Testy ciążowe

3 min
Mloda kobieta trzyma w dloniach pozytywny test ciazowy

Na rynku dostępnych jest wiele testów różnego rodzaju, kupuje się je w aptekach lub drogeriach.

Mloda kobieta trzyma w dloniach pozytywny test ciazowy
Mloda kobieta trzyma w dloniach pozytywny test ciazowy

  • Domowy test ciążowy sprawdza czy w Twoim moczu występuję hormon ciążowy, który zaczyna być wydzielany przez tworzące się łożysko w zasadzie od razu po zapłodnieniu i jego poziom w moczu i krwi będzie rósł aż do trzeciego miesiąca ciąży.
  • Wynik testu jest najbardziej wiarygodny, jeżeli zrobisz go w dzień spodziewanej miesiączki zaraz po przebudzeniu. Gdy wynik jest pozytywny, udaj się na wizytę do ginekologa.
  • Są 3 rodzaje testów: płytkowy, strumieniowy, paskowy. Najpopularniejsze są 2 pierwsze. Test płytkowy składa się z: pipetki, zbiorniczka na mocz, instrukcji obsługi oraz specjalnie przygotowanej płytki, w której umieścisz kilka kropel moczu. Test strumieniowy składa się z jednego elementu i wkładasz go bezpośrednio pod strumień moczu. W obu przypadkach już po kilku minutach uzyskasz wynik.
  • Jeśli Twój wynik testu domowego będzie pozytywny, udaj się do lekarza, który zleci Ci badanie krwi. Obecność hormonu ciążowego we krwi jest niepodważalnym dowodem na to, że jesteś w ciąży.

Ekspert radzi

  • Test w domu. Dostępne na rynku testy ciążowe, pozwolą Ci szybko i łatwo potwierdzić dobrą nowinę. Ich wiarygodność waha się od 97 do 99% w zależności od czułości i terminu ich wykonania
  • Co sprawdzamy? Test ciążowy mierzy poziom gandotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu – hormonu ciążowego wytwarzanego przez rozwijające się łożysko. Dostaje się on do krwioobiegu i moczu praktycznie natychmiast po zagnieżdżeniu się embrionu w macicy, czyli już od 6 do 12 dni po zapłodnieniu.
  • Kiedy zrobić? Stężenie hCG w moczu w pierwszych dniach po zapłodnieniu może być niewykrywalne przez test ciążowy. Dlatego najlepiej zrobić go w dniu spodziewanej miesiączki – wtedy wynik będzie najbliższy prawdzie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się wcześniej, kup najbardziej czuły test i zrób go rano, ponieważ wówczas poziom hCG jest najwyższy.
  • Testy mówią prawdę. Warto wiedzieć, że wyniki fałszywie pozytywne zdarzają się dużo rzadziej niż negatywne. Dlatego jeśli domowy test ciążowy dał wynik pozytywny, zacznij szczególnie dbać o siebie i zgłoś się do lekarza.
  • Badanie krwi wykrywa ciąże ze stuprocentową dokładnością już tydzień po zapłodnieniu. Podczas wizyty lekarz zapewne zbada jeszcze fizyczne objawy ciąży takie jak zasinienie pochwy, powiększenie macicy oraz rozpulchnienie szyjki macicy i wykona badanie USG.

Jak zrobić test ciążowy?

Oferta testów ciążowych jest szeroka. Najpopularniejsze są testy płytkowe i strumieniowe. W każdym opakowaniu jest instrukcja obsługi, którą powinnaś przeczytać bardzo dokładnie, zanim zrobisz sobie test. Zwróć szczególną uwagę na interpretację wyników – różnią się one w zależności od producenta. Wynik testu będziesz znała już po około 5 minutach.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Najlepiej poczekać ze zrobieniem testu ciążowego do dnia spodziewanej miesiączki. Niektóre kobiety sięgają po test już 7 dni po odbyciu stosunku, ryzykując, że wynik będzie fałszywie negatywny. W ciele kobiety od momentu zapłodnienia rośnie poziom hormonu ciążowego (hCG) w moczu i we krwi. Mimo, że większość testów jest bardzo czuła, po takim krótkim czasie od zapłodnienia, mogą one nie wykryć hCG w moczu. Jeżeli chcesz wiedzieć wcześniej czy jesteś w ciąży, zrób test z rana tuż po przebudzeniu, ponieważ wtedy stężenie hormonu ciążowego w moczu jest najwyższe. Poza tym kupując test, możesz poprosić farmaceutę o test ciążowy, który będzie można wykonać już przed spodziewaną miesiączką.

Dwie kreski i co dalej?

Jeżeli wynik testu jest pozytywny (najczęściej są to właśnie dwie kreski), istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży. Aby nie mieć żadnych wątpliwość, jak najszybciej udaj się do ginekologa, który sprawdzi stężenie hormonu ciążowego ale we krwi – takie badanie daje stuprocentowe potwierdzenie ciąży. Poza tym lekarz obejrzy Twoje ciało, ponieważ już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu da się zauważyć rozpulchnienie szyjki macicy czy powiększenie macicy. Dodatkowo lekarz potwierdzi to, że jesteś w ciąży za pomocą badania USG.

Oceń ten artykuł: