Szybkie oziębianie się noworodka

W okresie życia płodowego dziecko jest otoczone bezpieczną przestrzenią macicy i pływa w ciepłych wodach płynu owodniowego. Organizm mamy chroni maleństwo przed wszelkimi niedogodnościami. Dziecko nie zna uczucia głodu, pragnienia czy chłodu. Jednaj już chwilę po porodzie noworodek musi samodzielnie zacząć oddychać, uczy się aktywnie ssać, aby mogło przyjmować pokarm, ale także jego maleńki organizm musi samodzielnie zadbać o utrzymanie prawidłowej ciepłoty ciała, co nie jest takie proste.

Agnieszka Kacalak
Edukator ds. Laktacji, Położna Rodzinna

Wyziębienie się niemowlęcia

Na szybkie wyziębianie się noworodka ma wpływ kilka czynników – przede wszystkim znacznie zwiększony stosunek powierzchni ciała do masy ciała. Poza tym parowanie – szczególnie tuż po porodzie – związane z odparowywaniem płynu owodniowego pokrywającego ciało dziecka. Oddychanie i skórna utrata wody mają także znaczenie w szybkim oziębianiu. Poza tym otoczenie malucha i ogromna różnica temperatur, z jaką musi poradzić sobie dziecko już w chwili opuszczenia ciepłego brzuszka mamy.

Jak zadbać o odpowiednią temperaturę noworodka?

Aby pomóc noworodkowi w adaptacji do życia poza brzuchem mamy, musimy maksymalnie zadbać o jego bezpieczeństwo. Dobrze spakowana torba do porodu to podstawa twojego komfortu. Po około 2 godzinach nieprzerwanego kontaktu „skóra do skóry”, kiedy dziecko grzeje się ciepłem mamy, otulone ugrzanymi wcześniej przez tatę pieluchami, przychodzi czas na twoją kąpiel oraz pomiary noworodka. Dziecko zostanie zważone i zmierzone, a następnie ubrane. Warto jeszcze w domu przygotować sobie tzw. zestaw startowy, aby w tej chwili nie szukać i nie dobierać pasującego do siebie kompletu. Jeszcze w domu zastanów się, które ubranka będą tymi pierwszymi i przygotuj je.