Co spakować do szpitala?

3 min
Kobieta sporzadza liste na wyjazd do szpitala

Torbę do szpitala spakuj z wyprzedzeniem, najlepiej około 36. tygodnia ciąży.

Kobieta sporzadza liste na wyjazd do szpitala
Kobieta sporzadza liste na wyjazd do szpitala
  • Zabierz ze sobą rzeczy, które pozwolą Ci oswoić się z nowym miejscem i sytuacją oraz w przyjemny sposób wypełnią oczekiwanie na poród lub czas między karmieniami noworodka. Zabierz ze sobą kapcie, ulubiony kubek oraz książkę.
  • Powiedz bliskim o tym, co ze sobą zabrałaś do szpitala i w której kieszeni torby się to znajduje. Pozwoli Wam to uniknąć stresu i zamieszania jeśli zajdzie potrzeba wyjęcia czegoś z torby w trakcie porodu.
  • Pakuj się z głową! Osobno spakuj potrzebne Ci przedmioty, a osobno rzeczy dla dziecka. Oddzielną kieszeń torby przeznacz na dokumenty.
  • Choć jest to kwestia indywidualna, pomyśl, czy będziesz chciała uwiecznić moment pojawienia się na świecie Twojego maluszka. Warto zaopatrzyć się wówczas w aparat lub kamerę video.
  • Pamiętaj o dokumentach – włóż je w oddzielną teczkę lub koszulkę. Szukanie potrzebnych zaświadczeń oraz wyników badań w momencie, w którym będziesz mieć już skurcze na pewno nie będzie komfortowe.

Ekspert radzi

  • Ważne i ważniejsze. Pakowanie torby to ceremoniał, który jest wstępem do wielkiego wydarzenia, które całkowicie odmieni Twoje życie. Poświęć na to odpowiednio dużo czasu. Najwięcej miejsca w swojej torbie musisz przeznaczyć na rzeczy związane bezpośrednio z porodem. Pakując ubrania dla siebie i dla dziecka pamiętaj, żeby były one dostosowane do pory roku. Nie zapomnij o dokumentach i aktualnych wynikach badań!
  • Oferta szpitala. Szpital zapewni Ci część przedmiotów, które będą Ci potrzebne. Szpitale różnią się od siebie pod tym względem – informacji o wyprawce możesz poszukać na stronie internetowej, możesz też odwiedzić konkretną placówkę jeszcze przed porodem.
  • Technika pakowania. Ważne jest nie tylko to, co spakujesz do torby, ale też to, jak to zrobisz. Możesz oddzielnie ułożyć rzeczy dla siebie, oddzielnie przedmioty dla dziecka. Pamiętaj, do której kieszeni wkładasz wyniki badań i niezbędne dokumenty. Jeśli przy porodzie będzie Ci ktoś towarzyszył – partner, mama lub przyjaciółka – pokaż im dokładnie zawartość torby i powiedz, gdzie co jest.
  • Kiedy spakować torbę? Nie zwlekaj z tym ważnym zadaniem, możesz przygotować torbę już kilka tygodni przed wyznaczoną datą rozwiązania. Po jej zamknięciu odetchniesz z ulgą.

Co powinnaś spakować do szpitalnej torby?

Reczy mamy:

  1. Dokumenty – dowód osobisty, skierowanie do szpitala (jeśli Twój szpital takiego wymaga).
  2. Wyniki badań – grupa krwi i Rh, morfologia i badanie moczu, HBS, WR, wyniki badań USG, inne istotne wyniki badań i konsultacji.
  3. Ubrania – spakuj koszule nocne rozpinane w okolicach piersi, staniki do karmienia (warto zadbać o ich dobór w trzecim trymestrze ciąży), szlafrok, skarpetki, klapki pod prysznic, kapcie. Warto również kupić jednorazowe majtki. 
  4. Kosmetyki – przygotuj delikatne, bezzapachowe kosmetyki: krem do brodawek, płyn do higieny intymnej, żel pod prysznic, szampon oraz pomadkę do ust (wysychają w czasie szybkiego oddychania).
  5. Inne przydatne przedmioty – podpaski, podkłady poporodowe oraz podkłady na łóżko (po porodzie mogą wystąpić upławy i plamienia), ręcznik papierowy, 2 ręczniki do ciała, wkładki laktacyjne, laktator.
  6. Produkty spożywcze – woda mineralna (po porodzie, zwłaszcza kiedy zaczynasz karmić piersią poczujesz wzmożone pragnienie).

Rzeczy dziecka:

  1. Ubranka – body (z krótkim lub długim rękawem w zależności od pory roku), pajacyk, skarpetki, czapeczka, rękawiczki (by uniknąć drapania się przez dziecko), kocyk/rożek, ręcznik z kapturkiem.
  2. Kosmetyki – oliwka, płyn do mycia, pieluszki jednorazowe, nawilżane chusteczki, krem na podrażnienia pupy, kilka pieluszek tetrowych (można je wykorzystać do położenia na nich dziecka).
  3. Inne ważne przedmioty – butelki i smoczki do karmienia dziecka jeśli mama nie będzie mogła karmić go piersią oraz zwykły smoczek

Oceń ten artykuł: