Układanie dziecka do snu

Przez 9 miesięcy ciało dziecka ułożone było w łonie mamy z podciągniętymi nóżkami i brodą przy klatce piersiowej. Pozycja embrionalna w brzuchu mamy zapewniała maluchowi poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Mgr Monika Łuszczyńska
Położna

Po urodzeniu to Ty decydujesz, w jakiej pozycji znajduje się dziecko, maluch nie potrafi bowiem samodzielnie zmienić pozycji ciała. Ma to szczególne znaczenie przy układaniu dziecka do snu.

Po urodzeniu dziecko powoli przyzwyczaja się do nowego otoczenia, jego mały organizm potrzebuje Twojej szczególnej uwagi także w nocy. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić maluchowi komfort snu odpowiednio układając je w łóżeczku. Dowiedz się jak zapewnić maluchowi optymalne warunki do odpoczynku.

Pozycja niemowlęcia podczas snu

Noc dziecko powinno spędzić na plecach. Ułożenie dziecka na pleckach podczas snu zapewnia mu bezpieczeństwo i swobodę oddychania.W takiej pozycji można układać malucha zarówno w nocy, jak i w trakcie codziennych drzemek. Zwróć uwagę na to, aby kręgosłup dziecka i jego główka znajdowały się w jednej linii. Nie podkładaj dziecku pod głowę poduszek. Pamiętaj też, aby naprzemiennie zmieniać kierunek ułożenia główki dziecka.

W pierwszych tygodniach nie układaj dziecka w pozycji na brzuszku na dłużej niż 15 minut.

Ułożenie dziecka na boku najlepiej stosować wtedy, gdy możesz mieć malucha cały czas na oku. Dziecko z tej pozycji może przekręcić się na brzuszek, co utrudni mu oddychanie.

Pamiętaj, aby układać malucha raz na jednym, raz na drugim boczku, co zapobiegnie odkształceniom główki. To częsta pozycja, z której korzystają rodzice dziecka mającego problemy z ulewaniem.

Na brzuszku najlepiej układać maluszka, gdy nie śpi. W takiej pozycji ćwiczy mięśnie grzbietu, rączek i nóżek. Widzi świat z innej perspektywy, stara się ochoczo podnosić główkę. 

Komfort snu

Gdy planujesz aranżację pokoju dla dziecka, powinnaś szczególnie zadbać o właściwe wyposażenie, które zapewni maluchowi spokojny sen. Wygodne łóżeczko z odpowiednio grubym i twardym materacem to podstawa – zapewni maluchowi komfort snu oraz właściwy rozwój układu kostnego. Odpowiedni materac nie będzie odkształcał się pod ciężarem dziecka i zapewni wygodę kręgosłupowi malucha.

Po urodzeniu Twoje dziecko powinno spać bez poduszki na materacu. Jeśli maluchowi zdarzają się ulewania, możesz podłożyć płaską poduszeczkę pod materac lub unieść nieco nóżki łóżeczka przez podłożenie pod nie np. złożonego kocyka lub kilku książek. Dzięki temu uniesiesz nieco główkę, co obniży ryzyko zakrztuszenia. Możesz zaopatrzyć się w poduszkę typu klin. Płaską poduszeczkę możesz zacząć podkładać pod główkę malucha, gdy skończy pół roku.

Zadbaj, aby w pokoju, w którym śpi dziecko, pojawiły się zasłony lub rolety. Na pół godziny przed ułożeniem malucha do snu przewietrz pokój. W lecie możesz zostawić uchylone okno nawet na całą noc.

Usuń wszystkie zabawki i pluszowe misie z łóżeczka dziecka przed położeniem do snu.

Pamiętaj też, aby nie zostawiać na poręczy ściereczek lub ręcznika, którym np. wycierasz dziecko po kąpieli. Przedmioty tego typu mogą być niebezpieczne dla dziecka podczas snu.