Kiedy zaleca się karmienie mlekiem modyfikowanym?

3 min
Mama caluje dziecko w czolo karmiac je mlekiem z butelki

Najkorzystniejsze dla Twego dziecka w pierwszych 6 miesiącach życia jest wyłączne karmienie piersią. Jednak to, czy i jak długo będziesz karmić piersią, zależy głównie od Ciebie. W pewnych sytuacjach wprowadzenie mleka modyfikowanego może zalecić lekarz.

Mama caluje dziecko w czolo karmiac je mlekiem z butelki
Mama caluje dziecko w czolo karmiac je mlekiem z butelki

Medyczne przeciwwskazania do karmienia piersią są nieliczne i zdarzają się wyjątkowo rzadko. Karmienie piersią jest możliwe, nawet jeśli mama jest przeziębiona, ma grypę lub infekcję dróg oddechowych – wystarczy, jeśli wtedy do karmienia założy na twarz maseczkę, by nie zarazić dziecka.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy z karmienia piersią trzeba zrezygnować. Należą do nich:

  • Choroba dziecka. Niektóre rzadkie, wrodzone choroby, w których mleko mamy nasila objawy, np. galaktozemia czy niedobór laktazy, powodujący niezdolność trawienia laktozy z mleka.
  • Choroba matki. W pewnych przypadkach pokarm matki może zagrażać zdrowiu dziecka. To takich chorób należą : czynna, nieleczona gruźlica, AIDS i zakażenie HIV oraz zakażenie wirusami powodującymi białaczkę lub chłoniaka (HTLV-1 i HTLV-2).
  • Przyjmowanie toksycznych lekarstw przez karmiącą mamę (nieliczne przypadki).
Pamiętaj! Jeżeli musisz przez krótki czas lub jednorazowo przyjąć lek, np. przeciwbólowy lub na przeziębienie czy grypę, odciągnij mleko przed zażyciem leku i podaj je dziecku. Pokarm, który może zawierać lek, odciągnij i wylej. Zapytaj lekarza, przez jaki czas nie powinnaś karmić piersi z powodu zażycia leku.

Kiedy trzeba przerwać karmienie piersią

W pewnych przypadkach decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią podejmuje się indywidualnie – po konsultacji z lekarzem. Dzieje się tak, kiedy dziecko jest ciężko chore i nie ma siły na ssanie lub nie może ssać, np. z powodu rozszczepu podniebienia. Kłopoty ze ssaniem mogą mieć również dzieci, które za wcześnie przyszły na świat.

Mama może wtedy podawać swój pokarm dziecku, systematycznie ściągając mleko, by podtrzymać laktację. Karm dziecko przy użyciu specjalnego kubeczka lub kieliszka do karmienia niemowląt. Unikniesz w ten sposób przyzwyczajenia dziecka do ssania z butelki. Dzięki temu niemowlę łatwiej powróci do ssania piersi. Kiedy niemowlę wróci do zdrowia, można powrócić do karmienia piersią.

Jeśli nie możesz przystawiać dziecka o piersi, ale podajesz mu swój ściągnięty pokarm, kontroluj wskaźniki wzrostu swojego dziecka. Jeśli będą niewystarczające – lekarz może zalecić wprowadzenie zmian w karmieniu niemowlęcia.

Pamiętaj! Jeżeli nie chcesz lub nie możesz przystawiać dziecka do piersi, postaraj się nie podawać od razu mleka w butelce ze smoczkiem. Wprowadzenie butelki może negatywnie wpłynąć na karmienie piersią, a odwrócenie decyzji o karmieniu mlekiem modyfikowanym może być trudne.

Karmienie niemowląt mlekiem mamy i modyfikowanym

Karmienie mlekiem mamy i modyfikowanym, czyli tzw. karmienie mieszane stosuje się w przypadku noworodków z nadmiernym spadkiem (powyżej 10% w porównaniu do masy urodzeniowej) lub z niedostatecznym przyrostem masy ciała. Lekarz może zalecić je także w sytuacji odwodnienia dziecka oraz czasem w trakcie leczenia hipoglikemii (zbyt niskiego stężenia glukozy we krwi). Karmienie mieszane może być również stosowane np. w przypadku, gdy mama na jakiś czas musi przerwać karmienie piersią.

Decyzję o tym, które mleko modyfikowane i ile go podawać, należy podejmować z lekarzem – może się okazać, że niemowlę potrzebuje specjalistycznego preparatu np. dla alergików.

Czy da się powrócić do karmienia piersią?

Zdarza się, że rozpoczęcie karmienie piersią uniemożliwiają lub opóźniają komplikacje okołoporodowe czy połogowe. Jeśli mama pragnie karmić piersią pomimo tych trudności, mamy dobrą wiadomość – na ogół można wywołać lub przywrócić laktację. W takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc do doradcy laktacyjnego lub położnej. Pomocna może okazać się również wizyta u psychologa.

To Ty dajesz dziecku to, co najlepsze

Ponieważ mleko matki jest dla dziecka najlepszym pokarmem, lekarze bardzo rzadko odradzają karmienie piersią. Pamiętaj też, że nawet jeśli musisz przerwać przystawianie dziecka do piersi na pewien czas, powrót do karmienia piersią najczęściej jest możliwy. 

Oceń ten artykuł: