Kroki milowe w rozwoju po 1. roku życia

3 min
Dziecko w pieluszcze biega po pokoju

Pierwsze lata życia dziecka to okres wciąż intensywnego rozwoju, który jest pełen radości i zdobywania nowych umiejętności. Przed pierwszymi urodzinami maluch nauczył się wielu rzeczy, ale wyzwania, które czekają na roczniaka, są równie fascynujące. Nie sposób ich wszystkich wymienić! Sprawdź, co Was jeszcze czeka!

Dziecko w pieluszcze biega po pokoju
Dziecko w pieluszcze biega po pokoju

Wszystko w odpowiednim czasie

Każde dziecko rozwija się własnym tempie. Niektóre dzieci osiągają kolejne etapy rozwoju nieco później niż jego rówieśnicy lub odwrotnie – nie musi to oznaczać, że dzieje coś nieprawidłowego. Nierzadko zdecydowanie bardziej istotne w ocenie rozwoju dziecka nie kiedy pojawią się nowe umiejętności ale czy pojawiają się w określonej sekwencji czy też czy rozwój jest harmonijny w różnych jego sferach.
Wciąż trwa okres 1000 pierwszych dni życia dziecka, w którym młody organizm rozwija się bardzo intensywnie. Jeśli jednak jakaś kwestia dotycząca rozwoju malucha niepokoi rodzica, warto skonsultować się lekarzem.

Krok po kroku

W pierwszym roku życia dziecko przechodzi od pozycji leżącej do etapu siedzenia, a później do momentu, w którym może samodzielnie zbliżać się do rodziców czy zabawek, zgodnie z własnymi możliwościami – raczkując bądź chodząc (chociaż ma na to czas aż do 18 m.ż.). W okolicach pierwszych urodzin maluch najczęściej potrafi już samodzielnie chodzić oraz chwytać niewielkie przedmioty. Uczy się wkładać klocki w otwory oraz próbuje je dopasowywać kształtami. Pod koniec roczku dziecko, dzięki wcześniejszym zabawom z rodzicami i bacznej obserwacji najbliższych, zaczyna używać różnych przedmiotów w sposób zgodny z ich funkcją.

Nowe słowa

Zanim dziecko zacznie swobodnie mówić, musi minąć trochę czasu. Początkowo niemowlę komunikuje o swoich potrzebach płaczem, mimiką, krzykiem czy gaworzeniem. Pierwsze słowa pojawiają się między 10. a 18. miesiącem życia dziecka, a wypowiadanie prostej wypowiedzi następuje często między 14. a 24. miesiącem życia.

…znajomość słów pojawia się wcześniej niż zdolność posługiwania się nimi? Liczba słów, które zna i rozumie maluch, może być nawet pięciokrotnie większa niż liczba tych, które potrafi wypowiedzieć.

To „ja”

Po pierwszych urodzinach pojawia się u dziecka „świadomość”, że jest on inną, niezależną osobą. Maluch zauważa, że ma swoje potrzeby, potrafi dostrzec siebie na zdjęciu, a odbicie w lustrze przykuwa jego uwagę. Nabyta perspektywa młodego człowieka uczy go nowych emocji i doświadczeń – dziecko zaczyna odczuwać wstyd czy dumę. Jednocześnie mając świadomość swojej odrębności dziecko staje się bardziej skłonne do protestów.

Siła do zabawy

Kolejny roczek dziecka to bardzo ważny moment zarówno dla niego, jak i dla całej rodziny! Maluch tak wiele już potrafi – sprawniej się porusza, mówi i chętniej odkrywa otaczający go świat. Tyle ważnych kroków milowych już za dzieckiem, ale przed nim jeszcze więcej… Warto troszczyć się o jego prawidłowe żywienie każdego dnia! By młody organizm miał mnóstwo energii i sił do podjęcia kolejnych wyzwań, ma znacznie większe zapotrzebowania na niektóre składniki odżywcze niż osoba dorosła – m.in. potrzebuje nawet 4 razy więcej żelaza i 6 razy więcej witaminy D. Tymczasem, jak pokazują wyniki najnowszych badań, prawie wszystkie dzieci po 1. roku życia (94%) otrzymują wraz z dietą niewystarczającą ilość witaminy D, a prawie połowa (42%) ma niedobory wapnia w diecie1. Prawidłowe zbilansowanie diety małego dziecka – tzn. komponowanie codziennego jadłospisu w taki sposób, aby dostarczał maluchowi ważne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach – może być dla rodziców wyzwaniem. Podawanie mleka modyfikowanego dopasowanego do potrzeb dziecka po 1. roku życia to dobre rozwiązanie na uzupełnienie menu w składniki często niedoborowe w diecie najmłodszych.

1 Raport z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok”, Weker H., Socha P., wsp., Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2017.

Oceń ten artykuł: