Daktyle w ciąży jako element zróżnicowanej diety

4 min
daktyle_w_ciazy

Dieta jest jednym z najważniejszych aspektów zdrowej ciąży. Istnieje wiele kwestii spornych w tym zakresie, a jedną z nich są daktyle w ciąży – czy można je spożywać? Te owoce są uprawiane na Bliskim Wschodzie od tysięcy lat, nazywane są „chlebem życia”, zapewniały bowiem pokarm bogaty w składniki odżywcze niezbędny do przetrwania nawet w trudnych warunkach podróży przez pustynię. Dziś są one łatwo dostępne na całym świecie. Najbardziej popularne są suszone daktyle, które można zjadać jako samodzielną przekąskę, ale stanowią także dodatek do wielu słodkich potraw i są doskonałym zamiennikiem cukru. Jakie są ich wartości odżywcze? Sprawdźmy!

daktyle_w_ciazy
daktyle_w_ciazy

Czy warto jeść daktyle w ciąży?

Owoce daktylowca są źródłem wielu cennych składników odżywczych. Jak wskazuje U.S. Department of Agriculture[1] zawierają m.in. witaminy: A, B6, C, E i K, a także liczne polifenole przeciwzapalne oraz foliany i niacynę szczególnie istotne w diecie kobiet ciężarnych, potrzebne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka.

Oprócz witamin ich spożywanie dostarcza organizmowi niezbędnych składników mineralnych: wapnia, żelaza, magnezu czy cynku. Co istotne, zapewnia też błonnik pokarmowy regulujący procesy trawienne, a więc może pomagać zapobiegać zaparciom często pojawiającym się w okresie ciąży. Warto podkreślić, że daktyle w ciąży nadal powinno się jeść z umiarem i rozsądkiem, gdyż garść suszonych daktyli (45 g) dostarcza ok. 130 kcal, a więc trzeba uwzględnić to w dziennym zapotrzebowaniu kalorycznym.

Jakie korzyści daje spożywanie daktyli w ciąży?

Daktyle są źródłem składników odżywczych, ważnych w diecie kobiet w ciąży. Przede wszystkim są to:

Wapń, który korzystnie wpływa na rozwój dziecka – jego układ kostny i zęby, wspomaga prawidłową pracę układu krwionośnego i krzepnięcia krwi.

Magnez, którego zapotrzebowanie w okresie ciąży wyraźnie wzrasta. Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i układu nerwowego.

Potas, który reguluje ciśnienie krwi i wspiera prawidłową pracę mięśnia sercowego.

Salicylany, zapobiegające zakrzepom krwi i działające przeciwzapalnie.

Foliany, których obecność w diecie ciężarnych kobiet jest obowiązkowa. Nie tylko zapobiegają wadom cewy nerwowej na samym początku ciąży, ale także zmniejszają ryzyko porodu przedwczesnego. Suszone daktyle zawierają jednak niewielką ich ilość - 20 mcg w 100 g, dlatego mogą stanowić jedynie dodatek do pełnowartościowej diety oraz suplementacji kwasem foliowym.

UWAGA: Należy rozważyć spożywanie daktyli w ciąży w przypadku stwierdzonej cukrzycy ciążowej, ponieważ suszone daktyle dostarczają sporo cukrów prostych. Warto skonsultować spożycie daktyli z lekarzem diabetologiem i ustalić, pod jaką postacią i w jakim otoczeniu innych pokarmów ich zjedzenie będzie bezpieczne dla matki i dziecka. Zwykle zaleca się dodanie do daktyli porcji białka i wartościowych tłuszczów. Pozwala to znacznie obniżyć indeks glikemiczny całego posiłku.

Daktyle w ciąży – od kiedy można je bezpiecznie spożywać?

Daktyle można bezpiecznie spożywać od samego początku ciąży. Są one doskonałą alternatywą dla tradycyjnych słodyczy – zawartość błonnika oraz nieprzetworzona forma sprawiają, że suszone daktyle to świetna przekąska w przypadku ochoty na słodkości, która często przytrafia się przyszłym mamom. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość i pochodzenie produktu, a także na listę składników i wybierać takie, które nie zawierają substancji dodatkowych, a jedynie same owoce. W Polsce najpopularniejsze i najłatwiej dostępne są daktyle suszone i drylowane (pozbawione pestek). Ich skórka powinna być błyszcząca i pozbawiona uszkodzeń.

Jak jeść daktyle w ciąży (i nie tylko)?

Daktyle są ogólnodostępne w sklepach i ich zakup nie stanowi problemu. Najpopularniejsze są w postaci suszonych owoców. Można także poszukać świeżych daktyli – są bardziej mięsiste i miękkie oraz dużo większe od tych dostępnych w większości sklepów. Takie daktyle można jeść jako osobną przekąskę – po kilka sztuk dziennie.

Warto jednak wiedzieć, że można tych owoców użyć jako dodatek do wielu potraw, a także wykorzystać jako zamiennik białego cukru. Ich zastosowanie w kuchni jest bardzo szerokie.

Oto kilka pomysłów na dania z daktylami:

● pokrojone daktyle świetnie uzupełnią owsiankę z dodatkiem świeżych owoców, owsiankę warto wzbogacić o wysokobiałkowy jogurt typu skyr,

● ugotowane wraz z kaszą jaglaną i zblendowane staną się zdrową alternatywą dla budyniu,

● osłodzą i wzbogacą każdy koktajl – zarówno ten bananowy z dodatkiem innych owoców, jak i te zielone czy warzywne,

● pokrojone można wymieszać z płatkami zbożowymi i upiec z nich ciasteczka,

● namoczone i zblendowane z kakao i orzechami zamienią się w pyszne i bardzo odżywcze kulki mocy lub batony.

Bibliografia:

Rachel Haigh, Zdrowa żywność, zdrowa kuchnia, Warszawa 1992.

Źródło internetowe: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/168191/nutrients [dostęp 06. 05. 2024]

O Al-Kuran et al., The Effect of Late Pregnancy Consumption of Date Fruit on Cervical Ripening in Nulliparous Women, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21280989/ [dostęp 06. 05. 2024]

[1] https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/168191/nutrients

Oceń ten artykuł: