Pojawienie się na świecie dziecka wcześniej niż wskazywali lekarze jest zazwyczaj dla jego rodziców dużym szokiem i wyzwaniem, także organizacyjnym. Muszą szybko poradzić sobie z wieloma sprzecznymi emocjami, lękiem i sprawnie przeorganizować swoje dotychczasowe życie. W tej sytuacji nawet zakup ubranek i pieluszkach staje się trudnym zadaniem. Dodatkowym problemem jest to, że rozmiar i potrzeby skóry wcześniaka znacząco różnią się od tych u noworodka urodzonego w terminie. Rzeczy, które rodzice kupili kompletując wyprawkę, prawdopodobnie będą musiały poczekać w szafie jeszcze kilka miesięcy. Co warto wiedzieć i na czym się skupić wybierając ubranka i pieluszki dla wcześniaka?
Co znajdziesz w tym artykule:
Specjalne potrzeby wcześniaków, które należy brać pod uwagę, kompletując wyprawkę, to nie tylko mniejszy rozmiar. U urodzonych w terminie dzieci, skóra pełni rolę bariery przed bakteriami i wirusami. Warstwa rogowa i podskórna tkanka tłuszczowa pomagają utrzymać ciepło i płyny w organizmie, zapobiegając odwodnieniu i wychłodzeniu. U wcześniaków skóra nie jest jeszcze gotowa do pełnienia swojej bardzo ważnej roli. Ponieważ przedwcześnie urodzone dzieci mają bardzo mało tkanki tłuszczowej, ich organizmy mają problem z utrzymaniem stałej temperatury ciała. Z tych względów skóra wcześniaków ma specjalne potrzeby. Kompletując wyprawkę dla wcześniaka, należy wybierać miękkie, bawełniane ubrania i kocyki dla niemowląt, rezygnując z tworzyw syntetycznych i wełny. Najlepiej też zrezygnować z kupowania oliwek, kremów czy balsamów dla niemowląt bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub pielęgniarką.
Ubranka dla wcześniaka w szpitalu
Wcześniaki najczęściej spędzają pierwsze tygodnie swojego życia w szpitalnym inkubatorze. Zazwyczaj są w tym okresie ubrane tylko w pieluszkę. Kiedy stan dziecka staje się stabilniejszy możliwe, że lekarze pozwolą na ubranie go w specjalne ubranko. Ubieranie wcześniaka w szpitalu przez rodzica wspiera tworzenie się między nimi więzi, co jest niezwykle ważne. Z tego względu, o ile personel na to pozwala, warto wykonywać jak najwięcej tego typu czynności pielęgnacyjnych przy dziecku samodzielnie.
Dzieci przebywające na oddziałach specjalnej opieki dla niemowląt, oddziałach intensywnej terapii lub intensywnej terapii noworodków potrzebują specjalnych ubranek, które umożliwiają lekarzom i pielęgniarkom łatwe przeprowadzanie procedur medycznych. Takie stroje mają dodatkowe rozcięcia i zapięcia.
Ubranka dla wcześniaka po powrocie do domu
Gdy wcześniak przebywa w szpitalu, rodzic powinien zaopatrzyć się w ubranka, które będą potrzebne po jego powrocie do domu. Początkowo najmniejsze ubranka przeznaczone dla noworodków będą o wiele za duże dla maleńkiego wcześniaka. W pierwszych miesiącach życia maluszek będzie potrzebował specjalnych ubranek dedykowanych dla przedwcześnie urodzonych dzieci. Obecnie jest to dużo łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wiele sklepów internetowych sprzedaje ciuszki w tak małych rozmiarach jak 32 cm, czyli przeznaczone dla dzieci o masie urodzeniowej 700-800 g. Warte polecenia są również stacjonarne sklepy medyczne, które oferują atestowane produkty dostosowane do specjalnych potrzeb tych dzieci. Znaczenie ma nie tylko rozmiar. Ubrania dla wcześniaka powinny być wykonane z bardzo delikatnej, antyalergicznej bawełny z odpowiednim atestem. Szczególnie ważnym elementem ubioru jest czapeczka. Wcześniaki bardzo łatwo tracą ciepło. Z tego względu istotne jest, aby ich głowa była dobrze ogrzana. Warto również kupić malutkie skarpetki i rękawiczki, które przydadzą się na czas po kąpieli dziecka. Na najwcześniejszy okres po powrocie do domu warto jest kupić ciuszki rozpinane na całej długości. Dzięki temu unikniemy stresującego zakładania śpioszków czy body przez maleńką główkę wcześniaka.
Uwaga! Wszystkie ubranka po zakupie należy wyprać i wyprasować. Warto to zrobić, ponieważ świeżo kupione ciuszki prawdopodobnie pokryte są substancjami chemicznymi, które mogą podrażnić wyjątkowo wrażliwą skórę wcześniaka.
Wcześniaki rodzą się z niewykształconą warstwą rogową skóry, która powinna stanowić barierę chroniącą przed parowaniem wody. W konsekwencji przedwcześnie urodzone maluchy są bardziej narażone na odwodnienie i wychłodzenie, co również trzeba brać pod uwagę przy wyborze ciuszków. Do momentu, gdy waga dziecka nie osiągnie masy dziecka urodzonego w terminie, będzie ono słabo przystosowane do zmian temperatury. Z tego względu będzie potrzebowało grubszej warstwy izolującej. Zaleca się, aby ubierając wcześniaka zakładać mu o jedną warstwę odzieży więcej, niż potrzebuje w tych samych warunkach osoba dorosła. Ważne przy tym jest też zachowanie ostrożności, aby nie przegrzewać nadmiernie dziecka.
Na co zwracać uwagę kupując ubranka dla wcześniaka:
- materiał powinien być delikatny i naturalny;
- materiał musi umożliwiać oddychanie skórze;
- adekwatny rozmiar ciuszka;
- obecność wewnętrznych szwów w ubrankach;
- brak metek wewnątrz ubranka, które mogłyby podrażniać skórę dziecka;
- ubranko nie może posiadać odstających elementów (guzików, koralików, kokardek);
- aby ułatwić ubieranie najlepiej wybrać ubranko zapinane na całej długości z przodu;
- ciche rzepy są lepsze od guzików i zamków;
- wygodnym rozwiązaniem są zapięcia na ramionach;
- dobra rozciągliwość materiału daje większą swobodę ruchu dziecku;
- niewskazane są szorstkie tkaniny i aplikacje;
- materiał, z którego uszyte są ciuszki dla wcześniaków powinien posiadać odpowiedni certyfikat;
- wszystkie zamki i zatrzaski powinny być bezniklowe i antyalergiczne.
Pieluszki dla wcześniaków
Pieluszki jednorazowe dla wcześniaków nie mogą być mniejszą wersją normalnych pieluch. Najważniejszą rzeczą, którą powinna zapewniać każda dostępna na rynku pieluszka jest utrzymanie suchości skóry dziecka. Jednak dla wcześniaków sama suchość to za mało. Pieluszki dla tych dzieci powinny posiadać dodatkowe cechy takie jak:
- bardzo delikatny materiał wykonania, w celu ograniczenia dyskomfortu i bólu;
- ciche rzepy – odgłos odpinania rzepu dla niedojrzałych uszu wcześniaka może być niczym bolesny huk;
- zapięcie na całej powierzchni – ma to szczególne znaczenie w przypadku wcześniaków podpiętych do aparatury medycznej (zapięcie na całej powierzchni umożliwia zmianę pieluch na dziecku leżącym w każdej pozycji);
- warstwa chłonna pieluszki powinna być w stanie przyjąć również luźne kupki, które występują dosyć często po antybiotykach, podawanych wcześniakom w szpitalach, na oddziałach intensywnej terapii.
Odpowiednie mleko modyfikowane dla wcześniaka
Najlepsze dla dziecka jest zawsze mleko matki, ale jest wiele sytuacji w których sięgnięcie po mleko modyfikowane, może okazać się dobrym rozwiązaniem. Jednak rodzice przed zakupem takiego mleka, powinni zaczerpnąć opinii i pomocy specjalisty. Lekarze często zalecają, aby dla wcześniaków wybierać mieszanki mlekozastępsze, skomponowane specjalnie dla nich. Bowiem mleka w proszku dedykowane wcześniakom zawierają więcej białka, tłuszczu oraz witamin i minerałów, niż te przeznaczone dla dzieci urodzonych w terminie. Jest to niezwykle ważne. Wcześniaki o niskiej masie urodzeniowej potrzebują większego stężenia substancji odżywczych w pokarmie, aby dorównać we wzroście rówieśnikom. Wcześniaki są również bardziej narażone na problemy trawienne niż inne dzieci. W niektórych przypadkach przedwcześnie urodzone dziecko, będzie potrzebowało np. specjalnego mleka modyfikowanego bez laktozy.
Przed zakupem, porozmawiaj z lekarzem prowadzącym o tym, które mleko w proszku jest najlepsze dla potrzeb Twojego wcześniaka.
Wzmacniacze mleka kobiecego
Kobiece mleko dla wcześniaka jest niczym lek. Często jednak zdarza się, że karmiące piersią mamy wcześniaków muszą zaopatrzyć się w specjalne preparaty wzmacniające ich pokarm. Decyzję o tego typu wsparciu dietetycznym powinien podjąć lekarz prowadzący. ”Wzmacniacze” to produkty wzbogacające pokarm matki w białko, składniki mineralne (szczególnie wapń i fosfor) oraz witaminy i pierwiastki śladowe. Preparaty te zwiększają również wartość energetyczną mleka mamy.
Smoczek dla wcześniaka
W przypadku wcześniaków wybór odpowiedniego smoczka ma duże znaczenie. Przedwcześnie urodzone dzieci często mają niecałkowicie rozwinięty odruch ssania. Prawidłowo dobrany dla wcześniaka smoczek jest bardzo pomocnym akcesorium przy wyrabianiu tego odruchu. Najmniejszy smoczek przeznaczony dla niemowląt może okazać się za duży dla waszego maleństwa. Z tego względu najlepiej kupić specjalny lateksowy smoczek dla wcześniaków. Na rynku obecne są opcje przeznaczone nawet dla dzieci urodzonych przed 30. tygodniem ciąży.
Butelka dla wcześniaka
Kompletując wyprawkę, warto kupić specjalną butelkę dla wcześniaka. Powinna ona posiadać miękki smoczek o mniejszym rozmiarze otworu, zapewniający wolniejszy przepływ mleka. Dobrze, aby tekstura smoczka dla wcześniaka przypominała kobiecą pierś. Ułatwia to łączenie karmienia sztucznego z naturalnym. Pomocny jest również mniejszy rozmiar butelki, który pomaga zapewnić odpowiednią ilość pokarmu dla niewielkiego brzuszka wcześniaka.
Dodatkowe akcesoria wspierające opiekę nad wcześniakiem
Zabawką, która wspiera dobre samopoczucie wcześniaka jest ośmiorniczka. Przytulanka ta posiada macki przypominające pępowinę w brzuchu mamy, właśnie dlatego przytulanie do ośmiorniczki działa na wcześniaka uspokajająco. Jest wskazane, aby ośmiorniczki były używane już w szpitalu, kiedy dziecko przebywa jeszcze w inkubatorze. Mama przed umieszczeniem zabawki w inkubatorze może mieć ją blisko swojego ciała lub wręcz na nim, nosząc ją przez jakiś czas pod ubraniem. Dzięki temu ośmiorniczka „przesiąknie” jej zapachem. Dziecko wtulając się w ośmiorniczkę będzie stopniowo przyzwyczajało się do kontaktu z matką. Oprócz tego na zabawce mogą zostać przekazane wcześniakowi probiotyczne bakterie ze skóry mamy, co ma niebagatelne znaczenie dla budowania się naturalnej odporności dziecka.
Kolejnym ciekawym akcesorium, wartym polecenia są gniazda dla wcześniaka. Owinięcie w nie dziecka symuluje odczucia znane z życia płodowego zwiększając poczucie bezpieczeństwa oraz spokój. Gniazdo otula wcześniaka ułatwiając utrzymanie właściwej temperaturę ciała (co ma niebagatelne znaczenie biorąc pod uwagę fakt, że wcześniaki są szczególnie wrażliwe na zmianę temperatury) oraz wspiera ich spokojny sen.