Poród fizjologiczny i jego fazy

Narodziny dziecka to niezwykły moment, jednak dla rodzącej jest on także męczącym wyzwaniem. Poród fizjologiczny przebiega fazami, z których najbardziej wyczerpująca jest faza druga – to właśnie w jej trakcie na świat przychodzi dziecko.

Mgr Monika Łuszczyńska
Położna

Znajomość poszczególnych etapów porodu sprawi, że będziesz wiedziała czego się spodziewać na sali porodowej.

Podczas ciąży powinnaś zadać wszystkie nurtujące Cię pytania lekarzowi prowadzącemu Twoją ciążę – również te dotyczące przebiegu porodu. Możesz stworzyć z nim dokument zwany Planem porodu, który powinien być znany personelowi szpitala, w którym będziesz rodzić. W takim planie możesz opisać jak chciałabyś, aby Twój poród przebiegał – kto może Ci towarzyszyć, czy życzysz sobie znieczulenie.

Musisz jednak pamiętać, że Twój plan i Twoje wyobrażenia o porodzie mogą się nie spełnić. Wszystko zależy od bezpieczeństwa i zdrowia Twojego i Twojego dziecka podczas porodu – lekarz zrobi wszystko, żeby zapewnić Wam bezpieczeństwo, nawet jeżeli będzie musiał postąpić inaczej niż planowaliście.

Czy to już? Objawy porodu

Od tego pytania rozpoczyna się wiele porodów. Pamiętaj, że pierwsza faza porodu trwa długo. Najpierw pojawiają się skurcze, rozwarcie osiąga około 3 centymetry. Masz jeszcze dużo czasu, który możesz wykorzystać na domknięcie torby do szpitala, poinformowanie najbliższych, że „już się zaczęło”.

Jeśli odejdą Ci wody, to znak, że już czas udać się do szpitala. Od teraz coraz bardziej będą bolały Cię plecy, podbrzusze, będziesz odczuwała narastające parcie na krocze, odbyt. Skurcze będą się wydłużać, będą coraz bardziej intensywne i czas między nimi będzie się skracał.

Gdy rozwarcie będzie odpowiednie, przyjdzie czas na współpracę z lekarzem i położną – będziesz musiała przeć. To jest moment, w którym przydadzą Ci się zajęcia ze szkoły rodzenia – prawidłowy oddech jest tutaj najważniejszy. Najczęściej po maksymalnie godzinie parcia, dziecko przychodzi na świat, co nie oznacza końca akcji porodowej. Przed Tobą jeszcze urodzenie łożyska.