Gdy dostarczysz różnorodnych, nowych bodźców do zmysłów dziecka,jego mózg otrzyma więcej informacji i zwiększy swoją aktywność. Zwiększona aktywność mózgu wspiera tworzenie się neuronów, co jest z kolei niezwykle istotne pod względem tempa i efektywności przetwarzania kolejnych informacji przesyłanych od narządów zmysłów do mózgu i sprawności tego organu.
W ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecko rozwija się bardzo intensywnie. W tym czasie znacząco zwiększa się również liczba połączeń między neuronami, co odpowiada za przewodzenie informacji wewnątrz mózgu. Aby mózg odpowiednio się rozwijał, należy nie tylko go stymulować, ale także dostarczać mu odpowiednich składników odżywczych w pożywieniu. Pamiętaj, aby stosować się do zasad programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia – dzięki opracowanym przez ekspertów wskazówkom łatwiej Ci będzie odpowiednio zbilansować dietę dziecka, a tym samym wpływać na jego rozwój i przyszłe zdrowie.
Aby mózg dziecka prawidłowo się rozwijał:
w jego diecie nie może zabraknąć niezbędnego wielonasyconego kwasu tłuszczowego DHA, składnika błony komórkowej, który odpowiada również za rozwój wzroku dziecka. Korzystne działanie występuje, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100 mg DHA dziennie.
jego dieta powinna zawierać kwas alfa-linolenowy z grupy omega 3, ważny dla prawidłowego rozwoju mózgu i tkanek nerwowych.
“W okresie pierwszych lat życia dziecka w jego rozwoju szczególne miejsce zajmuje żywienie. Aby mózg odpowiednio się rozwijał, pokarm powinien dostarczać mu odpowiednią ilości energii, dieta powinna być bogata w tłuszcze wysokiej jakości, a także w składniki mineralne, takie jak żelazo czy jod i witaminy, w tym z grupy B”
– wyjaśnia Angelika Górska, specjalista ds. żywienia Nutricia.