Przyjęcie do szpitala do porodu krok po kroku

Powoli zbliża się jeden z najważniejszych momentów w Twoim życiu – niedługo narodzi się Twoje dziecko. Warto byś wcześniej poznała procedurę przyjęcia do szpitala i prawa, które przysługują Ci jako rodzącej.

Mgr Monika Łuszczyńska
Położna

Przed porodem

Już wtedy, gdy zbliża się termin Twojego porodu, przygotuj wszystkie badania, plan porodu, dowód osobisty oraz torbę, którą zabierzesz ze sobą do szpitala, a w której będą Twoje osobiste rzeczy i  pieluszki, ubranka dla dziecka. 

Zaczęło się

Początek porodu może Cię zaskoczyć nawet gdy zacznie się w okolicy wskazanego terminu. Może rozpocząć się w innym mieście, w samochodzie – wtedy powinnaś udać się do najbliższego szpitala nawet gdy wcześniej wybrałaś placówkę, w której chciałabyś rodzić.

W czasie ciąży i połogu każda kobieta ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej przez sam fakt tego, że spodziewa się dziecka. W związku z tym w sytuacji gdy zaczynasz rodzić, nie powinnaś mieć problemów z przyjęciem do żadnego szpitala.

Jeśli okaże się, że w wybranym przez Ciebie szpitalu aktualnie wszystkie sale porodowe są zajęte, szpital pomoże Ci znaleźć inną placówkę, w której będzie już czekała na Ciebie odpowiednia opieka.

W szpitalu może towarzyszyć Ci partner, rodzina lub przyjaciółka – wtedy Twój poród będzie porodem rodzinnym.

Często szpitale określają ile osób może towarzyszyć rodzącej kobiecie. Decydując się na poród rodzinny powinnaś przede wszystkim ustalić to z osobą, która będzie Ci towarzyszyć – partner nie zawsze wyraża taką chęć, pamiętaj, aby go do tego nie zmuszać. Następnie dowiedz się czy szpital, w którym zdecydowałaś się rodzić, umożliwia porody rodzinne. Partner lub inny bliski może być z Tobą od momentu przyjazdu do szpitala. Osoba towarzysząca to gwarancja wsparcia i pomocy gdy np. zechcesz wejść pod prysznic lub będziesz potrzebowała masażu pleców.