Karmienie piersią to wyjątkowy moment, w którym pomiędzy kobietą a dzieckiem rodzi się bliskość – niepowtarzalna, mocna więź. Karmienie piersią pełni również niezwykle istotną rolę w rozwoju niemowlęcia, ponieważ mleko mamy jest niedoścignionym wzorem w żywieniu najmłodszych. A co, jeśli mama nie może karmić swoim pokarmem?
Mleko mamy to pokarm idealny. Jest unikalną kompozycją różnorodnych składników, które pozytywnie wpływają na organizm dziecka, dzięki czemu wspierają harmonijny rozwój. To dlatego od wielu lat jest ono obiektem badań naukowców z całego świata. Na podstawie najnowszych odkryć w badaniach nad składem pokarmu kobiecego eksperci tworzą receptury mlek modyfikowanych. Takie produkty to wsparcie dla mam, które z różnych powodów nie mogą karmić piersią.
Przygotowanie mleka modyfikowanego krok po kroku. Jak to prawidłowo zrobić?
Jeśli mama nie karmi piersią, zaleca się podawanie dziecku mleka modyfikowanego.
Karmienie piersią to najzdrowszy i najbardziej naturalny sposób żywienia dzieci. Czasami jednak młoda mama z różnych powodów musi zrezygnować z tradycyjnego karmienia na rzecz innych rozwiązań.
Decyzja o powrocie do pracy to duża zmiana w życiu Twoim i Twojego dziecka. Im lepiej się do niej przygotujecie, tym łatwiej będzie Wam obojgu odnaleźć się w nowej sytuacji.
Zwykle mama wraca do pracy, kiedy w diecie dziecka pojawiają się już produkty niemleczne. Dzięki temu karmienie piersią odbywa się rzadziej, a rozłąka z dzieckiem jest nieco łatwiejsza.
Choć mleko mamy jest dla dziecka najlepsze, w niektórych okolicznościach nie należy karmić piersią. Przeciwwskazania związane są najczęściej ze stanem zdrowia mamy i niemowlęcia.
Trudno jednoznacznie stwierdzić kiedy powinno się odstawić dziecko od piersi. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby karmić dziecko mlekiem matki przez minimum 6 miesięcy.