Karty do zdjęć – czym są, jak używać? Inspiracje do sesji zdjęciowych

5 min
Bebilon_wiz_paczek_0000_BL_BBC.png

Dzieci rosną zdecydowanie za szybko! Dlatego warto postarać się o wartościowe pamiątki z pierwszych wspólnych chwil z noworodkiem, a także z okresu niemowlęctwa. W tym czasie życie jest na tyle intensywne i wypełnione obowiązkami, że trudno spamiętać wszystkie piękne, przełomowe chwile, kamienie milowe w rozwoju dziecka, a także ulotne momenty, w których pojawia się pierwszy uśmiech czy pierwsza przespana noc. Dobrym pomysłem na takie pamiątki są domowe sesje zdjęciowe. Inspiracją do zrobienia takiej sesji, a także ułatwieniem, które wskaże nam, kiedy dane zdjęcie zostało wykonane, są karty do zdjęć. Dziś podpowiemy, czym są karty do sesji zdjęciowych oraz jak ich używać.

Bebilon_wiz_paczek_0000_BL_BBC.png
Bebilon_wiz_paczek_0000_BL_BBC.png

Karty do zdjęć – czym są?

Karty do zdjęć to praktyczne rekwizyty np. z tygodniem ciąży, wiekiem dziecka lub innymi informacjami, które mogą być pomocne przy realizacji sesji zdjęciowej: ciążowej, noworodkowej czy niemowlęcej. Pomagają w ciekawy sposób zaznaczyć, kiedy zdjęcie zostało zrobione. Dzięki kartom do zdjęć można później zestawić kilka lub nawet kilkanaście takich fotografii i z perspektywy czasu wspominać rosnący brzuch czy też rozwijającego się niemowlaka. Taki zestaw zdjęć to doskonała pamiątka.

Bebilon_wiz_paczek_0000_BL_BBC.png

Karty do zdjęć

Zarejestruj się i otrzymaj bezpłatnie karty do zdjęć!

Dołącz do BebiProgram

Karty do zdjęć – ciąża

Ciąża trwa jedynie 9 miesięcy i praktycznie od samego początku wypełniona jest intensywnymi przygotowaniami do przyjścia na świat małego człowieka. Wybór ubranek, akcesoriów, nierzadko remont mieszkania lub wyposażenie kącika dla malucha zabierają sporo czasu i energii. Do tego dochodzą częste wizyty kontrolne. Aby mieć pamiątkę z każdego miesiąca ciąży i pozostawić w pamięci odczucia towarzyszące każdemu z nich warto robić dużo zdjęć. Idealnym wsparciem w realizacji sesji ciążowych są karty do zdjęć. Dzięki nim na fotografii poza własnym wizerunkiem przyszła mama ma od razu informację o dacie wykonania zdjęcia i dokładnym tygodniu ciąży, w którym wówczas była. Na karcie można również dopisać istotne fakty związane z ciążą, na przykład pierwsze ruchy maluszka wyczuwane przez mamę.

Oto kilka porad dotyczących sesji ciążowej:

 1. Zdecyduj, czy chcesz przeprowadzić sesję w domu, czy na zewnątrz. Każda z tych lokalizacji ma swoje zalety. Dom daje kontrolę nad oświetleniem i tłem, w domu możesz uwiecznić intymne chwile, natomiast plener daje możliwość wykorzystania pięknych krajobrazów. Sesję w domu łatwiej będzie powtórzyć z podobnymi motywami wiodącymi. Z drugiej strony przy sesjach w plenerze zmieniające się pory roku w tle dają dodatkowy efekt.
 2. Zastanów się, jaki styl chcesz nadać sesji. Czy ma to być klasyczny, romantyczny, zabawny czy ekstrawagancki?
 3. Wybierz strój, który podkreśli Twoją ciążę i sprawi, że będziesz czuć się piękna i pewna siebie. Dopasowane sukienki, topy z odkrytymi ramionami lub tiulowe spódnice to popularne wybory do sesji ciążowych. Chcąc zrobić serię zdjęć w każdym tygodniu, warto zdecydować się na taką samą kolorystykę stylizacji za każdym razem.
 4. Zaproś tatę dziecka i rodzeństwo do udziału w sesji. To doskonała okazja do uwiecznienia więzi rodzinnych i radości oczekiwania na nowego członka rodziny.
 5. Możesz dodać do sesji różnego rodzaju rekwizyty, takie jak buty dziecięce, ulubione zabawki, listy z imieniem dziecka lub zdjęcia z ultrasonografii. To dodatkowo personalizuje sesję i nadaje jej wyjątkowość. Karty do zdjęć z datą, tygodniami ciąży są bardzo praktycznym rekwizytem
 6. Nie ograniczaj się do jednej pozycji. Wypróbuj różne pozycję: pozuj siedząc, leżąc na boku, stojąc lub chodząc. To pomoże uchwycić różnorodne ujęcia i stworzyć interesującą narrację w sesji.

Sprawdź: Pomysły na sesję ciążową

Karty do zdjęć: pierwszy rok życia dziecka

Świeżo upieczeni rodzice robią zwykle wiele zdjęć swoim pociechom. Jednak, gdy ogląda się je po czasie, trudno dojść, ile dokładnie maluch miał wtedy miesięcy, jakie były okoliczności zrobienia zdjęcia, czy też jakie ważne umiejętności dziecko nabyło dokładnie w tym czasie. Każdy, kto chce mieć takie pamiątkowe kalendarium, może raz w miesiącu zrobić specjalną sesję zdjęciową, w której użyje kart do zdjęć. W pierwszym roku życia dziecka szczególnie warto je wykonać. Kolejno ułożone koło siebie 12 takich zdjęć pięknie obrazuje rozwój dziecka i może stanowić piękną pamiątkę lub na przykład zostać elementem kalendarza DIY, który rodzice podarować mogą innym członkom rodziny: dziadkom, ciociom, czy też chrzestnym malucha.

Karty do zdjęć dla niemowlaka drukuje się i umieszcza zwykle koło leżącego maluszka, a następnie wykonuje się zdjęcie. Z czasem dziecko może już samodzielnie trzymać karty do zdjęć. Nierzadko rodzice decydują się umieścić na zdjęciu jakiś stały motyw. Na przykład ulubioną maskotkę dziecka. Dzięki takiemu punktowi odniesienia widać, jak dziecko rośnie przez pierwsze 12 miesięcy życia. Warto zadbać o takie samo tło do każdego zdjęcia. Wówczas taka sesja zdjęciowa dla niemowlaka wygląda spójnie. Jest to szczególnie warte uwagi, jeśli chcemy później wszystkie 12 zdjęć umieścić koło siebie w formie zestawienia.

Sesja noworodkowa – pomysły i inspiracje

Jak samodzielnie zorganizować sesję noworodkową? To łatwiejsze niż może się wydawać. Możesz spróbować różnych stylów i motywów, takich jak sesje tematyczne (np. boho, vintage, bajkowe postacie), wykorzystywanie rekwizytów związanych z zainteresowaniami rodziny (np. instrument muzyczny, książki, sport) lub tworzenie ustawień inspirowanych przyrodą (np. w lesie, nad jeziorem).

Sesja noworodkowa – kilka przydatnych porad:

 1. Sesję noworodkową najlepiej wykonać w ciągu 2 pierwszych tygodni życia dziecka. W tym okresie noworodki śpią najwięcej. Dodatkowo nie występuje u nich jeszcze trądzik niemowlęcy, który pojawia się często w okolicach 3. tygodnia życia.
 2. Organizując sesję dla noworodka, trzeba zadbać przede wszystkim o jego komfort. W otoczeniu musi być ciepło i przytulnie.
 3. Najlepiej wybrać miejsce w domu i porę dnia, kiedy jest dużo naturalnego światła. Unikaj silnego błysku lampy błyskowej, który może przeszkadzać noworodkowi. Miękkie, naturalne światło tworzy najlepszy efekt na zdjęciach.
 4. Co fotografować na sesji noworodkowej? Pokaż drobne szczegóły. Pamiętaj, że noworodki rosną bardzo szybko, dlatego warto skupić się na uchwyceniu małych detali, takich jak dłonie, stopy, usta. Uroczo będzie wspomnieć, jak maleńkie były te paluszki.
 5. Towarzystwo w czasie sesji. Może do sesji noworodkowej włączyć rodzeństwo lub domowego pupila? Dzieci i zwierzęta to cudowne połączenie, które roztapia nawet najtwardsze serca.
 6. Skąd brać pomysły na sesję noworodkową? Spróbuj różnych ustawień, rekwizytów i pozycji, aby dodać różnorodności do sesji. Możesz użyć koszyczków, kwiatów, tiulowej girlandy, filiżanek lub innych przedmiotów, które dodadzą uroku zdjęciom.
 7. W przypadku pracy z maluszkiem cierpliwość jest kluczem. Noworodki są nieprzewidywalne i mogą potrzebować przerw na karmienie, przewijanie i uspokojenie. Bądź cierpliwa i gotowa dostosować plan sesji do potrzeb dziecka.

Sprawdź: Pomysły na sesję noworodkową

Oceń ten artykuł: