Przejście z karmienia piersią na mleko modyfikowane

2 min
Mama podaje butelke z mlekiem malemu dziecku

Karmienie piersią to wyjątkowy czas w życiu każdej mamy. W tym okresie między mamą a niemowlęciem tworzy się piękna więź, poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Mleko kobiety jest najlepszym pokarmem dla młodego, rozwijającego się organizmu. W jego składzie znajdują się kluczowe składniki odżywcze, w tym składniki mineralne i witaminy (z wyjątkiem witamin D i K, których ilość jest niewielka dlatego należy suplementować je zgodnie z zaleceniami lekarza pediatry), które wspierają m.in. dopiero kształtujący się układ odpornościowy. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy z uzasadnionych powodów mama nie może kontynuować karmienia własnym pokarmem. Zakończenie karmienia piersią i przejście na mleko następne z pewnością nie jest łatwą decyzją. Jak to zrobić krok po kroku?

Mama podaje butelke z mlekiem malemu dziecku
Mama podaje butelke z mlekiem malemu dziecku

Niezastąpiony pokarm – mleko mamy

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia noworodków i niemowląt. Potwierdzają to eksperci – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia, a następnie jego kontynuację przy jednoczesnym rozszerzaniu diety dziecka. Nie ustalono momentu, do którego mama powinna karmić swoje niemowlę piersią – jest to zależne od niej samej i dziecka. Bywa jednak, że kobieta nie może lub nie chce kontynuować karmienia piersią. Może to być spowodowane m.in. przyczynami zdrowotnymi lub indywidualną decyzją.

Zmiana sposobu karmienia dziecka – ważna decyzja

Moment odstawienia niemowlęcia od piersi należy poważnie przemyśleć i dobrze się do tego przygotować. Mleko mamy ze względu na swoje wyjątkowe działanie jest niedoścignionym wzorem – jego unikalnego składu nie da się w pełni odtworzyć. Dlatego wybierając mleko następne, najlepiej wybrać takie, którego formuła została opracowana przez ekspertów – w oparciu o badania nad składem mleka matki.

Wybór mleka następnego z pewnością warto skonsultować z lekarzem pediatrą – specjalista podpowie, jaki produkt będzie odpowiedni dla niemowlęcia, by spełniał jego szczególne potrzeby żywieniowe.

Kilka ważnych zasad

Kolejnym bardzo istotnym krokiem jest wybór i zakup niezbędnych akcesoriów do karmienia:

  • butelki,
  • podgrzewacza,
  • smoczków,
  • sterylizatora.

Warto zadbać, aby przejście z karmienia piersią na karmienie mlekiem modyfikowanym wydłużyć w czasie. Najlepszą metodą jest powolne oswajanie dziecka z nową sytuacją. Przydatne może okazać się zastąpienie jednego karmienia piersią dziennie karmieniem butelką z mlekiem mamy. Kolejnym krokiem, by niemowlę poznało smak mleka następnego, będzie zastąpienie pokarmu mamy mlekiem modyfikowanym.

Proces karmienia butelką nie zawsze idzie łatwo – bywa, że dziecko jest tak przyzwyczajone do bliskości mamy i dotyku skóry – piersi, że może w ogóle odmawiać ssania butelki z nieznanym pokarmem. Dużym problemem może okazać się samo ssanie niemowlęcia ze smoczka butelki. Dziecko musi nauczyć się inaczej ssać, by mleko z butelki zaczęło lecieć. Dlatego należy tę czynność powtarzać kilkukrotnie – dziecko stopniowo nauczy się nowej umiejętności.

Pamiętaj!

Przy przejściu z karmienia piersią na mleko następne należy:

  • zachować spokój i uzbroić się w cierpliwość,
  • zadbać o atmosferę – w pomieszczeniu, gdzie karmi się dziecko, powinna panować cisza, 
  • kupić smoczek, który kształtem przypomina brodawkę,
  • podczas karmienia warto utrzymywać kontakt wzrokowy z dzieckiem, trzymać go na rękach
  • nie kończyć karmienia od razu po zjedzeniu przez dziecko zawartości butelki, dzięki temu niemowlę będzie mogło poleżeć i nacieszyć się obecnością najbliższych mu osób – mamy, taty czy babci.

Oceń ten artykuł: