Objawy świadczące o zbliżającym się porodzie

4 min
Mezczyzna wspiera kobiete cierpiaca na bol brzucha ciazowego

Pamiętaj, że bardzo rzadko się zdarza, aby akcja porodowa miała miejsce dokładnie we wskazanym przez lekarza czasie. Większość kobiet rodzi „około” terminu, z rozpiętością od 14. dni przed i ok. 10 po terminie.

Co znajdziesz w tym artykule:
 1. 1.Ekspert radzi
 2. 2."Przygotowanie" do porodu
Mezczyzna wspiera kobiete cierpiaca na bol brzucha ciazowego
Mezczyzna wspiera kobiete cierpiaca na bol brzucha ciazowego

Określenie dokładnego terminu porodu wymaga konsultacji z lekarzem, który wyznacza i precyzuje datę na początku oraz w późniejszym etapie ciąży. Twoim obowiązkiem jest odpowiednie przygotowanie się do tego momentu. Pamiętaj, by na kilka tygodni przed planowaną datą nie organizować żadnych wyjazdów. Przygotuj także dla siebie wyprawkę do szpitala, która pomoże ci przetrwać kilka pierwszych dni po urodzeniu dziecka. Poproś kogoś zaufanego i dyspozycyjnego, by zawiózł Cię do szpitala, gdy pojawią się pierwsze oznaki porodu

 • Ginekolog, już podczas pierwszej wizyty wyznacza orientacyjny termin porodu na podstawie daty wystąpienia ostatniej miesiączki. Pomocne w tym jest także badanie USG, które wykonuje się nieco później. Zazwyczaj, termin narodzin Twojego dziecka wyznaczony na tej podstawie jest najbardziej trafny.
 • Kiedy czujesz, że rozpoczyna się akcja porodowa, udaj się do szpitala. Może być to wcześniej wybrana lub po prostu najbliższa placówka. Zgłoś się na izbę przyjęć. Dyżurny lekarz oceni czy rozpoczął się właściwy poród i zdecyduje o dalszych krokach.
 • Pod koniec ciąży powinnaś regularnie wykonywać badanie KTG (kardiotokografię). To badanie, które monitoruje pracę serca dziecka i czynność skurczową macicy. Pozwala pośrednio sprawdzić czy łożysko jest wydolne i dostarcza Twojemu dziecku wystarczająco dużo tlenu.

Ekspert radzi

​Poród to ważne wydarzenie w twoim życiu, dlatego dobrze przygotuj się do tego dnia. Pamiętaj, że ten wyczekiwany moment wiąże się z odczuwaniem całej gamy emocji - w tym tych negatywnych jak obawa, lęk, strach i stres. Staraj się myśleć pozytywnie i zajmij się przygotowaniami, które skutecznie odciągną Twoją uwagę od zmartwień.

 • Zaplanuj. Twoje życie już niedługo zmieni się o 180 stopni. Postaraj się do tego jak najlepiej przygotować. Porozmawiaj z bliskimi o tym kto odbierze Was ze szpitala, przygotuj pokoik na przybycie malucha, kup łóżeczko i nosidełko, które od teraz staną się nieodłącznym elementem Twojej najbliższej przyszłości  - wszystko po to żeby bez stresu cieszyć się pierwszymi wspólnymi chwilami w domu, a także kto będzie przy Tobie czuwał, gdy pojawią się pierwsze oznaki porodu.
 • Ostatnie przygotowania. Na kilka tygodni przed terminem porodu przygotuj torbę do szpitala, do której włóż dowód osobisty, aktualną książeczkę ubezpieczeniową, kartę ciąży oraz wyniki ostatnich badań wraz z dokumentem określającym grupę krwi. Pamiętaj o koszuli nocnej, szlafroku, bieliźnie do karmienia, jednorazowych majtkach, kapciach, podpaskach w dużym rozmiarze, wkładkach laktacyjnych oraz przyborach toaletowych. Spakuj również pieluchy jednorazowe, kocyk, kaftaniki, body, śpiochy i czapeczkę dla dziecka.
 • Nadchodzi „ten dzień”. Przed narodzinami dziecka, możesz odczuwać masę sprzecznych emocji. Z jednej strony euforię, z drugiej lęk o to jak będzie przebiegać poród i jak zmieni się Twoje życie. Pamiętaj, że większość mam odczuwa dokładnie to samo, zwłaszcza kiedy spodziewa się pierwszego dziecka. Możesz w tym czasie odczuwać skrajnie różne emocje – zmęczenie i frustrację na zmianę z rozpierającą Cię energię związaną z przygotowaniami.

"Przygotowanie" do porodu

Ostatnie chwile przed porodem są dla kobiety niezwykle stresującym momentem. Dlatego warto dowiedzieć się jak Twoje ciało objawia gotowość do wydania dziecka na świat oraz jak przygotować się do tego wydarzenia.

 • Pierwszymi sygnałami zbliżającego się terminu porodu jest „obniżenie się brzucha”. Przemieszczające się w dół dziecko sprawi, że łatwiej Ci będzie oddychać i zmniejszy się ucisk na żołądek i przeponę. Z drugiej strony zwiększy się ucisk na pęcherz moczowy, co będzie się wiązało z częstszymi wizytami w toalecie.
 • Następnie pojawiają się tak zwane skurcze przepowiadające - są to nieregularne, bolesne skurcze macicy połączone z jej twardnieniem. Można wtedy odczuwać lekkie rozpychanie w dole brzucha, jednak zmniejszają się one w czasie chodzenia, po zmianie pozycji lub ciepłej kąpieli a po 1-2 godzinach samoistnie ustępują.
 • Możesz zauważyć zmianę wydzieliny z pochwy - pojawić się może gęsty lekko różowy śluz, który nazywamy czopem śluzowym. Dotąd pełnił on rolę „korka” chroniącym dziecko w Twoim brzuchu przed infekcjami. Jest to sygnał, że szyjka ulega skróceniu i objawy te mogą się pojawić już na kilka dni przed porodem. Gdyby wydzielina była obfita wodnista, a tym bardziej podbarwiona na brudno zielono natychmiast skontaktuj się z lekarzem, gdyż może być to objaw pękniecia pęcherza płodowego i odpłynięcia wód płodowych.
 • Poród naturalny składa się z 4 faz. W pierwszej ciężarna zaczyna odczuwać tzw. “skurcze zwiastujące”, które są lekkie i pojawiają się co około 2 minuty - w tym okresie lekarze zalecają dużo spacerów i wykonywanie lekkich ćwiczeń na piłce gimnastycznej. Druga faza to poród, który kończy się wydaniem dziecka na świat. Trzecia faza polega na wydaleniu łożyska, której to czynności nie powinien towarzyszyć ból ani napięcie (należy się jednak upewnić, czy łożysko zostało wydalone w całości). Ostatnia faza to badanie lekarskie, które ma wykluczyć, że w trakcie porodu doszło do poważnych uszkodzeń dróg rodnych kobiety. 

Oceń ten artykuł: