Wyrastanie z alergii - jak zadbać o dietę Juniora?

3 min
Dziecko jedzace jedzenie z lyzeczki trzyma w reku sloik

Mleko mamy to najlepszy pokarm dla niemowlęcia, ponieważ jego skład naturalnie dopasowuje się do potrzeb maleństwa.

Dziecko jedzace jedzenie z lyzeczki trzyma w reku sloik
Dziecko jedzace jedzenie z lyzeczki trzyma w reku sloik

Mamo, nie możesz karmić piersią, a Twoje dziecko jest obciążone ryzykiem alergii pokarmowej lub ma ją stwierdzoną? Dowiedz się, jak możesz zadbać o prawidłowe żywienie swojego maleństwa oraz czym jest „wyrastanie” z alergii.

Rodzice dzieci z grupy ryzyka alergii, które nie są karmione piersią, powinni skonsultować z lekarzem jaki preparat powinno otrzymywać dziecko. W kolejnych latach życia dziecka odporność i układ pokarmowy coraz lepiej funkcjonują. Jest więc większa szansa, że dziecko nabierze tolerancji i wyrośnie z alergii.

Kiedy dziecko wyrasta z alergii?

Większa część chorych dzieci ze stwierdzoną alergią na spożywany pokarm z upływem czasu zaczyna go tolerować. Zazwyczaj ma to miejsce w ciągu 1-3 lat od rozpoznania choroby i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Ten czas, określany jako „wyrastanie” z alergii pokarmowej, wiąże się z utratą nieodpowiedniego reagowania organizmu na większość dotychczasowych alergenów (np. białka mleka krowiego, jaja, soi itp.).

Jakie mleko? Alergia może być dziedziczona. Wystarczy, że jeden z członków najbliższej rodziny ma alergię, aby dziecko znalazło się w grupie ryzyka wystąpienia alergii. Wpływ na wystąpienie alergii mają także czynniki środowiskowe, w tym m.in. zanieczyszczenie środowiska.

Należy pamiętać, że najlepszym pokarmem dla niemowląt, z ryzykiem alergii jest mleko matki. Jeżeli karmienie piersią nie jest możliwe, to zalecana jest konsultacja z lekarzem, który pomoże wybrać odpowiedni preparat dla dziecka.

W zdiagnozowanym przypadku alergii na białka mleka krowiego, w sytuacji, gdy karmienie piersią nie jest możliwe, zaleca się stosowanie preparatów mlekozastępczych, tzw. hydrolizatów mleka krowiego o wysokim stopniu hydrolizy. Zawarte w nich białka mleka krowiego są w zmienionej postaci, cechującej się znacznie niższym potencjałem alergizującym. Aby zbadać tolerancję mleka eksperci rekomendują stosowanie próby prowokacji, by sprawdzić, czy nadal wywołuje alergię u dziecka. Pierwszą taką próbę należy wykonać w wieku 9-12 miesięcy, gdy dieta eliminacyjna trwa minimum 6 miesięcy. Jeśli lekarz stwierdzi tolerancję , od tego momentu można do diety dziecka zacząć wprowadzać mleko i – jeśli pediatra tak zarekomenduje – również mleko modyfikowane dostosowane do jego potrzeb.

Czy wiesz, że dziecko potrzebuje od 4 do 8 razy więcej (na kg masy ciała) - żelaza, wapnia, witaminy D - niż osoba dorosła?

Wyjątkowe potrzeby Juniora

Odpowiednio skomponowana dieta Juniora powinna być bogata w składniki odżywcze, by wspierać jego prawidłowy rozwój. Mleka modyfikowane typu Junior pomagają realizować zapotrzebowanie na składniki istotne w diecie małego dziecka.

POBIERZ PORADNIK I POZNAJ PRZEPISY DLA MAŁEGO ALERGIKA

¹Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Warszawa 2013.
²W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja, Jarosz M. (red.), Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2012.
³W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 16 września 2010 r. w sprawie środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Oceń ten artykuł: