Poród w Domu Narodzin

Dom narodzin to niezależna placówka prowadzona wyłącznie przez zespół wykwalifikowanych położnych, ale będąca w bezpośrednim kontakcie z zespołem lekarzy ginekologów-położników i neonatologów. Możesz tam liczyć na kompleksową opiekę podczas naturalnego porodu oraz połogu. Dowiedz się więcej o tej opcji - w razie wątpliwości możesz porozmawiać o tym rozwiązaniu ze swoją położną.

Agnieszka Kacalak
Edukator ds. Laktacji, Położna Rodzinna

Przyszpitalny Dom Narodzin to miejsce, w którym opiekę nad rodzącą sprawują położne. W warunkach zbliżonych do domowych, ale jednak w bezpośrednim kontakcie z zespołem lekarzy ginekologów-położników, z salą porodową i operacyjną znajdującymi się w tym samym budynku możesz urodzić swoje dziecko bez zbędnej medykalizacji porodu. 

Kto może rodzić w Domu Narodzin?

Do porodu w Domu Narodzin wymagana jest specjalna kwalifikacja i muszą być spełnione warunki zbliżone do tych, jak do porodu domowego. Czynniki dyskwalifikujące warto poznać jeszcze przed wizytą kwalifikacyjną u lekarza i położnej, aby przygotować niezbędne wyniki badań i dodatkowych konsultacji. Na taką wizytę powinnaś się umówić około 32.-36. tygodnia ciąży. Poród w Domu Narodzin jest możliwy, jeśli ciąża jest donoszona i nie występują żadne wskazówki mówiące, że w rozpoczętym porodzie dzieje się coś niedobrego (np. krwawienie z dróg rodnych). Bardzo ważny jest także zapis KTG, który wykonujemy na Izbie Przyjęć – tylko, jeśli będzie prawidłowy, możesz rodzić w Domu Narodzin. 

O tym warto pamiętać przed porodem

Podczas porodu w DN może Ci towarzyszyć mąż, partner, przyjaciółka, mama… Każda osoba, którą wskażesz, jednak dobrze by było, aby nie była to osoba „przypadkowa” i by była – podobnie jak Ty – nastawiona na poród spontaniczny i naturalny. Położne przyjmujące porody w DN starają się jak najmniej ingerować w jego przebieg, a osoba, która nie jest do tego przygotowana, często może próbować wywierać presję (np. może jednak możemy w Domu Narodzin skorzystać ze znieczulenia?). Jeśli będziesz sobie doskonale radziła, to taka sugestia może podważyć Twoją wiarę w własne siły i kompetencje, co z kolei może się przełożyć na dalszy przebieg porodu. Jeśli planujesz poród w Domu Narodzin, warto przygotować sobie dodatkowe akcesoria:

  • zapachowe świece, jakich używasz w domu – znajomy zapach to doskonała aromaterapia,
  • płytę z ulubioną muzyką,
  • olejek do masażu,
  • termofor,
  • stanik do kąpieli (w wannie możesz leżeć także nago, jednak czasem odrobina intymności polepsza nastrój),
  • napój izotoniczny lub sok jabłkowy do picia czy ulubione lizaki, które w chwili głodu doskonale się sprawdzą.