Z dzieckiem do lekarza nie tylko w czasie choroby. Jak przygotować malucha do bilansu?

3 min
mama_i_dziecko_zabawa.png

Choć wizyty z dzieckiem u lekarza bywają trudne, warto pamiętać, że rodzice i mały pacjent powinni odwiedzać pediatrę nie tylko w czasie chorób. Bilanse zdrowia, choć nie są badaniami obowiązkowymi, pozwalają sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo oraz wcześnie wykryć ewentualne wady rozwojowe i choroby. Jak odpowiednio przygotować się do bilansu? Odpowiada Elżbieta Berest, ekspertka BebiProgram.pl.

mama_i_dziecko_zabawa.png
mama_i_dziecko_zabawa.png

Bilans zdrowia – po co go wykonywać?

Bilans zdrowia to okresowe, profilaktyczne i bezpłatne badanie przeprowadzane na różnych etapach życia dziecka. Pozwala sprawdzić, czy maluch rozwija się prawidłowo. Badanie przeprowadza lekarz rodzinny, pediatra lub pielęgniarka. Chociaż bilanse dziecka nie są badaniami obowiązkowymi, warto z nich korzystać, ponieważ pozwalają wykryć ewentualne wady rozwoju i choroby na wczesnym etapie życia, a to zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Bilanse zdrowia wykonywane są kilkanaście razy w ciągu życia dziecka. Do każdego z nich warto się odpowiednio przygotować.

Jak przygotować się do bilansu zdrowia?

Warto pamiętać o trzech prostych zasadach, które ułatwią przygotowanie i przeprowadzenie badania.

  1. W pierwszej kolejności rodzic powinien umówić z lekarzem lub pielęgniarką termin badania. W optymalnych warunkach badanie bilansowe przeprowadzane jest przez lekarza rodzinnego zajmującego się na co dzień dzieckiem i znającego je przez dłuższy czas.
  2. Na bilans należy zarezerwować odpowiednio dużo czasu. Samo badanie może trwać od 20 minut do nawet godziny.
  3. Do przychodni należy zabrać:
  • książeczkę zdrowia dziecka,
  • dokumentację medyczną dziecka,
  • karty z leczenia szpitalnego, wyniki badań i dokumentację medyczną, jeśli takie są.

Warto również zabrać listę z pytaniami do lekarza. Badanie bilansowe to właściwy czas, aby zapytać specjalistę o wszelkie nurtujące kwestie.

Wizyta u lekarza zaczyna się rozmową z rodzicem i sprawdzeniem dokumentów medycznych. Następnie dziecko jest badane, mierzone i ważone. Wyniki pomiarów wzrostu i wagi małego pacjenta są nanoszone na tzw. siatki centylowe. Są na nich zaznaczone dane statystyczne dotyczących polskich dzieci. Dzięki temu przez porównanie wyników lekarz może określić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Wnioski z badania bilansowego wpisywane są do książeczki zdrowia dziecka i do jego dokumentacji medycznej. Na kolejnym bilansie lekarz porównuje, jakie zmiany nastąpiły od czasu ostatniego badania.

Jak przygotować dziecko do bilansu?

Dziecku wizyta u lekarza może kojarzyć się z nieprzyjemnymi chwilami związanymi z chorobą, a tym samym może wywoływać lęk. To zupełnie naturalne, dlatego niezwykle ważne jest, aby wcześniej rodzice porozmawiali z pociechą. Prawidłowo przeprowadzony bilans nie jest możliwy bez współpracy dziecka.

Przed wizytą w przychodni warto, aby rodzice wyjaśnili dziecku, dlaczego zabierają je do lekarza, zapewniając jednocześnie, że nie musi się niczego obawiać. Dobrze jest wytłumaczyć małemu pacjentowi, że lekarz będzie z nim rozmawiał, a także prosił o wykonanie np. skłonu. Takie zadanie można w formie zabawy przećwiczyć już w domu, aby dziecko rozumiało, o co chodzi.

Podczas badania lekarz może poprosić o rozebranie dziecka do bielizny – o tym również warto powiedzieć maluchowi, tłumacząc, że dzięki temu doktor będzie mógł zbadać np. jego brzuszek i plecki. To sytuacja wstydliwa dla malucha, dlatego dobrze jest go na to przygotować.

Przed wizytą bilansową mama i tata mogą w domu poćwiczyć z dzieckiem pokazywanie części ciała, czytanie cyferek lub opisywanie obrazków. W formie zabawy można wspólnie mierzyć elastyczną miarką obwód głowy, długość rąk i nóg. Pozwoli to dziecku oswoić się z taką sytuacją i nie będzie dla niego zaskoczeniem, kiedy lekarz rozpocznie pomiary.

Dobrym ćwiczeniem przygotowującym dziecko do bilansu jest również powtarzanie tego, co maluch usłyszał.

Spróbujcie wspólnie!

Dziecko i rodzic powinni usiąść wygodnie obok siebie. Mama może powiedzieć coś na ucho maluchowi, a jego zadaniem będzie powtórzenie – również na ucho – dokładnie tego samego tacie, który następnie na głos powie, co usłyszał.

Innym prostym ćwiczeniem jest nazywanie przedmiotów. Rodzic może pokazywać wybrany przedmiot, a dziecko na głos odpowiada, co to jest.

Ważne informacje

Karmienie piersią jest najwłaściwszym sposobem żywienia niemowląt. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia skonsultuj się z lekarzem.

Oceń ten artykuł: