Dlaczego warto być aktywną i uprawiać sporty?

3 min
Rodzice i dziecko cwicza joge na macie

Dzięki aktywności fizycznej utrzymujemy dobrą kondycję i sprawność, a także prawidłową wagę, wszystko to przekłada się na ogólny stan naszego zdrowia i daje satysfakcję oraz pewność, że dobrze dbamy o organizm.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Pamiętaj
  2. 2.Wspólna pasja
  3. 3.Spotkania w grupach
Rodzice i dziecko cwicza joge na macie
Rodzice i dziecko cwicza joge na macie
  • Ruch na świeżym powietrzu daje natychmiastowe skutki – organizm jest dotleniony, zrelaksowany, odpoczywają zmęczone siedzeniem przy biurku plecy i rzadko ruszające się w ciągu dnia stawy.
  • Uprawianie sportów jest świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu rodziców z dziećmi. Poza korzyściami dla zdrowia, ważny jest fakt przejmowania wzorców aktywnego spędzania czasu przez dzieci.
  • Uprawianie sportu od najmłodszych lat uczy maluchy dbania o kondycję, co przekłada się na niezmiernie ważną profilaktykę wielu chorób, w tym szczególnie niebezpiecznej otyłości.
  • Dobrym pomysłem na wspólne uprawianie sportów przez rodziców i dzieci jest organizacja spotkań kilku rodzin. Zapewni ona towarzystwo obu grupom i pozwoli, w zależności od preferencji, stworzyć jedną dużą lub kilka mniejszych drużyn.

Pamiętaj

  • Endorfiny. Wysiłek fizyczny, zwłaszcza ten długotrwały lub połączony z elementami rywalizacji, powoduje wzmożone wydzielanie endorfin – hormonów nazywanych hormonem szczęścia. Endorfiny powodują dobre samopoczucie, są źródłem uczucia zadowoleniai zmniejsza odczuwanie bólu. Dzięki endorfinom, uprawiając sport, dajesz z siebie o wiele więcej, niż mogłabyś się spodziewać.
  • Funkcja relaksująca. Sport jest jednym z najlepszych sposobów na odreagowanie stresów. Zapewnia także chwilę relaksu i wytchnienia podczas wypełnionych obowiązkami dni. Czas wydzielony na uprawianie sportu jest jednocześnie czasem, w którym relaksuje się umysł. Biegnąc, jadąc na rolkach czy rowerze, wypatrujesz wyznaczonego sobie celu, nie myśląc o wszystkich innych angażujących umysł sprawach.
  • Dbaj o formę. Równie ważne, co komfort psychiczny wynikający z uprawiania sportu, jest utrzymywanie formy fizycznej. Regularne uprawianie sportów przekłada się na to, że na czwarte piętro wbiegniesz bez wysiłku i zadyszki, a wielogodzinny rajd po sklepach będzie dla Ciebie mniej męczący. Zwłaszcza, kiedy podczas tych czynności towarzyszy Ci maluch.

Wspólna pasja

Przyzwyczajeni do aktywnego wypoczynku dorośli mogą się swoją pasją dzielić z dziećmi. Czas spędzany z rodzicami jest dla dzieci niezmiernie ważny – o tym nie trzeba przekonywać nikogo. Znaczenie ma także to, w jaki sposób ten czas jest zorganizowany. Dzięki wspólnemu podejmowaniu aktywności fizycznej, rodzice uczą dzieci zdolności współpracy w grupie i pomagania słabszym (zwłaszcza przy grach zespołowych). Zdrowa sportowa rywalizacja mobilizuje dzieci do ciągłego poprawiania swoich wyników, ale uczy także radzenia sobie z przegraną i dzielnego znoszenia drobnych kontuzji. Wszystkie te umiejętności przydadzą się w przedszkolu, szkole, a potem w dorosłym życiu.

Spotkania w grupach

Świetnym pomysłem jest spotykanie się w większej grupie rodziców i dzieci, co pozwala na organizację gier zespołowych lub podział na mniejsze grupy zgodnie z zainteresowaniami. W grupie rodziców znajdą się pasjonaci wielu różnych dyscyplin sportowych, a więc łatwiej będzie zainteresować dziecko różnymi formami aktywności. Dzięki temu dziecko może odkryć w sobie nowy talent.

Oceń ten artykuł: