Poród fizjologiczny i jego fazy
Poród fizjologiczny to taki, który rozpoczyna się samoistnie pomiędzy 37. a 42. tygodniem ciąży i przebiega spontanicznie, bez medykalizacji. Zastosowanie medykalizacji to np. zastosowanie kroplówki z oxytocyną czy znieczulenia zewnątrzoponowego porodu, zabiegowe zakończenie porodu (vaccum lub kleszcze położnicze czy wyłyżeczkowanie jamy macicy lub cięcie cesarskie). Pierwsze pytanie, jakie zwykle pada podczas rozmów o porodzie, brzmi – czy zdążę do szpitala? Pamiętaj, że poród nie rozpoczyna się znienacka. Już kilka tygodni przed nim twój organizm będzie wysyłał ci sygnały. Jeśli je rozpoznasz, poród nie powinien cię zaskoczyć.

Dzień porodu
Zbliżający się wielkimi krokami termin porodu powinien zmobilizować cię do wielu działań. Przygotowania w domu powinniście zakończyć do 36. tygodnia ciąży, bo wtedy przychodzi czas na spakowanie torby do szpitala. Dobrze spakowana torba (najlepiej, jeśli spakuje ją tata po wcześniejszym przygotowaniu rzeczy przez mamę) ułatwi wam pierwsze chwile po porodzie.
Warto, abyś w terminie okołoporodowym zadbała o zabezpieczenie łóżka czy materaca, na którym śpisz. Poród może rozpocząć się odpłynięciem płynu owodniowego, co może nastąpić o każdej porze dnia i nocy, dlatego specjalne podkłady chłonne położone pomiędzy materacem a prześcieradłem sprawią, że będziesz spała spokojnie, bez obaw o zamoczenie łóżka. Warto także przygotować się na pierwsze dni z maluszkiem, podczas których wasza uwaga będzie nakierowana głównie na jego potrzeby. Możesz przygotować posiłki, które łatwo zamrozić, aby po powrocie ze szpitala nie skupiać się na gotowaniu.