Jak skomponować wyprawkę dla niemowlaka?

Rodzice przygotowujący się do przyjścia na świat swojego dziecka w pewnym momencie stają przed zadaniem skomponowania wyprawki dla noworodka.

Mgr Monika Łuszczyńska
Położna

Warto wcześniej przygotować listę wszystkich niezbędnych przedmiotów, żeby konieczne wydatki rozłożyć w czasie i uniknąć niepotrzebnego stresu. 

Kiedy dokonać zakupu najpotrzebniejszych produktów?

Podstawowe przedmioty takie jak wanienka, łóżeczko, wózek, warto kupić przed porodem. Zakup wszystkich niezbędnych akcesoriów do opieki nad dzieckiem to spory wydatek. Zapytaj bliskich, możesz ktoś z Twoich znajomych ma do oddania lub sprzedania wózek czy łóżeczko. Warto się tego dowiedzieć zanim udasz się na zaplanowane zakupy. Mniej niezbędne rzeczy będziesz mogła kupować na bieżąco. 

W trosce o wygodę i bezpieczeństwo dziecka

Wybierając ubranka, należy zwróć uwagę na materiał (najlepiej wybierać ubranka bawełniane), przy doborze kosmetyków czy najpotrzebniejszych sprzętów dla noworodka sprawdź czy posiadają niezbędne atesty i certyfikaty.

Akcesoria do pielęgnacji niemowląt

Wybierając wanienkę weź pod uwagę jej rozmiar oraz wyprofilowanie, które powinno ułatwić przytrzymywanie dziecka. Mała wanienka starcza zazwyczaj do ok. 6. miesiąca życia dziecka, co oznacza, że za jakiś czas będziesz musiała kupić kolejną wanienkę. Do większej wanienki możesz dokupić wkładkę dla mniejszych dzieci.

Decydując się na rozwiązanie alternatywne – wiaderko do kąpieli, warto pamiętać, że będzie zajmowało mniej miejsca w pomieszczeniu i będzie wymagało mniejszej ilości wody. Kąpiel w wiaderku pozwala niemowlakowi na przyjęcie pozycji embrionalnej – nad powierzchnią wody znajduje się tylko głowa dziecka. Temperatura wody w wiaderku utrzymuje się nawet do 20 minut, a rodzice mogą swobodnie włożyć ręce do wiaderka, aby umyć dziecko.

Główkę malucha wystarczy umyć 1-2 razy na tydzień ciepłą wodą z mydłem. Żeby maluchowi nie było zimno, po kąpieli warto nałożyć dziecku bawełnianą czapeczkę. Gdy jest gorąco i maluch się poci, główkę warto myć codziennie.

Do pielęgnacji dziecka nie wolno używać grzebienia, lecz miękkiej szczotki dla niemowląt, wykonanej zazwyczaj z białego, koziego włosia. Regularnie szczotkowanie jest ważne, ponieważ wzmacnia włosy dziecka oraz masuje skórę jego głowy.

Pielęgnacja długich, lecz cienkich paznokci jest bardzo ważna już od pierwszych dni. Dziecko może zadrapać skórę zbyt długimi paznokciami. Warto więc zaopatrzyć się w dostępne na rynku obcinacze lub nożyczki dla niemowląt (dostępne są również całe zestawy do pielęgnacji). Najważniejsze jest to, aby nożyczki miały zaokrąglone końce, obcinacz musi być przeznaczony specjalnie dla niemowląt – w żadnym wypadku nie używaj obcinacza dla dorosłych.

Dziecko do ok. 1. roku życia oddycha głównie przez nos, dlatego bardzo ważna jest jego codzienna higiena. Wiele mam decyduje się na kupno gruszek lub aspiratorów do nosa, które są bezpieczne i pozwalają na sprawne oczyszczanie noska dziecka. 

Komfort snu – wybór łóżeczka dla dziecka

Dziecko w pierwszym roku życia spędza sporo czasu w łóżeczku, dlatego jego prawidłowy dobór jest kluczową kwestią. Możesz kupić zwykłe łóżeczko lub takie wyposażone w schowek, półki a nawet przewijak. Wybierając łóżeczko zadbaj o to, by było wykonane z naturalnego litego drewna (najlepiej sosnowego) i solidnie wykończone, przyda się cieczo-odporny materac. Szczebelki łóżeczka nie powinny być szersze niż 6 centymetrów. Dodatkowo dwa lub trzy z nich powinny być swobodnie wyjmowane, tak aby starsze dziecko mogło samo wyjść z łóżeczka.

Łóżeczko jest nie tylko miejscem snu, ale i zabawy, gdzie dziecko nabywa również wiele nowych umiejętności, np. uczy się siadać i wstawać za pomocą szczebelków.

Kołyska przez wielu traktowana jako alternatywa łóżeczka może być również dodatkową opcją. Dzieci do piątego miesiąca życia bardzo pozytywnie reagują na kołysanie, przypominające im ruchy w brzuchu mamy. Ruchy w przód i w tył mają korzystny wpływ na rozwój dziecka, ponieważ stymulują układ przedsionkowy niemowlęcia, który odpowiada między innymi za napięcie mięśni.

 • Zaletą kołyski jest fakt, że zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż łóżeczko, a dodatkowo ma regulowaną wysokość, dzięki czemu dziecko może leżeć na wysokości Twojego łóżka. To rozwiązanie jest bardzo przydatne, gdy dziecko cierpi na kolki.
 • Wadą kołyski jest to, że będziesz używać jej krótko – tylko niektóre modele są przystosowane dla dzieci do 6. miesiąca życia. Poza tym kołyski są dosyć drogim rozwiązaniem.

Jaki wózek i fotelik samochodowy wybrać?

Wybór wózka to niełatwe zadanie, zależy on od budżetu, jakim dysponujecie i od stylu życia, jaki prowadzicie. Na rynku dostępne są wózki głębokie, spacerówki i hybrydy, ale należy bezwzględnie pamiętać, że muszą one być przede wszystkim bezpieczne, ich jakość powinny potwierdzać atesty i certyfikaty. Niektóre wózki mają opcję „3 w 1”, gdzie poza wózkiem głębokim i spacerówką, masz również do dyspozycji fotelik samochodowego.

Na co zwracać uwagę przy zakupie wózka dla dziecka?

 1. Gabaryty sprzętu – zwłaszcza na wagę i możliwość składania, a także na to, czy zmieści się do Twojego samochodu
 2. Amortyzatory – które są niezbędne na dziurawych ścieżkach i chodnikach, a także chronią przed np. rozbudzeniem się dziecka.
 3. Kosz w wózku, torbę lub siatkę zawieszana na rączkę oraz osłonę od deszczu  i parasolkę przeciwsłoneczną. 

Fotelik samochodowy jest niezbędny w Waszych samochodowych podróżach. Wybór fotelika jest uzależniony od wieku, wagi dziecka, zwróć uwagę na łatwość montażu. Większość fotelików posiada odpowiednie atesty, ale zawsze lepiej jest się upewnić. Ważniejsze od otrzymanych atestów są wyniki tzw. crash testów, które robione są przez niezależne organizacje. 

Jeśli przewozisz dziecko w foteliku zamontowanym z przodu samochodu, na miejscu pasażera, wyłącz poduszkę powietrzną. Podczas kolizji może ona stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka.

Podstawowe ubranka dla noworodka

Najważniejsze jest, abyś kupiła ubranka, które będą wykonane z dobrych, przepuszczających powietrze materiałów. To jak będzie wyglądała szafa Twojego dziecka tuż po urodzeniu powinno być uzależnione również od pory roku.

Pamiętaj, że w pierwszych miesiącach życia dziecko będzie rosło bardzo szybko, więc nie kupuj dużo śpioszków czy kaftaników w jednym rozmiarze – wystarczy, żebyś miała na zmianę ok. 5 sztuk każdego rodzaju ubranka.

 • Body

Warto mieć w szafie body z długim i krótkim rękawem z odpowiednio dużymi otworami na główkę. Body są bardzo wygodne przy zmienianiu pieluszki, bo odpinają się w kroku. Na rynku dostępne są też tzw. body kopertowe zapinane po skosie na całej długości ciała, a także body z zapięciami przy szyi i na ramionach.

 • Koszulki, kaftaniki

Noworodki bardzo nie lubią wkładania ubrań przez główkę, dlatego wybierając koszulki, kaftaniki dla swojego dziecka, zwróć uwagę, aby były zapinane z przodu . Dobrze, gdy kaftanik lub koszulka jest trochę za duża na noworodka – dzięki temu ubranko nie drażni gojącego się pępka noworodka. Kup bluzeczki z długim i krótkim rękawkiem. Unikaj ubranek zapinanych na plecach dziecka – nie są wygodne dla przebywającego w pozycji leżącej malucha.

 • Śpioszki

Śpioszki to idealny strój dla noworodka – zakrywają stópki dziecka, nie uciskają brzuszka. Najpopularniejsze są śpioszki zapinane na ramionach – gdy jest chłodniej, pod śpioszki możesz założyć dziecku kaftanik.

 • Pajacyk

Jego główną zaletą jest to, że jest rozpinany na całej długości, co znacznie ogranicza dyskomfort dziecka przy wkładaniu pajacyka. Poza tym pajacyk otula całe ciało dziecka. Możesz kupić pajacyki z długim i krótki rękawkiem.

 • Kombinezon

Dopasuj grubość kombinezonu do pory roku, w której Twoje dziecko przyszło na świat – jeżeli to będzie zima, dodatkowo warto zaopatrzyć się w śpiworek.

 • Skarpetki

Wystarczy jeśli zaopatrzysz się w 2-3 pary niemowlęcych skarpetek. Wybierz bawełniane i takie, które nie będą uciskać stópek

 • Czapeczka

Czapeczka chroni główkę przed wychłodzeniem i jest absolutnie niezbędna bez względu na to, w której porze roku urodzi się Twoje dziecko. Kup cieńsze i grubsze czapeczki z naturalnych materiałów.

Przygotowanie kącika lub pokoju dla noworodka
Test wiedzy o ciąży