Jak wybrać mleko modyfikowane?

4 min
Kobieta w bialej koszuli karmi dziecko mlekiem z butelki

Najlepszym pokarmem dla dziecka jest Twoje mleko, które dostarcza mu niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Jeżeli jednak nie możesz lub nie chcesz karmić piersią, bądź spokojna.

Kobieta w bialej koszuli karmi dziecko mlekiem z butelki
Kobieta w bialej koszuli karmi dziecko mlekiem z butelki

Z pomocą pediatry możesz wybrać odpowiednie mleko modyfikowane, dopasowane do wieku i potrzeb Twojego dziecka.

Powody, dla których mamy przestają karmić piersią i decydują się na mleko modyfikowane, są bardzo różne. Do takiej decyzji skłaniają np. ciężkie, przewlekłe choroby, wiążące się z dużym obciążeniem organizmu mamy, a także przyjmowanie leków, które mogą wpływać na skład pokarmu.

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na podawanie mleka modyfikowanego, powrót do karmienia piersią może być bardzo trudny.

Czasem zaprzestanie karmienia i wprowadzenie mleka modyfikowanego jest wynikiem decyzji mamy i ma związek z powrotem do pracy. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna, dla której rezygnujesz z karmienia piersią, pamiętaj – to Twoja decyzja i masz prawo ją podjąć. Ważne, by była świadoma i przemyślana, z uwzględnieniem wszystkich jej konsekwencji: medycznych, społecznych i finansowych.

Jakie mleko modyfikowane będzie najlepsze dla Twojego dziecka?

Mleko mamy ma unikalny skład, dzięki któremu zapewnia dziecku prawidłowy wzrost i rozwój, ma dobroczynny wpływ na rozwój korzystnej mikroflory jelitowej, wzmacnia dojrzewający układ odpornościowy oraz wspiera rozwój wzroku i mózgu dziecka.

Mleka modyfikowane dostępne na rynku muszą spełniać podstawowy warunek – dostarczać dziecku składników niezbędnych do rozwoju. Ich skład może się jednak różnić ze względu na zaawansowanie technologiczne czy osiągnięcia naukowe, które stały się podstawą opracowania ich receptury.

Wybierając mleko modyfikowane, swoją decyzję skonsultuj z lekarzem, który powinien znać Twoje dziecko i jego wyjątkowe potrzeby. Sprawdź, co na temat wyboru mleka radzi nasz ekspert:

Ekspert radzi

  • Bądź świadoma konsekwencji. Jeżeli zdecydujesz się na karmienie wyłącznie butelką, możesz napotkać na pewne trudności w przypadku chęci powrotu do karmienia piersią. Przed podjęciem decyzji o karmieniu mlekiem modyfikowanym, skontaktuj się z lekarzem, który wyjaśni, jaki wpływ Twoja decyzja będzie miała na Ciebie i dziecko.
  • Dbaj o jakość. Zawsze stosuj wyłącznie mleko przeznaczone specjalnie dla niemowląt, bo ono odpowiada najwyższym standardom jakościowym. Pamiętaj, że podawanie pokarmów, które nie są przeznaczone dla niemowląt, może być szkodliwe dla zdrowia dziecka.
  • Stosuj się do instrukcji producenta. Podczas przechowywania i przygotowania mleka modyfikowanego zwróć szczególną uwagę na higienę. Mleko przygotowuj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu i bezpośrednio przed podaniem dziecku. Pamiętaj, by nigdy nie podawać dziecku ponownie niewykorzystanej części pokarmu.

Mleko modyfikowane zmienia się razem z Twoim dzieckiem

Wraz ze wzrostem i rozwojem dziecka zmieniają się jego potrzeby. Dlatego receptury mleka modyfikowanego także dostosowuje się do wieku i zmiennego zapotrzebowania dziecka na kluczowe dla rozwoju składniki pokarmowe.

Inne mleko będzie właściwe dla niemowlęcia, jeszcze inne dla niemowlęcia i starszego dziecka. Właściwy produkt poznasz po oznaczeniu wiekowym umieszczonym na opakowaniu:

- Cyfrą 1 oznacza się MLEKO POCZĄTKOWE przeznaczone dla noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia. Zaspokaja ono wszystkie potrzeby żywieniowe małego dziecka.

- Cyfrą 2 oznacza się MLEKO NASTĘPNE dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia. Tego rodzaju mleko jest podstawą diety niemowlęcia, w której stopniowo pojawiają się nowe, niemleczne pokarmy.

- Cyfrą 3 oznacza się MLEKO JUNIOR, przeznaczone dla dzieci po pierwszych urodzinach.

- Cyfrą 4 oznacza się MLEKO JUNIOR, którego skład opracowano z myślą o potrzebach dzieci po 2. roku życia. 

- Cyfrą 5 oznacza się MLEKO JUNIOR, które dostarcza składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego rozwoju dzieci w okresie przygotowań do przedszkola.

Mleko modyfikowane na specjalne potrzeby

Ponieważ karmieniu dziecka w pierwszych miesiącach życia często towarzyszą dolegliwości pokarmowe, eksperci opracowali receptury specjalistycznych mlek modyfikowanych, które możesz podać dziecku, jeśli nie karmisz piersią.

Na rynku znajdziesz mleka modyfikowane, których skład dopasowano do potrzeb dziecka w przypadku dolegliwości takich, jak:

- kolki i zaparcia (ze zmniejszoną zawartością laktozy, zawierające nieznacznie zhydrolizowane białko oraz błonnik),

- ulewania (z dodatkiem substancji zagęszczającej w postaci mączki z ziaren chleba świętojańskiego).

Jeśli Twoje dziecko nie jest karmione piersią i ma stwierdzoną alergię pokarmową lub zaobserwowałaś objawy wskazujące na alergię, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który może zalecić mleko modyfikowane zawierające białko o wysokim stopniu hydrolizy. 

Kiedy wprowadzasz mleko modyfikowane…

…obserwuj reakcję dziecka na każdy mleczny posiłek. Pamiętaj, że dostępna na rynku oferta jest tak bogata, że na pewno dobierzesz odpowiednie mleko dla noworodka, niemowlęcia i starszego dziecka.

Jeśli coś Cię zaniepokoi, skonsultuj się z lekarzem, by dobrać mleko, który Twoje dziecko będzie pić z przyjemnością i korzyścią dla rozwoju.

Oceń ten artykuł: