Co trzeba wiedzieć o karmieniu mieszanym?
W pierwszym półroczu życia najkorzystniejsze dla dziecka jest wyłączne karmienie piersią. Jednak istnieją sytuacje, w których do karmienia piersią włącza się karmienie mlekiem modyfikowanym.

Takie rozwiązanie nazywamy karmieniem łączonym, lub tzw. karmieniem mieszanym.
Istnieje kilka powodów, dla których karmienie mieszane może zostać uznane za korzystne dla dziecka. Decyzję o wprowadzeniu mleka modyfikowanego przy jednoczesnym kontynuowaniu karmienia piersią podejmuje się przede wszystkim po rozważeniu potrzeb dziecka oraz względów zdrowotnych. Karmienie mieszane lekarz może zalecić np. w przypadku opóźnienia rozpoczęcia lub przerwania karmienia piersią z powodu komplikacji okołoporodowych czy połogowych.
Karmienie mieszane noworodka można zastosować, gdy:
- Mama ma zbyt mało pokarmu i próby pobudzenia laktacji nie dają oczekiwanych rezultatów, a dziecko zbyt wolno przybiera na wadze. Doradca laktacyjny lub położna mogą pracować z mamą nad pobudzeniem laktacji, a niemowlę w tym czasie może być dokarmiane odpowiednim mlekiem modyfikowanym.
- Mama na jakiś czas musi przerwać karmienie piersią, np. z powodu leczenia lub wyjazdu. W tym czasie – jeśli chce powrócić do karmienia piersią – powinna odciągać pokarm.
- Dziecko nie ssie piersi efektywnie, ponieważ jest zbyt słabe (takie sytuacje mają często miejsce w przypadku wcześniaków urodzonych przed 35. tygodniem ciąży). Jeśli wskaźniki wzrostu dziecka będą niewystarczające, lekarz może na jakiś czas zalecić wprowadzenie zmian w karmieniu niemowlęcia.
- Dziecko nie ssie efektywnie z powodu wady anatomicznej, np. zbyt krótkiego wędzidełka.
Pamiętaj, że w przypadku przerwy w karmieniu piersią podtrzymanie laktacji jest możliwe – w razie potrzeby zawsze możesz skorzystać ze wsparcia doradcy laktacyjnego lub psychologa.
Ekspert radzi
Dokarmianie mlekiem modyfikowanym często stosuje się u noworodków z nadmiernym spadkiem (powyżej 10% w porównaniu do masy urodzeniowej) lub z niedostatecznym przyrostem masy ciała, a także w sytuacji odwodnienia dziecka oraz czasem w trakcie leczenia hipoglikemii (zbyt niskie stężenie glukozy we krwi).