Wybór miejsca porodu

3 min
Kobieta przyglada sie ciezarnemu brzuchowi lezac na lozku szpitalnym

Wybór miejsca, w którym urodzisz dziecko jest bardzo ważny. Zabierz się do poszukiwań z wyprzedzeniem i odwiedź 2-3 z tych, które Cię interesują. Poszukaj opinii na ich temat – warto przeczytać o doświadczeniach innych mam.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Ekspert radzi
  2. 2.Poród w szpitalu
  3. 3.Poród w domu
Kobieta przyglada sie ciezarnemu brzuchowi lezac na lozku szpitalnym
Kobieta przyglada sie ciezarnemu brzuchowi lezac na lozku szpitalnym
  • Zachowaj jednak obiektywizm. Czasami przyczyną złej opinii są komplikacje, które wystąpiły u kogoś przy porodzie a nie faktycznie zła kondycja szpitala lub niemiły personel.
  • Część szpitali prowadzi własne szkoły rodzenia. Jeżeli jesteś zainteresowana konkretną placówką, odwiedź ją i zapytaj o możliwość uczestnictwa w zajęciach. Będziesz mogła wtedy porozmawiać z położnymi, zobaczyć oddział położniczy, ale również oswoić się ze szpitalem i podpytać o standardy opieki. Dowiedz się na co możesz liczyć bezpłatnie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, a także gdzie znajdują się izba przyjęć, parking, oddział położniczy.
  • Prawo w Polsce umożliwia kobiecie poród w domu. Jeśli jesteś nim zainteresowana, powinnaś jak najwcześniej porozmawiać o tym ze swoim lekarzem. Poproś go o skierowanie do rejonowej położnej lub szpitala, który jest zobowiązany udzielać wsparcia w przypadku porodu domowego.

Ekspert radzi

  • Bądź rozważna. Podejmując decyzję o tym, gdzie urodzisz dziecko powinnaś wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejszy z nich to kondycja zdrowotna Twoja oraz dziecka. Jeśli Twoja ciąża jest szczególnie wymagająca – pojawiają się komplikacje lub jest to ciąża mnoga, warto jak najszybciej dowiedzieć się, która placówka położnicza będzie odpowiednia dla Ciebie. Przede wszystkim porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.
  • Plan porodu. To rodzaj dokumentu przygotowanego wraz z lekarzem prowadzącym lub położną, w którym opisujesz jak wyobrażasz sobie swój poród. W momencie przyjęcia Cię na oddział położniczy personel medyczny powinien się z nim zapoznać i respektować zawarte w nim wskazówki. Plan porodu opisuje preferowane przez Ciebie warunki porodu, obecność osoby towarzyszącej, przebieg porodu, oraz oczekiwania wobec opieki poporodowej i karmienia piersią. Nowe standardy opieki okołoporodowej są wciąż nowością w niektórych placówkach, dlatego warto jeszcze przed porodem zgłosić się do wybranego szpitala i upewnić, że Twoje oczekiwania będą mogły być zaadresowane. 

Poród w szpitalu

Jest najczęściej wybieranym przez przyszłe mamy rozwiązaniem. Nic dziwnego, gwarantuje odpowiednie warunki sanitarne, opiekę medyczną oraz w razie komplikacji w trakcie porodu np. możliwość wykonania cięcia cesarskiego. Istotne jest również to, że po porodzie możesz korzystać z całodobowej opieki lekarzy oraz położnych. Z drugiej strony, poród na pewno jest mniej intymny niż ten, który ma miejsce w domu. Istnieje również taka możliwość, że kiedy kilka kobiet będzie rodzić jednocześnie, położna lub lekarz nie będzie mógł Ci poświęcić całej uwagi.

Poród w domu

Poród w domu wiąże się z komfortem, który płynie z przebywania w znajomym, bezpiecznym środowisku. Dodatkowo, rodząc w domu będziesz mieć pewność, że położna lub lekarz, którzy będą Cię wspierać będą skupieni tylko i wyłącznie na Tobie. Wybór tego miejsca porodu, będzie wymagało od Ciebie pewnych przygotowań, np. kupienia odpowiedniego oświetlenia grzejnika, ręczników. Jeśli chcesz rodzić w wodzie już na kilka tygodni przed porodem dowiedz się jak wynająć specjalną wannę. Zawsze bądź przygotowana na to, że jeśli wystąpią komplikację, będziesz musiała udać się do szpitala.

Oceń ten artykuł: