Noworodek i mama po cesarskim cięciu

4 min
Mama z rana po cesarskim cieciu lezy z noworodkiem

Nie nadwyrężaj swojego organizmu w pierwszych dniach po porodzie i korzystaj z pomocy najbliższych – w tej chwili będzie ona bardzo cenna.

Mama z rana po cesarskim cieciu lezy z noworodkiem
Mama z rana po cesarskim cieciu lezy z noworodkiem

  • Cesarskie cięcie to poważny zabieg operacyjny. Lekarz zazwyczaj poprzecznie przecina powłoki brzuszne (skórę, tkanki podskórne, mięśnie brzucha) oraz macicę, aby wyjąć dziecko. Nacięcie ma zazwyczaj do kilkunastu centymetrów i wymaga odpowiedniej pielęgnacji po porodzie. Na szczęście blizna zazwyczaj jest niewidoczna (lub bardzo mało widoczna) nawet pod skąpym bikini.
  • Pamiętaj, że cesarskie cięcie to operacja przeprowadzana w znieczuleniu. Może to być znieczulenie przewodowe (mama jest świadoma i przytomna) lub ogólne (mama jest uśpiona). W wielu przypadkach połóg po cesarskim cięciu jest bardziej uciążliwy, niż ten po urodzeniu dziecka siłami natury. Twój stan zdrowia po takim porodzie sprawia, że trochę dłużej musisz czekać na powrót sił.
  • Przy cesarskim cięciu maluch nie musi przechodzić przez kanał rodny, dlatego w pierwszych dobach po porodzie jego wygląd może nieco rżnić się od wyglądu noworodka urodzonego siłami natury. Wkrótce po porodzie maluch przystosowuje się do nowego otoczenia, a różnice w wyglądzie noworodków związane z rodzajem porodu zanikają.

Pamiętaj

  • Maluszek po cesarce. Twoje dziecko przy cesarskim cięciu pokonało znacznie krótszą drogę, niż maluchy urodzone siłami natury. Bedzie miało zatem mniej zniekształconą główkę, która nie musiała przeciskać się przez kanał rodny. Pamiętaj jednak, że każdy rodzaj porodu jest dla malucha dużym przeżyciem i szokiem wywołanym np. przez różnicę ciśnień w brzuchu mamy i na zewnątrz.
  • Twoje samopoczucie. Kiedy działanie znieczulenia ustąpi, zaczniesz odczuwać ból w okolicy rany, niekiedy dosyć dokuczliwy. Możesz wtedy delikatnie przycisnąć małą poduszkę do brzucha, co nieco zmniejszy odczucie bólu. Warto stosować leki przeciwbólowe aby zmniejszyć cierpienie – konieczne skonsultuj z lekarzem jakie leki przeciwbólowe może bezpiecznie stosować.
  • Kiedy nabierzesz sił. Lekarze zalecają, aby zacząć wstawać z łóżka najszybciej jak to możliwe – przyspiesza to bowiem gojenie rany, zmniejsza ryzyko zrostów. Najpierw będziesz pokonywała niewielkie dystanse do łazienki w powolnym tempie, ale im szybciej zaczniesz się ruszać, tym lepiej. Pierwsze próby podniesienia z łóżka wykonuj w towarzystwie rodziny lub personelu szpitala.
  • Zadbaj o ranę pooperacyjną. Właściwa higiena rany zapewni szybkie i bezproblemowe gojenie. Założony opatrunek nie powinien się zamoczyć, a gdy blizna zaczyna swędzieć, to dobra oznaka. Jeśli zaobserwujesz jakieś niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem.

Połóg po cesarskim cięciu

Kiedy przestanie już działać znieczulenie, możesz zacząć odczuwać ból wokół rany na brzuchu. W zależności jakie znieczulenie zastosowano podczas operacji, środki przeciwbólowe otrzymasz przez kroplówkę lub za pomocą cewnika.

Typowe objawy z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć to również ból głowy, uczucie zimna i drżenie ciała. Lekarze zalecają, by jak najszybciej zacząć siadać, ponieważ zapobiega to zakrzepom i zatorom. Być może na początku będziesz mieć trudności z oddawaniem moczu, jednak nie przejmuj się, jest to tylko przejściowa sytuacja.

Pamiętaj również, żeby przez pierwszy tydzień stosować ścisłą dietę, tak aby jelita mogły wrócić do swojej pracy. Staraj się nosić obszerne ubrania, tak by zminimalizować podrażnianie blizny. Warto wiedzieć, że po cesarskim cięciu nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią, jednak na początku możesz mieć przejściowe problemy z niewystarczająca ilością mleka. Regularne przystawanie malucha do piersi sprawi, że pokarmu będzie coraz więcej.

Pielęgnacja rany pooperacyjnej i krocza po cesarskim cięciu

Rana po cesarskim cięciu jest odpowiednio opatrzona – zadbaj, aby nie namaczać opatrunku. Jeśli tak się stanie, poproś o jego zmianę personel szpitala, w którym się znajdujesz. Założone szwy zostaną zdjęte około 7-10 dni po operacji, a rana z każdym dniem będzie boleć coraz mniej.

Dolegliwości powinny całkowicie minąć w ciągu miesiąca. Aby zapewnić lepsze gojenie, korzystaj z przewiewnej bielizny, najlepiej trochę za dużej, która zapewnia dostęp powietrza do rany. Możesz też kupić specjalną jednorazową bieliznę pooperacyjną, która ułatwi Ci pielęgnację rany. Zgodnie z zaleceniem lekarza po usunięciu opatrunku przemywaj bliznę letnią wodą z mydłem i decyduj się raczej na prysznic niż kąpiel w wannie.

Choć nie rodziłaś w sposób naturalny, powinnaś także zadbać o swoje krocze. W ciągu kilkunastu dni po porodzie możesz zauważyć wydalanie odchodów połogowych. Jeśli będą one niewielkie lub nie będzie ich wcale, porozmawiaj o tym z lekarzem. Do higieny intymnej najlepiej stosuj delikatne, bezzapachowe i hipoalergiczne mydło.

Twoi bliscy to skarb

Teraz będziesz potrzebować wsparcia bliskich jak nigdy. Pozwól partnerowi zadbać o maluszka, pomoże Ci on przystawić dziecko do piersi i nakarmić, uspokoi i utuli maluszka. Pamiętaj, aby nie schylać się nad łóżeczkiem i nie podnosić zbyt szybko samodzielnie dziecka – może to spowodować ból lub uszkodzenie tkanek w okolicy cięcia. Partner lub rodzina będzie też nieocenionym wsparciem w utrzymaniu higieny i pielęgnacji Twojego ciała po trudach porodu.

Oceń ten artykuł: