Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?

3 min
Rodzice rozmawiaja z dziewczynka siedzac w salonie

Sytuacja, w której się dzisiaj znajdujemy, jest trudna dla nas wszystkich, także dla najmłodszych dzieci. Nie rozumieją one, dlaczego życie całej rodziny tak bardzo się teraz zmieniło. Może to powodować u nich wiele różnych emocji, a także pytania. Dowiedz się, jak rozmawiać z dzieckiem o dzisiejszej rzeczywistości.

Rodzice rozmawiaja z dziewczynka siedzac w salonie
Rodzice rozmawiaja z dziewczynka siedzac w salonie

Rozmowa z dzieckiem do 3. roku życia

Taki maluch prawdopodobnie nie będzie miał zbyt wielu pytań. Jeśli takie się jednak zdarzą, warto odpowiadać na nie krótko, a jednocześnie pokazywać dziecku możliwości, jakie daje obecna sytuacja. Na przykład na pytanie „Dlaczego w ogóle nie spotykamy się z babcią?” możesz odpowiedzieć „Nie spotykamy się teraz z babcią, ponieważ nie mieszka ona z nami. Możemy jednak rozmawiać z nią przez telefon/komputer. Może do niej zadzwonimy?”.

Rozmowa z dzieckiem w wieku przedszkolnym

Starsze dziecko jest już bardziej świadome otaczającego je świata, w związku z czym może zadawać więcej pytań. W związku z tym potrzebuje ono trochę więcej informacji. Na zadawane przez nie pytania warto odpowiadać krótko i upewnić się, że ciekawość dziecka została zaspokojona. Pomocne będą przy tym pytania dodatkowe, np. „Czy masz jeszcze jakieś pytania?”, „Co jeszcze chciałbyś wiedzieć?”.

Pamiętaj, aby w tym szczególnym czasie zapewnić dziecku – bez względu na to, w jakim jest wieku – poczucie bezpieczeństwa. Miłe słowa, przytulenie czy zabawa pozwolą mu zająć się czymś innym, niż tylko myśleniem o tym, w jakiej sytuacji wszyscy się dzisiaj znajdujemy.

Zrób wszystko, aby Twoje dziecko czuło się w tym czasie:​

1. Wysłuchane

Kiedy dziecko czymś się martwi, często słyszy od rodziców, że „wszystko będzie dobrze”. Taka odpowiedź może nie być dla niego wystarczająca. Aby dziecko czuło się wysłuchane, w momencie, kiedy do Ciebie mówi, skup całą swoją uwagę właśnie na nim. Przerwij to, co akurat robisz, spójrz mu w oczy i uważnie wsłuchaj się w to, co mówi. Zamiast zwykłej odpowiedzi „jest w porządku”, kiedy dziecko daje wyraźne oznaki, że tak nie jest, warto nazwać jego uczucia, aby pozwolić mu się z nimi oswoić. Spróbuj pytań: „Martwisz się o dziadka, prawda?”, „Jesteś smutny, bo nie możesz zaprosić na urodziny Twoich przyjaciół, mam rację?”.

2. Zdrowe

Naucz dziecko dbać o jego zdrowie i higienę, szczególnie teraz. Pokaż mu, jak prawidłowo myć ręce, jak zasłaniać usta przy kasłaniu i jak dbać o siebie. W trosce o jego zdrowie, a nawet życie naucz go tych prostych nawyków.

3.Uśmiechnięte

Śmiech jest najlepszym lekarstwem i pozwala się odprężyć. Zarówno niemowlęta, jak i małe dzieci uwielbiają się śmiać, dlatego róbcie to razem! Zagrajcie w jakąś grę, śpiewajcie piosenki, łaskoczcie się, czytajcie razem bajki. Róbcie to, co sprawia Wam radość, bo śmiech dziecka to także najlepszy sposób, aby rodzice chociaż na chwilę zapomnieli o swoich problemach.

4. Pomocne

Kiedy dziecko pomaga Ci w codziennych czynnościach, między Wami tworzy się wyjątkowa więź. To daje mu poczucie satysfakcji i pomaga rozwijać jego kompetencje. Pomoc ze strony malucha – nawet najmniejsza – buduje u niego zaufanie do rodziców i pozwala zapomnieć o wszelkich zmartwieniach.

5. Pełne nadzei

Dzieci mają potrzebę, aby wierzyć w dobrą przyszłość – w to, co pozytywne. Potrzebują czuć się pewnie, aby móc odkrywać świat, a aby to zrobić, muszą czuć się bezpiecznie. Jeśli okażesz swojemu dziecku ciepło i zachęcisz je do poznawania tego, co wokół, poczuje ono Twoją wiarę w nie i jego siły. Będzie wierzyło w siebie i w swoją przyszłość.

Oceń ten artykuł: