Jak karmić piersią bliźnięta?

3 min
Mama karmi blizniakow obiema piersiami

Karmienie piersią bliźniąt to podwójne wyzwanie. Jednak choć możesz obawiać się, czy wystarczy Ci pokarmu, a karmienie piersią dwojga dzieci wydaje się skomplikowane, warto pokonać początkowe trudności.

Mama karmi blizniakow obiema piersiami
Mama karmi blizniakow obiema piersiami

Jak pokazują doświadczenia wielu mam, Ty także możesz szybko opanować tę umiejętność i cieszyć się z korzyści, jakie zapewnia Tobie i dzieciom karmienie piersią.

Bliźnięta na pewno wymagają lepszej organizacji i więcej cierpliwości niż jedno dziecko – trzeba pogodzić potrzeby dwojga niemowląt, z których każde może zachowywać się inaczej podczas karmienia. O tym jak zacząć, jak karmić piersią bliźnięta i na co zwracać uwagę, opowiada nasz ekspert:

Ekspert radzi

  • W pierwszych dniach po porodzie karm dzieci oddzielnie. Każde powinno ssać przynajmniej 8 razy na dobę, co daje w sumie około 16 karmień. Kiedy nabierzesz większej wprawy, będziesz mogła karmić oboje dzieci w tym samym czasie.
  • Nawet gdy już dobrze opanujesz przystawianie do piersi obojga dzieci naraz, warto raz dziennie karmić niemowlęta oddzielnie. W ten sposób tworzysz indywidualną więź z każdym dzieckiem.  
  • Karmiąc bliźnięta, nie „przydzielaj” każdemu z nich jednej piersi na stałe. Zmieniaj pierś, którą karmisz. Jeśli przez cały dzień przystawiałaś każde z dzieci do jednej piersi, następnego dnia dokonaj zamiany.
  • Staraj się podchodzić do dzieci indywidualnie. Jeśli któreś z niemowląt jest słabsze i gorzej ssie, przystawiaj je częściej. Dziecko, które ssie lepiej, pomaga bratu czy siostrze, uruchamiając odruch samoistnego wypływu mleka z drugiej piersi, a to z kolei motywuje słabsze dziecko do efektywniejszego ssania i zjadania większych ilości mleka.
  • Bądź cierpliwa – przystawiaj bliźnięta do piersi nawet, gdy nie chcą ssać, a nadmiar pokarmu ściągaj przy pomocy laktatora. W ten sposób możesz pobudzić i w rezultacie uregulować laktację.
  • Bliźnięta często rodzą się jako wcześniaki, dlatego na początku mogą być słabsze i nie wystarcza im siły, by prawidłowo ssać pierś. Jeśli obawiasz się, że któreś z dzieci się nie najada, możesz dodatkowo podawać mu odciągnięty pokarm z kubeczka, specjalnego kieliszka lub pipetką. 

Najlepsze pozycje do karmienia piersią bliźniąt

Po opanowaniu prawidłowego przystawiania najlepiej karmić dzieci jednocześnie – oszczędzisz czas i pozwolisz uniknąć stresu temu dziecku, które musi poczekać na swoją kolej.

Warto skorzystać z wypróbowanych pozycji do karmienia bliźniąt. Wśród najlepszych lekarze i położne wymieniają pozycje:

W przyjęciu wygodnej pozycji pomoże Ci specjalna poduszka do karmienia – a jeśli takiej nie masz, zwiń kołdrę i na niej ułóż bliźnięta. Dobre ułożenie dzieci będzie wpływało na dobre ssanie pokarmu. Początkowo, kiedy niemowlęta nie potrafią jeszcze utrzymać główki, będziesz potrzebowała pomocy, by karmić je jednocześnie – poproś wówczas o pomoc partnera lub inną osobę z rodziny. 

Obserwuj dzieci podczas karmienia piersią

Rzadko się zdarza, że bliźniaki tak samo radzą sobie ze ssaniem pokarmu. Zazwyczaj jedno z bliźniąt je wolniej i mniej. Jeśli zauważysz, że któreś z dzieci ma problem z jedzeniem – częściej przystawiaj je do piersi. Jeśli dziecko nieustannie usypia przy piersi i widzisz, że brakuje mu sił do ssania, łagodnie głaszcz go po policzku i zachęcaj do połykania pokarmu. Kiedy dziecko samo odsunie się od piersi, oznacza to, że się najadło. 

Dobra organizacja to podstawa

Kiedy tylko możesz, korzystaj z oferowanej Ci pomocy i staraj się dużo odpoczywać zawsze, kiedy pozwolą Ci na to dzieci.

Postaraj się, by stałe punkty każdego dnia – karmienie, spacer, drzemka, kąpiel – miały swoje ustalone pory. Wymaga to konsekwencji, ale dzięki temu szybciej ureguluje się rytm aktywności i snu dzieci, a dzięki temu także Twój rozkład dnia. 

Oceń ten artykuł: