Czas ciąży i sam poród są pięknym okresem, lecz jednocześnie mogącym wiązać się z wieloma wyzwaniami – zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi. Kobieta wchodzi w zupełnie nową dla niej rolę, w związku z którą pojawiać się mogą nieznane dotąd lęki. Jednym z nich jest tokofobia, czyli lęk przed porodem. Kogo dokładnie może dotyczyć, jakie są rodzaje tokofobii, skąd się bierze i czy jest wskazaniem do cięcia cesarskiego?
Połóg dla wielu kobiet jest dość trudnym okresem. Ciało przechodzi wtedy w bardzo szybkim tempie wiele zmian, czego objawem są m.in. odchody połogowe, nazywane też lochią. Jak wyglądają, jak długo występują i w jaki sposób kobieta powinna w tym czasie o siebie zadbać? Poznaj najważniejsze informacje o fizjologii odchodów połogowych oraz ewentualnych nieprawidłowościach, które powinny zapalić czerwoną lampkę!
Prawidłowa, donoszona ciąża trwa 40 tygodni. Samoistna akcja porodowa powinna rozpocząć się między 37 a 42 tygodniem ciąży, ale nie zawsze tak się dzieje. Jest wiele sytuacji, w których zachodzi konieczność rozwiązania ciąży wcześniej, dla dobra matki i dziecka. Kiedy wywoływanie porodu jest najlepszym rozwiązaniem? Jakie są przesłanki do niego i jakie stosuje się metody?
Większość kobiet już na początkowym etapie ciąży dowiaduje się, jaki poród jest planowany – naturalny czy przez ciecie cesarskie. Jednak są sytuacje, w których początkowe plany mogą ulec zmianie – zarówno na etapie ciąży, tuż przed rozwiązaniem czy w trakcie porodu. Wszystko zależy od stanu zdrowia kobiety i dziecka i jego ułożenia w macicy. Jeśli bowiem nie będzie ono odpowiednie – szybko może rozwiać „marzenia” o określonym sposobie porodu. Co w przypadku, kiedy dziecko jest ułożone pośladkowo? Czy stanowi to wskazanie do porodu naturalnego czy przez cesarskie cięcie?
Jak wygląda poród kleszczowy, jakie są fakty i mity na jego temat i kiedy się go stosuje?
Wiele kobiet, jako jeden z najprzyjemniejszych aspektów w ciąży, uznaje fakt, że nie ma miesiączki i nie trzeba się martwić przykrymi niespodziankami. Aż chce się powiedzieć: trwaj chwilo, jesteś piękna! I faktycznie, chwilami spokoju można się cieszyć nie tylko w trakcie ciąży, ale i po porodzie. A jak długo? Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka po porodzie?
Współczesne położnictwo i rodzicielstwo zwracają się w kierunku naturalnego rodzenia. Zapewne dlatego, w ostatnich latach zwiększyła się ilość porodów lotosowych na świecie. Choć nadal nie są to liczby imponujące, trend jest wyraźnie zauważalny. Ideą porodu lotosowego jest odczekanie na samoistne wysuszenie i odpadnięcie pępowiny z łożyskiem, bez ingerencji i przecinania sznura pępowinowego. Entuzjaści takiego rozwiązania położniczego wymieniają szereg korzyści jakie może ono nieść ze sobą. Natomiast specjaliści z dziedziny położnictwa są raczej sceptycznie nastawieni do porodu lotosowego. Rozważmy wszystkie za i przeciw.
Indukcja, czyli wywołanie porodu, to procedura medyczna, o której słyszała każda ciężarna. Ma na celu doprowadzenie kobiety do porodu, jeśli trzeba zakończyć ciążę. Czym dokładnie jest indukcja? Jakie metody proponuje lekarz, aby wywołać poród? Czy indukcja niesie za sobą ryzyko powikłań dla matki i dziecka?
Czop śluzowy to gęsta wydzielina, która zamyka wejście do macicy, a dzięki temu chroni znajdujące się w brzuchu mamy dziecko przed różnego rodzaju infekcjami. Odejście czopa śluzowego to jedna z pierwszych oznak zbliżającego się porodu – nic więc dziwnego, że wiele ciężarnych bacznie obserwuje swoje ciało, by tego nie przegapić. Dowiedz się, jak rozpoznać odejście czopa śluzowego, jak powinien on wyglądać oraz poznaj nasze wskazówki dla przyszłych mam.
Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny to szczególne wydarzenie nie tylko z punktu widzenia matki, ale również jej bliskich, w tym przede wszystkim ojca dziecka. Sam poród również jest wyjątkowym przeżyciem, nie zawsze łatwym, dlatego wiele kobiet pragnie mieć w tym czasie przy sobie najbliższych, którzy mogliby ją wspierać w tym wyzwaniu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ciężarnych decyduje się na tzw. poród rodzinny. Na czym dokładnie polega? Gdzie może być zrealizowany? I czy mężczyzna powinien być przy porodzie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.
Rejestrując się otrzymujesz dostęp do specjalistycznych materiałów.
DOŁĄCZ!