aspekt-emocjonalny-pologu.jpg

Aspekt emocjonalny połogu

Aspekt emocjonalny połogu
 • Wizyty patronażowe położnej – czym są, komu przysługują, ile ich jest?

  Tuż po narodzinach dziecka świeżo upieczeni rodzice zmagają się z wieloma dylematami, a opieka nad maleństwem jest dla nich nie lada wyzwaniem. Rekonwalescencja mamy po porodzie, wciąż trwająca burza hormonalna i zupełnie nowe obowiązki mogą wprowadzać sprawiają, że bezgraniczna radość i miłość mieszają się z wątpliwościami i obawami. Właśnie w takich chwilach – na pomoc i rodzicom, i maluszkowi, przybywa położna środowiskowa. Czym są wizyty patronażowe położnej, jak je zorganizować i czy w ogóle są potrzebne?

 • Trudne emocje po narodzinach wcześniaka – jak sobie z nimi radzić?

  Czas oczekiwania, kiedy na świat ma przyjść dziecko, wywołuje zazwyczaj wiele pozytywnych emocji – wyczekiwania, radości, nadziei, szczęścia. Przedwczesne narodziny wiążą się zazwyczaj z zaskoczeniem i sporym stresem. U rodziców może pojawić się lęk o życie i zdrowie wcześniaka, czasem poczucie winy. Rozłąka z maluszkiem nie jest łatwa, a widok szpitalnej aparatury może przerażać. Jak rodzice wcześniaków mogą radzić sobie ze swoimi uczuciami, gdzie szukać pomocy i wsparcia po narodzinach wcześniaka?

 • Baby blues – przygnębienie poporodowe

  Czas po porodzie – chociaż wyjątkowy, dla niektórych mam jest też trudny. Przeplatające się uczucia – szczęście związane z narodzinami dziecka i strach przed nowymi obowiązkami – mogą wywołać u kobiety przejściowy stan emocjonalny, który jest nazywany smutkiem poporodowym. Czym jest „baby blues” oraz w jaki sposób świeżo upieczona mama może sobie z nim poradzić? Czym „baby blues” różni się od depresji poporodowej i gdzie szukać pomocy? Podpowiadamy.

 • Depresja poporodowa

  Depresja poporodowa to poważne zaburzenie nastroju, które wymaga profilaktyki oraz specjalistycznego postępowania. Zdarza się, że jest mylona z syndromem „baby blues”, co może stanowić poważne utrudnienie dla leczenia prawdziwej choroby. W jaki sposób postępować, kiedy u świeżo upieczonej mamy wystąpi depresja poporodowa? Jak ją rozpoznać i jaka jest rola rodziny i przyjaciół w powrocie do zdrowia kobiety? Poznaj kilka ważnych wskazówek.