Jak przygotować mleko modyfikowane?

2 min
Mama sprawdza temperature mleka na reku

Przygotowanie mleka modyfikowanego krok po kroku. Jak to prawidłowo zrobić?

Co znajdziesz w tym artykule:
 1. 1.Pamiętaj!
 2. 2.Bądź uważna
Mama sprawdza temperature mleka na reku
Mama sprawdza temperature mleka na reku
 1. Woda do przygotowania mleka powinna być przegotowana i przestudzona do ok. 40 stopni Celsjusza. Zawsze używaj czystej i bezpiecznej wody – wolnej od drobnoustrojów, pestycydów, ołowiu i innych zanieczyszczeń. Optymalna jest woda źródlana lub naturalna woda mineralna niskozmineralizowana. Sprawdź, czy w wodzie, z której korzystasz, poziom sodu i innych minerałów jest odpowiedni (zwartość sodu nie powinna przekraczać 20 mg/l).
 2. Przed przygotowaniem mieszanki umyj ręce i wyparz wszystkie naczynia, których potrzebujesz. Wygotuj butelkę i smoczek.​​
 3. Przestrzegaj proporcji wody i proszku podanych na opakowaniu zakupionego produktu. Proporcje wody i mleka mają bardzo istotny wpływ na zawartość składników odżywczych i wody w przygotowanym pokarmie, a w związku z tym mają wpływ na zdrowie dziecka.
 4. Aby dobrze odmierzyć porcję mleka, korzystaj wyłącznie z miarek załączonych do opakowań mlek modyfikowanych.
 5. Przed podaniem dziecku mleka sprawdź jego temperaturę na wewnętrznej stronie przegubu dłoni.

Pamiętaj!

 • Przed każdym karmieniem przygotuj świeżą porcję mleka – nie przetrzymuj resztek! 
 • Nie przechowuj przygotowanej mieszanki w termosie lub podgrzewaczu do butelek – w termosie możesz natomiast przygotować porcję wody, którą przed podaniem posiłku dodasz do odmierzonego wcześniej proszku.
 • Do przygotowania posiłku dla dziecka nie używaj zmiękczanej wody.
 • Nie karm dziecka na leżąco i nie zostawiaj samego z butelką, by nie zachłysnęło się. 
 • Nie usypiaj dziecka przy butelce ze względu na higienę ząbków i prawidłowe nawyki żywieniowe. Gdy dziecko opróżni butelkę, umyj ją zaraz po użyciu.
 • Gdy dziecko opróżni butelkę, umyj ją zaraz po użyciu.

Bądź uważna

Obserwuj zachowanie dziecka po podaniu mleka modyfikowanego. Gdy coś Cię zaniepokoi, skonsultuj się z lekarzem. Jeśli zaistnieje taka potrzeba doradzi on zmianę produktu na inny, który nie wywoła niepożądanych reakcji.

Oceń ten artykuł: