Sesja noworodkowa – pomysły, inspiracje, wskazówki

5 min
noworodek-lezacy-na-koszu

Pojawienie się dziecka na świecie jest wielkim, przełomowym wydarzeniem dla rodziców. Wielu z nich decyduje się na uwiecznienie pierwszych dni życia maluszka na zdjęciach. Sesje noworodkowe to świetna przygodna dla świeżo upieczonych rodziców, okazja do pogłębienia więzi z maluszkiem i stworzenia wspaniałej, rodzinnej pamiątki na lata. Kiedy wykonać sesję noworodkową? Jakie rekwizyty mogą być pomocne? Jak wykonać sesję noworodkową lifestylową w domu? Podpowiadamy!

noworodek-lezacy-na-koszu
noworodek-lezacy-na-koszu

Sesja noworodkowa – czym jest, kiedy ją wykonać?

Sesja noworodkowa to sesja zdjęciowa, wykonywana najczęściej między 5. a 14. dniem życia dziecka. Taki maluch zazwyczaj dużo śpi, jest spokojny i podatny na układanie w różnorodnych pozach. Zrobienie zdjęć w późniejszym czasie jest oczywiście również możliwe, ale w okolicach 2-3 tygodnia stawy noworodka stają się sztywniejsze i nie jest już tak łatwo ułożyć go w pożądanych pozycjach.

Bebilon_wiz_paczek_0000_BL_BBC.png

Karty do zdjęć

Zarejestruj się i odbierz swoje karty do zdjęć do sesji noworodkowej!

Dołącz do BebiProgram

Sesja noworodkowa to wyjątkowa okazja do uchwycenia na zdjęciach pierwszych dni dziecka w domu. To doskonała pamiątka na całe życie – dla rodziców, dziecka, dziadków i innych bliskich. Uchwycenie emocji rodziców, patrzących na swoje maleństwo, oraz wzmacniającej się więzi między nimi a dzieckiem, to klucz idealnej sesji noworodkowej.

Jeżeli chcesz, aby sesję noworodkową wykonał profesjonalny fotograf, najlepiej skontaktować się z nim już w trakcie ciąży. Na podstawie przewidywanego terminu porodu określi on orientacyjną datę wykonania sesji zdjęciowej maluszka.

Profesjonalne sesje zdjęciowe mogą odbywać się w studio fotograficznym, dostosowanym do potrzeb maluszków. Możliwa jest również sesja noworodkowa lifestylowa w domu. Wszystko zależy od preferencji rodziców i możliwości fotografa. Wielu specjalistów posiada różnorodne rekwizyty, mogące przydać się podczas noworodkowych sesji.

Przeczytaj również: Pomysły na sesję ciążową

Pomysły na sesję noworodkową

Rodzice często zastanawiają się, czy warto, aby oni również zostali uwiecznieni na zdjęciach. Sesje noworodkowe z rodzicami to wspaniała okazja do otrzymania pięknej pamiątki na całe życie. Maluch nie będzie pamiętał, jak wyglądała jego mama i tata, gdy ten zawitał na świecie. Dlatego, gdy podrośnie, z pewnością doceni prezent w postaci zdjęć z rodzicami tuż po jego narodzinach.

Obecnie popularne są sesje noworodkowe stylizowane. Do jej wykonania fotograf potrzebuje różnego rodzaju akcesoriów i rekwizytów: specjalnych poduszek do układania maluszka w odpowiednich pozach, kocyków, owijek, włóczkowych wdzianek itd. W stworzeniu scenografii pomocne są również tła fotograficzne: jednolite, pastelowe lub w piękne, dziecięce wzory: baloniki, chmurki, groszki, serduszka, zwierzątka, gwiazdki… Podczas sesji stylizowanej noworodek zazwyczaj śpi – najłatwiej jest go wtedy odpowiednio ułożyć.

Niektórzy rodzice preferują zdjęcia niestylizowane, naturalne i subtelne. Świetnym pomysłem na sesję noworodkową jest po prostu pokazanie dziecka takim, jakim jest. Doświadczony fotograf potrafi wyczarować przepiękne zdjęcia jedynie przy pomocy odpowiedniego światła.

Sesja noworodkowa w domu, wykonana samodzielnie może mieć również wiele uroku. Szczególnie że fotografie można powtarzać i wykonywać regularnie. Dzięki użyciu kart do zdjęć można stworzyć rodzinne kalendarium i po czasie cieszyć się zestawieniem 12 zdjęć z każdego miesiąca w pierwszym roku życia dziecka. Sesja noworodkowa będzie wspaniałym zaczątkiem kalendarium życia małego człowieka.

Rekwizyty do sesji noworodkowej

Istnieje wiele możliwości na urozmaicenie sesji zdjęciowej. Jedną z nich jest wykorzystanie niepowtarzalnych akcesoriów, które sprawią, że zdjęcia będą jedyne w swoim rodzaju. Rekwizyty do sesji noworodkowej, często wykorzystywane przez profesjonalnych fotografów, to m.in.:

  • balony,
  • karty do zdjęć,
  • zabawki, np. misie i inne przytulanki,
  • opaski na głowę,
  • nakrycia głowy,
  • kocyki,
  • koszyki, doniczki, wiaderka, miski,
  • miniaturowe meble,
  • akcesoria związane ze zbliżającymi się świętami, np.: Boże Narodzenie - mini strój Mikołaja, elfa lub aniołka, cotton balls lub lampki, figurki lub ozdoby choinkowe; Wielkanoc – królicze uszka, girlandy z papierowymi króliczkami, różnokolorowe pisanki; Walentynki – pluszowe serduszka, okulary w kształcie serc, czerwone płatki róż, literki z gry Scrabble składające się na napis „miłość” czy „love”.

Wybierając rekwizyty do sesji noworodkowej, należy sprawdzić, czy są bezpieczne dla dziecka, np. czy nie posiadają ostrych kantów, czy nie są za małe dla maluszka itp. Trzeba też pamiętać, aby nie wykorzystywać wielu akcesoriów jednocześnie – nie powinny one odwracać uwagi od najważniejszego modela na zdjęciu.

Jak samodzielnie zrobić sesję noworodkową?

Najprostszym sposobem na samodzielne wykonanie sesji noworodkowej jest po prostu ułożenie dziecka na jakimś ładnym kocu, macie lub w koszu Mojżesza w jasnym pomieszczeniu i zrobienie mu zdjęć z góry. Oczywiście można wykorzystać jakieś ozdobne elementy typu pluszaki, poduszki czy balony. Świetnie sprawdzą się również karty do zdjęć, np. z napisami określającymi ważne chwile w życiu pociechy, np. „witaj w domu” czy określeniem tygodnia/miesiąca życia.

Zdjęcia w domu można spokojnie wykonać smartfonem – nie potrzeba do tego drogiego sprzętu fotograficznego. Obecnie istnieje wiele aplikacji na telefon służących do obróbki zdjęć – jeśli zaistnieje potrzeba dokonania lekkiego retuszu.

Jeśli rodzice chcą być na zdjęciach z noworodkiem, powinni zaopatrzyć się w statyw do telefonu lub selfie stick. Te dwa gadżety pozwalają jednocześnie robić zdjęcia i na nich być.

Zdjęcia z sesji noworodkowej będą idealne do stworzenia spersonalizowanej metryczki dziecka.

O czym pamiętać podczas sesji noworodkowej?

Podczas sesji noworodkowej najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort maluszka. Miejsce wykonywania zdjęć powinno być ciche i przytulne. Ważne, aby panowała w nim odpowiednia temperatura, aby dziecku nie było zbyt zimno, ale również zbyt gorąco.

Wybierając się na sesję noworodkową do studia, należy zabrać ze sobą pieluchy jednorazowe, pieluchy tetrowe, kocyk, smoczek, a jeśli noworodek nie jest karmiony piersią – również mleko modyfikowane. Warto mieć też ze sobą ulubione ubranka lub gadżety mogące przydać się podczas sesji.

Istotne jest również przygotowanie stylizacji rodziców oraz ewentualnie dla rodzeństwa noworodka – najlepiej, jeśli będą one w stonowanych, jasnych barwach, bez napisów i grafik. Takie stroje będą pasować do wszystkiego i nie przyćmią najważniejszej postaci na zdjęciu.

Sesja noworodkowa rozpoczyna się zazwyczaj od zdjęć z rodzicami, aby maluszek przyzwyczaił się do nowego miejsca (jeśli fotografie wykonywane są w studio) oraz do osoby wykonującej zdjęcia. Dziecko zawsze powinno być układane w pozycjach dla niego bezpiecznych i wygodnych. Czasami potrzebna jest pomoc mamy lub taty, np. do podtrzymania główki maluszka. Zbędne elementy na zdjęciu, takie jak dłoń rodzica, zawsze mogą zostać usunięte w programie do obróbki fotografii.

Bardzo ważne jest, aby nie robić niczego na siłę. Jeśli dziecko nie jest w stanie wytrzymać w jakiejś pozycji, należy ją zmienić. Jeśli jest zmęczone lub głodne, trzeba mu dać czas na odpoczynek lub nakarmić i dopiero wtedy powrócić do robienia mu zdjęć.

Oceń ten artykuł: