Jak skomponować wyprawkę dla niemowlaka

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny to wyjątkowe i niezapomniane wydarzenie, do którego trzeba się przygotować. Jak skompletować pierwszą wyprawkę dla dziecka, by niczego w niej nie zabrakło?

Agnieszka Kacalak
Edukator ds. Laktacji, Położna Rodzinna

Ubrania dla noworodka

Przyszła mama, pakując torbę do szpitala, próbuje przewidzieć każdą potrzebę dziecka i stara się uwzględnić wszystko, co może okazać się przydatne. Powinna jednak pamiętać, by na początku nie kupować zbyt wielu ubranek – niemowlę zaraz po urodzeniu może np. okazać się większe niż przypuszczała. Ponadto maluch rośnie bardzo szybko i wszystkie ubrania wkrótce przestaną być na niego dobre. Co zatem obowiązkowo powinna zawierać wyprawka dla noworodka?

  • Kilka sztuk (ok. 5) cienkich body – są wygodne dla dziecka i zapinane w kroku, dzięki czemu dobrze trzymają pieluchę.
  • Ok. 5 kaftaników – cienkie bluzki można zakładać na body lub pod śpioszki, by niemowlęciu było cieplej.
  • Śpioszki (4-6 sztuk) na noc oraz pajacyki (do 3 sztuk), które doskonale sprawdzą się na co dzień jako wygodny strój.
  • Czapeczki i rękawiczki, tzw. łapki-niedrapki (3-4 pary).
  • Kilka par skarpetek.
  • 2-3 kocyki, w tym jeden cieplejszy.
  • Dla dzieci urodzonych w miesiącach zimowych rodzice powinni zabrać także kombinezon-śpiworek oraz grubą czapkę, szalik i rękawiczki.  

Dodatki i kosmetyki pielęgnacyjne dla niemowlęcia

Nie obejdzie się bez pieluch – do wyboru są tetrowe i jednorazowe. W przypadku tych pierwszych należy pamiętać, że trzeba zmieniać je zawsze, kiedy będą mokre – wrażliwa skóra wystawiona ma zbyt długi kontakt z moczem lub kałem podrażnia się, przez co może dojść do tzw. pieluszkowego zapalenia skóry. Pieluchy jednorazowe należy zmieniać za każdym razem, kiedy dziecko zrobi kupę, lecz nie rzadziej niż co 2-3 godziny. Aby zabezpieczyć skórę malucha przed podrażnieniami, warto zabrać ze sobą krem zapobiegający ich powstawaniu. O jakich jeszcze kosmetykach należy pamiętać?