Dieta po ciąży a kondycja mamy i dziecka

3 min
Kobieta nalewa wode do szklanki stojac w kuchni z dzieckiem

Powrót do formy sprzed ciąży oraz prawidłowy rozwój dziecka są ściśle powiązane ze sposobem odżywiania mamy karmiącej.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Ekspert radzi
  2. 2.Rola kwasu DHA
  3. 3.Dieta mamy karmiącej
Kobieta nalewa wode do szklanki stojac w kuchni z dzieckiem
Kobieta nalewa wode do szklanki stojac w kuchni z dzieckiem

  • Odpowiednio zbilansowana dieta powinna być różnorodna, smaczna i zapewnić dobre samopoczucie Tobie i Twojemu dziecku.
  • Skład i ilość mleka zmienia się wraz z trwaniem laktacji i różni się u każdej kobiety. Zależy to, do pewnego stopnia od stanu Twojego odżywiania, gdy karmisz.
  • Zgodnie z aktualną wiedzą nawet jeżeli Twoja dieta nie jest idealna, jesteś w stanie wytworzyć właściwe ilości mleka. Jedynie w warunkach skrajnego niedożywienia (znaczący spadek poziomu białek we krwi) mamy dochodzi do znacznego zubożenia składu mleka oraz obniżenia obfitości laktacji.
  • Spadek stężenia białek we krwi może nastąpić z powodu stosowania diet eliminacyjnych czy niewłaściwego odżywiania, nawet u kobiet o prawidłowej lub nadmiernej masie ciała. Dlatego w czasie laktacji zaniechaj stosowanie diet odchudzajacych, chyba że jest ona skonsultowana z lekarzem.

Ekspert radzi

  • Dieta a ciąża i karmienie piersią. Stosowanie diety ubogiej w składniki odżywcze w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią może powodować u Ciebie niedobory pokarmowe i zubożenie Twoich zasobów, m.in. witamin i składników mineralnych. Dlatego tak ważne jest zgromadzenie w czasie ciąży właściwych zapasów tkanki tłuszczowej oraz utrzymanie pożądanych wyników morfologii.
  • Jadłospis idealny. Szczególnie w początkowej fazie laktacji wiele kobiet stara się skomponować posiłki tak, by jak najlepiej dbać o zdrowie dziecka. Zdarza się, że mamy stosują wówczas diety eliminacyjne, czyli rezygnują ze spożywania niektórych pokarmów (metodą prób i błędów), które wywołują niepożądane reakcje maluszka. Dietę taką należy skonsultować z lekarzem.
  • Spadek wagi. Ubytek masy ciała powinien być stopniowy i powolny. Jeśli jesteś mamą karmiąca piersią i chudniesz zbyt szybko, może to być sygnał, że jadasz zbyt mało, czyli dostarczasz organizmowi zbyt mało energii w stosunku do jego potrzeb.
  • Ważne składniki odżywcze. Szczególnie cenne dla noworodka są długołańcuchowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe (LCPUFA), które wspierają rozwój układu nerwowego. Ważną rolę w diecie mamy karmiącej pełni kwas dokozaheksaenowy (DHA), którego źrodłem są tłuste ryby morskie. Jeśli w Twojej diecie jest ich za mało, powinnaś je suplementować DHA zgodnie z zaleceniami lekarza.

Rola kwasu DHA

Wysoki poziom DHA występuje w istocie szarej mózgu. Do jego kumulacji dochodzi w ostatnim trymestrze ciąży oraz pierwszym miesiącu życia dziecka. Jeśli niemowlę urodziło się przedwcześnie, nie miało szansy zgromadzić wystarczających zapasów DHA w łonie matki i należy zadbać o to, by po narodzinach zawartość DHA w jego diecie była właściwa. Udowodniono, że dzieci mam, które w ciąży suplementowały DHA, mają większą masę urodzeniową. Po urodzeniu zaopatrzenie noworodka w długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz DHA zależy prawie całkowicie od ich zawartości w mleku matki. DHA znajdują się głównie w rybach morskich. Jednak DHA przynosi korzyści nie tylko dziecku, ale również matce - udowodniono zależność między niedoborem DHA w diecie, a wystąpieniem depresji poporodowej.

Dieta mamy karmiącej

W tym czasie możesz jeść prawie to samo, co każdy inny dorosły człowiek, w oparciu o piramidę zdrowego żywienia. W pierwszych tygodniach po porodzie, gdy jesteś zmęczona i niespokojna, zadbaj o to, żeby posiłki były lekkie a jednocześnie bogate w składniki odżywcze. Zwróć również uwagę na to, że Twoje zapotrzebowanie na płyny zwiększa się. Zwiększ ilość wypijanej wody, owocowych herbat, zbożowej kawy. Dobrym źródłem płynów są także zupy, czy owoce.

Oceń ten artykuł: