Żywienie niemowląt - alternatywne karmienie

3 min
Tata karmi dziecko mlekiem z butelki podtrzymujac jego glowke

Karmienie piersią to najzdrowszy i najbardziej naturalny sposób żywienia dzieci. Czasami jednak młoda mama z różnych powodów musi zrezygnować z tradycyjnego karmienia na rzecz innych rozwiązań.

Tata karmi dziecko mlekiem z butelki podtrzymujac jego glowke
Tata karmi dziecko mlekiem z butelki podtrzymujac jego glowke

Alternatywne metody karmienia stosuje się u noworodków, które nie potrafią lub nie chcą ssać piersi, a także u wcześniaków jako formę dokarmiania. Wskazaniem takiej metody podawania mleka są również zaburzenia pracy języka, rozszczep podniebienia oraz inne wady twarzoczaszki. Czasami jednak przyczyną zastosowania alternatywnych metod jest po prostu powrót mamy do pracy.

Do wyboru masz specjalne kubeczki, silikonowe łyżeczki, smoczki dynamiczne, strzykawki oraz dren. To, która metoda będzie najlepsza, zdecyduje lekarz, biorąc pod uwagę wiek maluszka i indywidualne problemy związane z podawaniem pokarmu.

Alternatywne karmienie może na początku sprawiać trochę trudności. Nie zniechęcaj się jednak i próbuj dalej. Musi minąć trochę czasu zanim dziecko nauczy się prawidłowych odruchów. Pamiętaj również, że zawsze możesz poprosić o pomoc doradcę laktacyjnego.

Ekspert radzi

  • Kubeczek. Korzystając z takiej formy karmienia dziecka, pamiętaj, by niemowlę było trzymane w pozycji półpionowej. Kubeczek należy podstawić delikatnie do ust dziecka i pozwolić mu na samodzielne wypracowanie picia. Jest to świetny sposób karmienia wcześniaków. Pamiętaj, by wybierać tylko miękkie, delikatnie zakończone kubeczki z atestem.
  • Smoczek dynamiczny. Podawanie nowonarodzonemu dziecku butelki ze zwykłym smoczkiem może zaburzyć naturalne procesy ssania. Wszystko przez to, że kształt i długość takiego smoczka nie kurczą się w przeciwieństwie do Twoich piersi. Dynamiczny smoczek jest specjalnie zaprojektowany przez neurologopedów. Dzięki specjalnej budowie nie utrudnia powrotu do naturalnego karmienia.
  • Strzykawka i dren. Jest to tzw. karmienie „po palcu”. Wystarczy zaopatrzyć się w aptece w zwykłą sterylną strzykawkę lekarską oraz sterylny dren. Najpierw podstawiamy dziecku do ssania palec z przyczepionym drenem, zaś drugi koniec rurki wciskamy na strzykawkę wypełnioną pokarmem mamy. pamiętaj, by karmiąc w ten sposób dziecko zawsze używać rękawiczki jednorazowej i zachowywać sterylnie czyste warunki. Do kolejnego karmienia powinnaś użyć nową sterylna strzykawkę i dren oraz rękawiczkę.

Jak przechowywać odciągnięte mleko

Ściągnięte mleko można przechowywać w lodówce do 24 godzin, natomiast w temperaturze pokojowej jedynie do 12 godzin. Wybierając pojemnik do przechowywania mleka najlepiej sugerować się kształtem laktatora. Sporym ułatwieniem są pojemniki na których można wpisać datę odciągnięcia, dzięki czemu mamy pewność, że nie podamy dziecku nieświeżego mleka. Alternatywą dla tradycyjnych pojemników są jednorazowe woreczki. Wkłada się je bezpośrednio do butelki podłączanej do laktatora i w taki sposób napełnia. Taka metoda jest jednak dużo droższa, gdyż woreczek po jednym użyciu należy wyrzucić, natomiast pojemnik na pokarm możesz użyć wiele razy pod warunkiem że go umyjesz, wyparzysz lub wysterylizujesz w sterylizatorze do butelek.

Zamrożony pokarm najlepiej jest rozmrażać za pomocą chłodnego strumienia wody, można też zanurzyć mleko w pojemniku z wodą. Pamiętaj jednak, by go nie gotować, a jedynie podgrzać do temperatury 37 stopni. Nie zaleca się również wstawiania pokarmu do mikrofalówki, ponieważ nie ogrzewa ona równomiernie. Rozmrożone mleko należy zużyć w ciągu 12 godzin i nigdy nie zamrażać ponownie ze względu na ryzyko rozwoju bakterii.

Oceń ten artykuł: