Noworodek w czapce odchyla glowe na bok

Noworodek i niemowlę

Rozwój dziecka w 1. roku życia.
  • Ciemieniucha

    Ciemieniucha to pojawiająca się na skórze główki noworodka lub niemowlaka żółta łuska, czasem pokrywająca główkę jak skorupa. Choć nie wygląda estetycznie, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka, a także nie boli i nie swędzi. Dla młodych rodziców stanowi jednak jeden z powodów do niepokoju. Niekiedy po jej pojawieniu się rodzice obwiniają się za niewystarczającą pielęgnację dziecka - nic bardziej mylnego! Ciemieniucha jest wynikiem nadmiernej pracy gruczołów łojowych u dziecka i działających jeszcze przez pewien czas po porodzie hormonów mamy.

  • Ważenie i pomiar temperatury ciała dziecka

    Ważenie i pomiary temperatury to czynności, które będziesz wykonywała rzadko. Warto jednak dowiedzieć się kiedy i jak to robić.

  • Co to jest sapka i co może być przyczyną sapki?

    Sapka to rodzaj ciężkiego, świszczącego oddechu, mogącego występować zarówno u noworodka, jak i u starszego niemowlęcia. Często przez młodych rodziców jest mylona z katarem. Jeśli dziecko ciężko oddycha, coś mu świszczy w nosku, furczy czy bulgoce, ale nie ma wyciekającej wydzieliny - najprawdopodobniej mamy do czynienia z sapką.

  • Szybkie oziębianie się noworodka

    W okresie życia płodowego dziecko jest otoczone bezpieczną przestrzenią macicy i pływa w ciepłych wodach płynu owodniowego. Organizm mamy chroni maleństwo przed wszelkimi niedogodnościami. Dziecko nie zna uczucia głodu, pragnienia czy chłodu. Jednaj już chwilę po porodzie noworodek musi samodzielnie zacząć oddychać, uczy się aktywnie ssać, aby mogło przyjmować pokarm, ale także jego maleńki organizm musi samodzielnie zadbać o utrzymanie prawidłowej ciepłoty ciała, co nie jest takie proste.

  • Niemowlęce kupki

    Od urodzenia mama bacznie obserwuje dziecko w trosce o jego prawidłowy rozwój. Stolec noworodka i niemowlęcia jest ważną wskazówką, czy dziecko jest zdrowe i rozwija się prawidłowo.

  • Pierwsze godziny i dni noworodka po przyjściu na świat

    Okres noworodkowy trwa od urodzenia do 28. dnia życia dziecka. W tym czasie dochodzi do niezwykle ważnych przemian w organizmie niemowlęcia, mających na celu przystosowanie organizmu do życia zewnątrzmacicznego. Wszystkie układy i narządy muszą podjąć samodzielne funkcjonowanie. Te procesy nazywane są stanami przejściowymi noworodka. Dowiedz się o nich więcej!

  • Pieluszkowe zapalenie skóry

    Skóra noworodka i niemowlęcia jest bardzo niedojrzała, cienka, szybko traci wodę oraz łatwo ulega podrażnieniom i zakażeniu. Jednocześnie pełni bardzo ważne funkcje w życiu dziecka, dlatego jej prawidłowa pielęgnacja jest bardzo ważna. Pieluszkowe zapalenie skóry maluszka to nic innego jak podrażnienie skóry w miejscu, w którym jest narażona na kontakt z czynnikiem drażniącym. Jak sobie z nim radzić? Oto kilka wskazówek, jak postępować w takiej sytuacji, by przynieść ulgę niemowlęciu.

  • Kalendarz szczepień dziecka

    Szczepienia ochronne są jedną z niewielu uzasadnionych merytorycznie, ukierunkowanych i skutecznych metod zapobiegania infekcjom u dzieci. Każdego roku w październiku jest publikowany Program Szczepień Ochronnych (PSO) na rok następujący. Jest on modyfikowany i aktualizowany w zależności od sytuacji epidemiologicznej, nowych danych klinicznych, zaleceń światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz możliwości finansowania przez państwo.

Zaloguj się, aby korzystać z narzędzia

Chcesz rozwiązać quiz? Zaloguj się lub załóż konto za darmo.

Rejestrując się otrzymujesz dostęp do specjalistycznych materiałów BebiProgram

Odblokuj dostęp

Przydatne narzędzia

Skorzystaj z narzędzi dzięki którym policzysz swoje BMI, sprawdzisz kalendarz ciąży z badaniami i przygotujesz plan porodu do szpitala.

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?