Kiedy nie można karmić dziecka piersią

4 min
Rodzic karmi lezace dziecko butelka z mlekiem

Choć mleko mamy jest dla dziecka najlepsze, w niektórych okolicznościach nie należy karmić piersią. Przeciwwskazania związane są najczęściej ze stanem zdrowia mamy i niemowlęcia.

Rodzic karmi lezace dziecko butelka z mlekiem
Rodzic karmi lezace dziecko butelka z mlekiem

Rezygnacja z karmienia piersią może być także świadomym wyborem, który z różnych  przyczyn podejmuje mama. 

Gdy nie możesz karmić piersią po porodzie

Niekiedy już w szpitalu okazuje się, że karmienie piersią nie jest możliwe ze względu na problemy z laktacją, lekarz pomoże Ci w wyborze odpowiedniego mleka modyfikowanego dla dziecka. Jego receptura musi być tak dobrana, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby Twojego dziecka. To ważna decyzja – inne mleko będzie lepsze dla wcześniaka, inne dla dziecka, w którego rodzinie występowały przypadki alergii. Dobrze dobrane mleko modyfikowane zaspokaja potrzeby dziecka, dlatego, nawet jeśli nie możesz karmić piersią, bądź pewna, że niemowlę będzie się rozwijać prawidłowo.

Personel medyczny ustali z Tobą również sposób podawania mleka: może to być karmienie butelką, strzykawką lub kroplomierzem, sondą przy piersi na placu lub kubeczkiem.

Gdy nie możesz karmić piersią ze wskazań medycznych

Sytuacją, gdy z przyczyn zdrowotnych konieczna jest rezygnacja z karmienia piersią, może być choroba dziecka lub matki czy też stosowanie przez Ciebie niektórych leków.

Przeciwwskazania do karmienia piersią ze względu na stan zdrowia mamy to m.in:

  • nieleczona gruźlica
  • ciężka niewydolność krążenia
  • opryszczka brodawki piersiowej
  • ospa wietrzna lub półpasiec
  • radio- lub chemioterapia
  • zakażenie wirusem HIV
  • przyjmowanie narkotyków
  • choroba psychiczna
  • długotrwałe uzależnienia
  • stosowanie leków onkologicznych, antymetabolicznych, a także innych leków przeciwwskazanych w laktacji

Po wyleczeniu niektórych chorób lub zaprzestaniu przyjmowania leków możliwy jest powrót do karmienia piersią. Przeciwwskazaniem do karmienia piersią nie są dolegliwości takie, jak: gorączka czy przeziębienie. Kiedy karmisz piersią, Twoje dziecko otrzymuje od Ciebie cenne przeciwciała, które mają za zadanie chronić je przed chorobą.

Przeciwwskazania do karmienia piersią ze względu na stan zdrowia dziecka to m.in:

  • galaktozemia, choroba syropu klonowego, fenyloketonuria (wrodzone choroby metaboliczne)
  • wrodzona nietolerancja laktozy,
  • rozszczep podniebienia (w niektórych przypadkach)
  • wady serca i choroby neurologiczne

Nie należy zaprzestawać karmienia piersią w przypadku zachorowania dziecka na żółtaczkę (wskazane jest to tylko w wyjątkowych przypadkach). Również alergia u dziecka nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. 

Rezygnacja z karmienia piersią – decyzja mamy

Na przerwanie karmienia piersią mamy decydują się także z przyczyn osobistych lub zawodowych. Czasem, ze względu na rodzaj pracy, trudno jest im utrzymać laktację po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego. Często decyzja o rezygnacji z karmienia piersią spowodowana jest nadmiarem obowiązków rodzinnych. Bywa, że przyczyną zaprzestania karmienia jest pobyt w szpitalu lub dłuższe leczenie.

Jednak czasem mama po prostu czuje, że karmienie na żądanie jest dla niej zbyt dużym obciążeniem. Wówczas ma prawo do podjęcia decyzji o rezygnacji z karmienia piersią.

Jeśli chcesz odstawić dziecko od piersi, możesz to zrobić w każdej chwili. Zanim podejmiesz decyzję, warto dobrze ją przemyśleć rozważając aspekty medyczne, społeczne i finansowe.

Jednak czasem mama po prostu czuje, że karmienie na żądanie jest dla niej zbyt dużym obciążeniem. Wówczas ma prawo do podjęcia decyzji o rezygnacji z karmienia piersią.

To Ty decydujesz jak długo karmić piersią. Jeśli chcesz odstawić dziecko od piersi, możesz to zrobić w każdej chwili. Zanim podejmiesz decyzję, warto dobrze ją przemyśleć rozważając aspekty medyczne, społeczne i finansowe. Pamiętaj, że powrót do karmienia piersią może być trudny, jeśli podejmiesz decyzję o karmieniu mlekiem modyfikowanym. Może wystarczy, że ograniczysz liczbę karmień albo zdecydujesz się na karmienie odciągniętym pokarmem.

Warto rozważyć także skorzystanie z porady doradcy laktacyjnego, zwłaszcza w przypadku, gdy powodem decyzji są problemy z laktacją. Być może, gdy doradca pomoże Ci dobrać odpowiednią pozycję czy sposób karmienia, nadal będziesz chciała karmić piersią.   

Jak zatrzymać laktację?

Po rezygnacji z karmienia Twój organizm wciąż będzie wytwarzać pokarm. Proces zahamowania laktacji może trwać nawet do kilku tygodni. Jeśli przynosi Ci to ulgę, odciągaj niewielkie ilości pokarmu – odciąganie zbyt dużych ilości mleka stymuluje laktację. Jeżeli pokarmu będzie zbyt dużo – postępuj tak, jak w przypadku nawału mlecznego. Dobrze też jest skonsultować się z doradcą laktacyjnym. 

Oceń ten artykuł: