Noworodek w czapce odchyla glowe na bok

Noworodek i niemowlę

Rozwój dziecka w 1. roku życia.
  • Profilaktyka stawów biodrowych

    Kości stawu biodrowego u niemowlęcia nie są całkowicie uwapnione, a to oznacza, że mogą ulegać odkształceniom. Właściwa pielęgnacja noworodka jest podstawą w profilaktyce stawów biodrowych.

  • Układanie dziecka do snu

    Przez 9 miesięcy ciało dziecka ułożone było w łonie mamy z podciągniętymi nóżkami i brodą przy klatce piersiowej. Pozycja embrionalna w brzuchu mamy zapewniała maluchowi poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

  • Przewijanie dziecka

    Zmiana pieluszki to czynność, którą będziesz wykonywać nawet kilkanaście razy dziennie. Przede wszystkim więc stwórz dla siebie wygodne miejsce do przewijania malucha.

  • Postępowanie z noworodkiem po porodzie

    Przyjście dziecka na świat jest wyczekiwaną chwilą dla całej rodziny. Pierwsze godziny po porodzie są bardzo ważne dla mamy i dziecka. Nie zawsze wiemy, jak to wygląda w praktyce. Dowiedz się, co dzieje się z maleństwem po porodzie!

  • Żółtaczka fizjologiczna

    Żółtaczka fizjologiczna dotyka około 60% dzieci urodzonych w terminie i około 80% wcześniaków, jej objawy pojawiają się najczęściej między 3. a 5. dniem po porodzie.

  • Ulewanie i czkawka u niemowlęcia

    Ulewanie, czkawka i odbijanie to typowe dziecięce dolegliwości, które zdarzają się każdemu dziecku. Warto obserwować malucha i reagować, kiedy występują one zbyt często lub wywołują określone powikłania.

  • Odruchy noworodkowe

    Odruchy noworodkowe to inaczej odruchy pierwotne. Zaliczamy do nich mruganie, ssanie, czy chwytanie paluszkami.

  • Fizjologiczny spadek masy ciała noworodka

    Spadek masy ciała dziecka w pierwszych dniach życia jest zjawiskiem normalnym i nie powinnaś się tym przejmować. Warto jednak regularnie kontrolować wagę dziecka, by zareagować, jeśli jej zmiany będą odbiegały od normy.

  • Badania przesiewowe krwi

    Badania przesiewowe noworodków mają na celu wczesne wykrycie dzieci, które są obciążone jedną z chorób wrodzonych. Choroby te nie dają widocznych objawów w okresie noworodkowym, ale wykryte zbyt późno mogą dać poważne konsekwencje w postaci nieprawidłowego rozwoju zarówno fizycznego, jak i umysłowego. Wczesne wykrycie choroby u noworodka daje możliwość wczesnego leczenia, a co za tym idzie – jest podstawą do jego prawidłowego rozwoju. Badania przesiewowe obejmują choroby występujące raz na kilka/kilkadziesiąt tysięcy dzieci, ale testami przesiewowymi są objęte wszystkie nowo narodzone dzieci w Polsce.

Zaloguj się, aby korzystać z narzędzia

Chcesz rozwiązać quiz? Zaloguj się lub załóż konto za darmo.

Rejestrując się otrzymujesz dostęp do specjalistycznych materiałów BebiProgram

Odblokuj dostęp

Przydatne narzędzia

Skorzystaj z narzędzi dzięki którym policzysz swoje BMI, sprawdzisz kalendarz ciąży z badaniami i przygotujesz plan porodu do szpitala.

Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami

Chcesz porozmawiać o rozwoju i żywieniu Twojego dziecka?