Kardiomiopatia połogowa jest chorobą związaną z zaburzeniami funkcji lewej komory serca, pojawiającą się w okresie okołoporodowym u kobiet, które nie miały wcześniej problemów kardiologicznych. Wytyczne związane z postępowaniem w kardiomiopatii połogowej obejmują przede wszystkim wprowadzenie typowej dla niewydolności serca farmakoterapii. U pacjentek w ciąży wymagane jest uwzględnienie możliwych efektów działania leków na płód i dostosowanie ich pod kątem bezpieczeństwa dla dziecka.
Co znajdziesz w tym artykule:
Czym jest kardiomiopatia połogowa?
Kardiomiopatia połogowa, inaczej nazywana również kardiomiopatią poporodową lub okołoporodową, jest rzadkim, choć poważnym powikłaniem ciąży, rozpoznawanym u kobiet, które wcześniej nie miały problemów kardiologicznych. Istota schorzenia leży w nieprawidłowej czynności mięśnia sercowego. W przebiegu kardiomiopatii obserwuje się dysfunkcję i związaną z tym niewydolność serca, czyli obniżoną zdolność tego narządu do pompowania krwi.
Z kardiomiopatią połogową mamy do czynienia, kiedy spełnione są następujące warunki:
- Niewydolność serca pojawia się w ostatnim miesiącu ciąży lub w ciągu 5 miesięcy od porodu,
- Nie jest możliwe ustalenie określonej przyczyny niewydolności serca,
- Przed ostatnim miesiącem ciąży u kobiety nie rozpoznano choroby serca,
- U pacjentki obserwuje się obniżoną czynność skurczową lewej komory serca (ocena na podstawie echokardiografii).
Przyczyny kardiomiopatii połogowej
Istnieje wiele hipotez odnośnie mechanizmu, w jakim rozwija się kardiomiopatia połogowa. W tym kontekście mówi się m.in. o potencjalnym wpływie zakażeń wirusowych, niedoborów niektórych składników pokarmowych (np. selenu), czynnikach genetycznych, efekcie zmian hormonalnych oraz nieodpowiedniej reakcji organizmu na obciążenie układu krążenia związane z ciążą. Dotychczas jednak przyczyny nie zostały wystarczająco poznane, by móc potwierdzić konkretne podłoże występujących w przebiegu tej choroby zaburzeń.
Naukowcy określili natomiast czynniki zwiększonego ryzyka rozwoju kardiomiopatii w okresie okołoporodowym. Należą do nich:
- Nadciśnienie tętnicze,
- Cukrzyca,
- Palenie papierosów,
- Wiek powyżej 30. roku życia,
- Ciąża mnoga,
- Otyłość,
- Wielorództwo,
- Uzależnienie od alkoholu lub narkotyków,
- Występowanie kardiomiopatii w rodzinie.
Objawy kardiomiopatii połogowej
Właściwe i szybkie rozpoznanie kardiomiopatii połogowej jest problematyczne ze względu na to, że objawy mogą przypominać wiele z dolegliwości kojarzących się z fizjologicznym, prawidłowym przebiegiem ciąży. Wśród oznak tej choroby wymienia się:
- Duszności, odczuwane szczególnie w pozycji leżącej na plecach (bardzo często w nocy przed zaśnięciem), a także podczas wysiłku fizycznego,
- Obrzęk kostek, stóp, dłoni,
- Ból lub ucisk w klatce piersiowej,
- Zawroty głowy,
- Przyspieszone tętno,
- Kołatanie serca,
- Zmęczenie,
- Suchy kaszel.
Odróżnienie objawów w przebiegu kardiomiopatii połogowej od typowych dolegliwości ciążowych może przynieść duże trudności. Jako ogólną zasadę przyjmuje się, że nagłe pojawienie się powyższych symptomów lub występowanie ich w nasilonej wersji powinno skłonić do podjęcia diagnostyki.
Jak diagnozuje się kardiomiopatię poporodową?
Podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce kardiomiopatii połogowej jest echokardiografia. Pozwala ona na ocenę budowy serca i zdolności poszczególnych części tego narządu do pompowania krwi. Jednym z wymaganych do rozpoznania kardiomiopatii poporodowej kryteriów jest dysfunkcja skurczowa lewej komory, którą można stwierdzić właśnie za pomocą echokardiografii.
W badaniu ocenie podlega jaki procent krwi napływającej do lewej komory w czasie rozkurczu mięśnia sercowego jest wyrzucany z niej przy skurczu. Wartości prawidłowe określa się jako przedział między 50 i 70%, natomiast wynik poniżej 45% może wskazywać na kardiomiopatię połogową.
Z dużym prawdopodobieństwem u pacjentki wykazującej wymienione powyżej objawy tego schorzenia wskazane będzie przeprowadzenie również badania EKG, a także badań krwi, w szczególności oceny stężenia peptydu natriuretycznego w surowicy.
Postawienie diagnozy kardiomiopatii poporodowej opiera się o wykluczenie istniejącej przed ciążą choroby serca oraz innych możliwych przyczyn niewydolności tego narządu.
Leczenie kardiomiopatii połogowej
Leczenie kardiomiopatii połogowej jest zbliżone do standardowej terapii prowadzonej przy niewydolności serca o innych podłożach. Podstawowym jego element stanowi farmakoterapia. Możliwości wprowadzenia części leków są ograniczone u pacjentek w ciąży ze względu na potencjalnie szkodliwy wpływ na płód, niektóre mogą również utrudniać lub uniemożliwiać karmienie piersią.
Leki dostosowuje się indywidualnie pod kątem obserwowanych objawów i stanu pacjentki z kardiomiopatią poporodową. Farmakoterapia może obejmować:
- Beta-blokery – ich zadaniem jest obniżenie częstości i siły skurczów serca,
- Inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI) – przeciwwskazane u kobiet w ciąży, ich działanie ma na celu spadek objętości krwi, obniżenie ciśnienia tętniczego oraz zmniejszenie obciążenia serca,
- Leki diuretyczne – zapobiegają nadmiernemu gromadzeniu się wody w organizmie,
- Leki przeciwkrzepliwe – pomagają zapobiegać tworzeniu się niebezpiecznych zakrzepów, których powstawanie wiąże się z większym ryzykiem powikłań u osób z niewydolnym sercem,
- Bromokryptynę – lek z kategorii eksperymentalnych w leczeniu kardiomiopatii okołoporodowej, jego działanie opiera się na ograniczeniu produkcji hormonu -prolaktyny.
Powikłania kardiomiopatii połogowej
Wystąpienie kardiomiopatii połogowej wiąże się z ryzykiem pojawienia się zagrażających życiu powikłań, do których należą:
- Arytmie serca – zaburzenia rytmu serca,
- Ostra niewydolność serca – nagłe pojawienie się i szybkie, intensywne narastanie niewydolności serca oraz związanych z nią objawów,
- Wstrząs kardiogenny – ciężki stan nagły, w którym zaburzona praca serca nie pozwala na dostarczenie wystarczającej ilości krwi (a więc także tlenu) do tkanek i narządów organizmu,
- Zdarzenia zakrzepowo-zatorowe, w tym udar mózgu.
Kardiomiopatia połogowa jest poważnym stanem, jednak duży odsetek kobiet z tą chorobą z czasem powraca do pełnego zdrowia. Ocenia się, że czynność serca u połowy pacjentek stabilizuje się i ponownie zaczyna wykazywać prawidłowe parametry w ciągu 6 miesięcy po urodzeniu dziecka.
U około 1 na 4 kobiety kardiomiopatia połogowa przeradza się jednak w przewlekłą niewydolność serca, która nie ustępuje w kolejnych latach po porodzie i wymaga kontroli oraz leczenia przez resztę życia.
Wśród dużej części kobiet, które przeszły tę chorobę, ponowne zajście w ciążę wiąże się z dużym ryzykiem nawrotu niewydolności serca i w związku z tym może być przeciwwskazane.