Jak powstaje mleko mamy?

3 min
Mloda mama karmi piersia niemowle siedzac na lozku

W przeciągu godziny po narodzinach powinnaś przystawić noworodka do piersi. Naturalny pokarm wspiera prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny dziecka.

Mloda mama karmi piersia niemowle siedzac na lozku
Mloda mama karmi piersia niemowle siedzac na lozku

Pierwsze karmienie dziecka

Mleko zaczynasz wytwarzać w niewielkich ilościach już w ciąży. Jest to siara. Powstaje ona pod wpływem hormonów wytwarzanych m.in. przez łożysko. Jej wydzielanie trwa jeszcze przez pierwsze dni po porodzie. Podczas porodu ciało kobiety uwalnia duże ilości hormonów, które wspomagają akcję porodową i ułatwiają pierwszy kontakt mamy i dziecka (tzw. kontakt „skóra do skóry”). Pierwsze karmienie następuje zwykle do 2 godzin po urodzeniu – wtedy noworodek zjada siarę. W zależności od zwyczajów danego szpitala odbywa się to w sali porodowej lub w sali matek z dziećmi.

W przeciągu godziny po narodzinach powinnaś przystawić noworodka do piersi. Naturalny pokarm wspiera prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny dziecka.

Karmienie to wyjątkowe doświadczenie, które sprawia, że dziecko jeszcze bardziej odczuwa Twoją bliskość, ciepło i opiekę. Nie zrażaj się przy pierwszych trudnościach z karmieniem piersią – to naturalne, że w nowej dla Ciebie sytuacji możesz odczuwać lekki dyskomfort. Pamiętaj, że Twój wysiłek się opłaci, bo mleko mamy to najlepszy pokarm, jaki możesz dać Twojemu dziecku.

Jeśli nie możesz karmić piersią, skorzystaj z mleka modyfikowanego, najlepiej w porozumieniu z lekarzem. Choć nie istnieje idealny zamiennik Twojego mleka, to na rynku dostępne są produkty inspirowane składem pokarmu kobiecego. Porozmawiaj z lekarzem na temat najlepszego sposobu karmienia Twojego dziecka.

Skąd się bierze mleko mamy?

Ssanie piersi pobudza nerwy w skórze brodawki i otoczki. Bodźce przekazane do przysadki mózgowej uwalniają prolaktynę, która dociera do piersi, pobudzając tworzenie pokarmu (tzw. odruch prolaktynowy wytwarzania pokarmu). Wydziela się wówczas również oksytocyna, która powoduje kurczenie się mięśni gładkich w piersiach i samoistny wypływ mleka (odruch oksytocynowy wypływu pokarmu).

Zazwyczaj 2-3, a nawet 6 dni po urodzeniu dziecka obniża się poziom hormonów wytwarzanych przez łożysko. Zaczyna działać prolaktyna i pokarm wydziela się intensywnie. Jest to tzw. nawał mleczny

Czym jest laktacja?

To, że Twój organizm wytwarza pokarm potrzebny do wykarmienia potomka, jest równie naturalne, co fascynujące. Dotyczy to wszystkich przyszłych mam, bez względu na to, czy zdecydują się karmić piersią.

Jeśli karmisz dziecko piersią, zadbaj, aby Twój organizm dostarczał mu odpowiednią ilość pokarmu. Możesz to zrobić na kilka sposobów – pomocne będzie częste pobudzanie piersi przez dziecko lub laktator. Położna lub doradca laktacyjny udzieli Ci szczegółowych informacji na ten temat. Pamiętaj, żeby regularnie opróżniać piersi. Jeśli Twoje piersi będą dłuższy czas przepełnione, organizm spowolni wytwarzanie mleka. Po kilku tygodniach od porodu pokarm powinien być produkowany we właściwym rytmie, dzięki ssaniu dziecka.

Laktację pobudza także karmienie w nocy – wtedy Twoje ciało wytwarza najwięcej prolaktyny, która stymuluje wytwarzanie mleka. Przerwy między karmieniem nie powinny wynosić więcej niż 6 godzin. Jeśli nie możesz z taką częstością przystawiać dziecka do piersi – możesz odciągać pokarm ręcznie lub przy pomocy specjalnego urządzenia. Tak pozyskane mleko przechowuj w sterylnych pojemnikach przez krótki okres.

Pamiętaj o odpowiedniej technice karmienia – przećwiczyć ją możesz z Twoim lekarzem lub położną. Możesz również skorzystać z naszych instruktażowych filmów. Podczas karmienia zrelaksuj się i odpręż – dziecko dzieli Twoje emocje, a Twój organizm potrzebuje spokoju, aby mógł skupić się na tym, co ważne dla zdrowia maluszka.

Oceń ten artykuł: