Naturalne mleko matki dostarcza wszystkiego, czego dziecko potrzebuje do prawidłowego wzrostu i rozwoju – i to dokładnie wtedy, kiedy trzeba.

  • Dziecko podczas karmienia tuli się do Ciebie, jest mu ciepło, czuje się bezpiecznie – a to buduje między Wami niepowtarzalną więź.
  • Twoje mleko, zdrowy styl życia zmniejsza ryzyko rozwoju alergii u dziecka. Dzięki temu zmniejszasz znaczenie predyspozycji genetycznych czy czynników środowiskowych, na które możesz mieć niewielki wpływ.
  • Karmienie piersią przynosi korzyści również Tobie, ponieważ stymuluje wyzwalanieoksytocyny – hormonu, który poza tym, że uruchamia wypływ mleka, powoduje obkurczanie macicy, zapobiegając krwawieniu poporodowemu i pomagając macicy powrócić do normalnych rozmiarów. Oksytocyna oddziałuje również pozytywnie na emocje matki. Zwana hormonem miłości, rozluźnia i daje poczucie zadowolenia w trakcie karmienia dziecka, dzięki czemu jest to przyjemne doświadczenie dla obu stron.

Pamiętaj

  • Nawiązujesz więź z dzieckiem. Bliskość podczas karmienia daje poczucie bezpieczeństwa, ciepła i równocześnie działa stymulująco na zmysł dotyku, wzroku, słuchu, smaku i powonienia u dziecka. Zaraz po urodzeniu wzrok dziecka skupia się na przedmiotach znajdujących się w odległości około 20-37 cm, dlatego dziecko może przyglądać się rysom i wyrazowi Twojej twarzy i ćwiczyć umiejętności, dzięki którym poprawiać się będzie jego wzrok i koncentracja.
  • Chronisz dziecko. Układ odpornościowy Twojego dziecka sam zacznie działać dopiero około 6. tygodnia życia. Dlatego, aby walczyć z bakteriami i wirusami maluch musi dostawać przeciwciała – Twój pokarm jest ich najlepszym źródłem. Dzieci karmione piersią rzadziej chorują na biegunki, zapalenie ucha środkowego, choroby układu oddechowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
  • Wracasz do formy. Karmienie piersią to naturalna metoda pozbywania się zbędnych kilogramów, które odłożyły się w czasie ciąży. Mamy karmiące piersią szybciej powracają do wagi sprzed ciąży i częściej tę wagę utrzymują. Karmienie wpływa korzystnie na Twój metabolizm, zmniejsza ryzyko osteoporozy i nowotworów oraz przynosi korzyści natury psychicznej, np. wpływa na łagodzenie stresu. Pamiętaj jednak, że karmienie piersią nie jest skuteczną metodą antykoncepcji!

Warto próbować karmić piersią

Karmienie piersią wbrew pozorom nie jest łatwe – mama zdaje sobie z tego sprawę, często już przy pierwszej próbie przystawienia dziecka tuż po urodzeniu. Piersi mogą boleć, dziecko nie chce ssać lub ssie tak, że kobietę to boli, mleko nie leci lub leci go zbyt wiele. W takich sytuacjach najlepiej skonsultować się z położną lub lekarzem, którzy przecież są obok Ciebie po porodzie – często wystarczy zmiana pozycji karmienia, żeby dziecko zaczęło współpracować z mamą. Jeżeli kłopoty będą się powtarzały, warto udać się do poradni laktacyjnej, gdzie dostępne są wszystkie informacje. Karmienie piersią niesie ze sobą tyle korzyści dla dziecka i dla mamy, że warto próbować i nie poddawać się, nawet jeśli początki nie będą łatwe.

Korzyści w przyszłości

Mleko mamy wpływa korzystnie na zdrowie i rozwój dziecka, nie tylko w pierwszych miesiącach życia, ale i w przyszłości. Dzieci karmione piersią rzadziej zapadają na choroby cywilizacyjne, takie jak nadciśnienie tętnicze, otyłość, zawał, choroby sercowo-naczyniowe, cukrzycę czy na wspomniane alergie.