22. tydzień życia dziecka

3 min
Mama trzyma dziecko na rekach patrzac sie przed siebie

Jak rozwija się Twoje dziecko w 22. tygodniu życia?

Mama trzyma dziecko na rekach patrzac sie przed siebie
Mama trzyma dziecko na rekach patrzac sie przed siebie

  • Twoje dziecko często będzie próbowało siadać. Najlepszym sprzętem do podtrzymywania siadu jest na razie dobry niemowlęcy leżaczek z opuszczanym oparciem i szelkami, które gwarantują mu bezpieczeństwo. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka podpartego poduszkami np. na kanapie, ponieważ może z niej spaść.
  • Nie przyśpieszaj nauki siedzenia, może spowodować to wady kręgosłupa.
  • Pamiętaj również, aby kłaść malucha często na kocyku, żeby mógł uczyć się turlania. Zostawiaj mu zabawkę w pewnej odległości, aby musiał się do niej doczołgać. To dobra gimnastyka dla Twojego dziecka.
  • Twoje dziecko rozpoznaje już coraz więcej dźwięków, zwłaszcza tych związanych z rutyną każdego dnia. Poza tym, samo zaczyna wydawać dźwięki, poprzez które próbuje nawiązać kontakt z otoczeniem.
  • Od teraz Twoje dziecko może być bardziej wstydliwe, ponieważ zaczyna zauważać, że ludzie dzielą się na bliskich i obcych – dlatego może być niechętne i nieśmiałe w stosunku do nieznajomych.

Ekspert radzi

  • Dziecko poznaje brzmienie swojego imienia. Twój maluch pewnie już sporo mówi, ale nie potrafi jeszcze zrozumieć sensu wypowiadanych przez siebie niby-słów. Tę umiejętność posiądzie w wieku około 1. roku.
  • Dużo śliny. Jeżeli Twoje dziecko intensywnie się ślini, najprawdopodobniej lada moment zacznie ząbkować. Innymi objawami wyrastających ząbków może być również wkładanie do buzi pieluszki, ssanie własnych rąk, opuchnięte dziąsła, a także płacz bez wyraźnego powodu. Aby ulżyć maluchowi wypróbuj specjalne maści do dziąseł.
  • Pierwsze ząbki. Być może Twoje dziecko zaczęło już ząbkować. U większości niemowląt pierwszy ząbek mleczny pojawia się około 6. miesiąca, ale równie dobrze może wyrosnąć wcześniej albo później.
  • Maruda. W tym momencie życia Twoje dziecko może być płaczliwe i marudne. Rosną mu zęby, próbuje siadać, eksperymentuje z czołganiem się, chwytaniem wszystkiego co mu wpadnie w ręce. Poznając rzeczywistość może się potykać, padać i donosić Ci o tym częstszym płaczem.
  • Śmiech kontrolowany. Uśmiech Twojego dziecka nie jest już przypadkowy – zaczyna ono się śmiać w pełni zamierzenie. Swoją radość lub zadowolenie Twoje dziecko może również wyrażać w inny sposób, np. intensywnie się śliniąc.

Dopasuj drzemki

Ty i Twoje dziecko powinniście juz mieć wypracowany stały rytm dnia. Przyzwyczaiło się ono już do stałych pór kąpieli i snu. Przestrzeganie ich daje Twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa, a Tobie możliwość zaplanowania dnia. W tym momencie powinnaś jednak zwrócić szczególną uwagę na liczbę drzemek dziecka w ciągu dnia. Jeśli maluchowi trudniej zasypia się wieczorem i budzi się ono bardzo wcześnie rano, być może za długo śpi w dzień. Pamiętaj też, aby nie kłaść dziecka spać zbyt późno, ponieważ może być ono na tyle zmęczone, że trudno mu będzie spokojnie zasnąć.

Aktywny tułów

W 22. tygodniu życia Twoje dziecko bardzo aktywnie pracuje tułowiem. Umie podnieść górną część ciała i zostać w takiej pozycji przez kilka minut, ruszając głową na boki. Coraz więcej przedmiotów go interesuje, większość z nich potrafi już chwycić, a nawet dosięgnąć je, gdy nie są bezpośrednio w zasięgu jego wzroku. Razem powoli wkraczacie w czas, w którym nie będziesz mogła dziecka spuszczać z oka, wynika to z faktu, że maluch będzie szybko przemieszczał się po mieszkaniu.

Słyszy i rozumie coraz więcej

Dziecko potrafi rozpoznać coraz więcej dźwięków, próbuje je również powtarzać. W tym momencie życia maluch zauważy, że dźwięki, które wydaje zwracają Twoją uwagę – uważaj na to, ponieważ z czasem zacznie to wykorzystywać. To jest również czas, w którym dziecku frajdę sprawiają zabawy językowe połączone z pokazywaniem i ruchem.

Oceń ten artykuł: