Jak karmić piersią, kiedy dziecko choruje?

3 min
Mama mierzy temperature choremu dziecku

Choroba dziecka to stres dla Ciebie i dla niemowlęcia. Czasem może oznaczać również przejściowe problemy z karmieniem piersią. Jednak w tym trudnym okresie mleko mamy jest dla dziecka szczególnie wartościowe.

Mama mierzy temperature choremu dziecku
Mama mierzy temperature choremu dziecku

Podczas przeziębienia lub innej choroby dziecko bywa niespokojne, często wyraża swoje złe samopoczucie rozdrażnieniem i płaczem. Jednym z objawów choroby lub skutkiem przyjmowania przez dziecko leków może być także utrata apetytu. Jednak nawet gdy dziecko odmawia ssania piersi, staraj się karmić tak często, jak to możliwe.

Ekspert radzi

  • Mleko mamy to najlepsze lekarstwo. Dla dziecka pokarm mamy często jest jednym z niewielu leków, jakie toleruje.
  • Mleko mamy dostarcza dziecku przeciwciał niezbędnych do walki z chorobą. W przypadku gorączki, biegunki i wymiotów zapobiega odwodnieniu organizmu. Ma odpowiednią temperaturę, a jego skład zmienia się w zależności od potrzeb dziecka: najpierw zaspokaja pragnienie, a potem głód.
  • W czasie choroby przystawiaj dziecko do piersi jak najczęściej. W cięższych schorzeniach, takich jak zapalenie oskrzeli i płuc, zapalenie ucha lub układu moczowego, dziecko jest słabe i nie ssie piersi wystarczająco silnie, dlatego im częściej je przystawiasz, tym więcej otrzyma pokarmu. Często zdarza się, że mleko mamy pozostaje jedynym pokarmem, jaki chore niemowlę chce przyjmować.

Choroba dziecka a karmienie piersią - jak karmić, gdy dziecko jest chore?

Niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy butelką, chore dziecko je mniej niż zwykle. Nie martw się tym faktem i dostosuj ilość pokarmu do apetytu dziecka, zwracając uwagę, aby się nie odwodniło.

Przed karmieniem:

Ponieważ przeziębione dziecko może mieć problemy z prawidłowym oddychaniem przez zapchany nos, podczas ssania piersi dziecku może brakować powietrza.

Przed karmieniem należy pozbyć się zalegającej w nosie wydzieliny (za pomocą specjalnego aspiratora) lub położyć dziecko na brzuszku i oklepać delikatnie jego plecki. Wcześniej dobrze jest nawilżyć śluzówkę nosa solą fizjologiczną. 

Podczas karmienia piersią:

Wybierz taką pozycję do karmienia, w której najłatwiej będzie dziecku jeść. Staraj się robić krótkie przerwy podczas karmienia, aby niemowlę mogło pooddychać ustami. Jeśli jednak bardzo się męczy i odmawia ssania piersi, podawaj odciągnięty pokarm.

Kiedy choroba dziecka jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią?

Gdy dziecku dolega zwykłe przeziębienie, ból brzuszka czy grypa, masz pewność, że problem minie. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy ze względów zdrowotnych zalecana jest rezygnacja z karmienia piersią chorego dziecka.

Do takich chorób należą: klasyczna galaktozemia (częstość 1:60 000 uro­dzeń) oraz wrodzony niedobór laktazy (choroba występująca bardzo rzadko, opisano kilkadziesiąt przypad­ków).

Względnymi przeciwwskazaniami do karmienia pier­sią mogą być również: ciężki stan zdrowia dziecka, rozszczep podniebienia utrudniający ssanie, niektóre wady serca, w których wysiłek związany ze ssaniem stanowi dla niemowlęcia zbyt duże obciążenie. W tych przypadkach podawać na­leży karmić odciągniętym pokarmem (sondą, kieliszkiem, łyżeczką lub butelką). Decyzję o tym, czy czasowo lub całkowicie przerwać karmienie piersią, warto skonsultować z lekarzem.

Oceń ten artykuł: