Sen w ciąży

4 min
Kobieta w ciazy spi na boku na lozku

Przygotuj się na to, że w okresie ciąży będziesz odczuwać wzmożone zapotrzebowanie na sen, zwłaszcza w pierwszym oraz trzecim trymestrze.

Kobieta w ciazy spi na boku na lozku
Kobieta w ciazy spi na boku na lozku

  • Wzmożone zapotrzebowanie na sen jest związane ze zmianami hormonalnymi w Twoim ciele oraz wysiłkiem, jakim dla Twojego organizmu jest odżywianie rozwijającego się dziecka.
  • Problemy ze snem mogą mieć wiele przyczyn. Z jednej strony bezsenność związana jest ze zmianami fizjologicznymi (pojawia się nacisk płodu na pęcherz, rosnący brzuszek utrudnia przyjęcie wygodnej pozycji w łóżku), z drugiej towarzyszącymi Ci emocjami (cieszysz się ze zbliżającego się rozwiązania, ale jednocześnie mogą pojawić się lęki o to jak poradzisz sobie w nowej sytuacji).
  • Jeżeli masz taką możliwość, zadbaj o swój komfort podczas snu. Przygotuj siebie i swoją sypialnię - wybierz wygodną piżamę, kup specjalną poduszkę dla ciężarnych w kształcie litery „C”. Warto zadbać również o odpowiednią temperaturę w pokoju - najlepiej śpi się kiedy temperatura w pomieszczeniu wynosi 17-20 stopni Celsjusza.

Ekspert radzi

  • Zadbaj o swój komfort podczas snu. Wybierz odpowiednie ubranie (miękkie i przewiewne) oraz przyjemną w dotyku pościel, która nie będzie drażnić skóry. Przewietrz wieczorem sypialnię, zasuń zasłony. Postaraj się zapewnić sobie maksymalny spokój, co pomoże Ci w odpoczynku. Śpij w odpowiedniej pozycji. Najbezpieczniejsza w ciąży jest pozycja na lewym boku (zapewnia prawidłową cyrkulację krwi oraz pozwala uniknąć nacisku na powiększający się brzuch). Dodatkowo możesz umieścić między nogami poduszkę, która poprawi krążenie krwi w kończynach i zapobiegnie obrzękom kostek. Wiele kobiet chwali sobie korzystanie ze specjalnych ciążowych poduszek w kształcie litery „C”.
  • Zwróć uwagę na to, co jesz. Unikaj ciężkostrawnych potraw i dużych porcji bezpośrednio przed snem. Pozwoli Ci to złagodzić ewentualną zgagę oraz wpłynie pozytywnie na jakość snu
  • Korzystaj z okazji. Spróbuj uciąć sobie krótką drzemkę w ciągu dnia, kiedy czujesz się zmęczona. Wsłuchaj się w potrzeby swojego ciała i poświęcaj na odpoczynek tyle czasu, ile potrzebujesz.

I trymestr ciąży

Czasami nadmierna senność jest jednym z pierwszych objawów ciąży. Jest to całkowicie naturalne. Wiąże się to ze wzmożoną produkcją progesteronu – hormonu, który ma działanie uspokajające. Senność wynika również z tego, że na początku ciąży tworzy się łożysko, co wymaga od Twojego organizmu zwiększonej produkcji krwi i przyspiesza puls czego efektem jest zmęczenie. Jeżeli potrzebujesz zastrzyku energii zwróć szczególną uwagę na to, co jesz. Zadbaj o to, żeby dostarczać organizmowi więcej pełnowartościowych węglowodanów, które dodadzą Ci energii na dłużej. Możesz wprowadzić do swojej diety pełnoziarniste produkty zbożowe oraz orzechy lub suszone owoce. Jeżeli czujesz się osłabiona, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.

II trymestr ciąży

Nadmierna senność, która towarzyszyła Ci w pierwszym trymestrze ciąży, zazwyczaj w II trymestrze już mija, a Ty odkrywasz w sobie nieskończone pokłady energii. To zasługa hormonów ciążowych. Czujesz się także lepiej, ponieważ Twój organizm miał czas na to, żeby przyzwyczaić się do intensywnych zmian. Musisz jednak przygotować się na to, że możesz odczuwać pewien dyskomfort w czasie snu. Nocne wędrówki do toalety staną się codziennością. Dziecko w Twoim łonie rośnie i zaczyna naciskać na pęcherz, a dodatkowo nerki pracują intensywniej filtrując produkty uboczne przemiany materii. Może również dokuczać Ci zgaga – progesteron wytwarzany przez Twój organizm rozluźnia mięśnie gładkie, również te kontrolujące Twój przełyk, co skutkuje nieprzyjemnym uczuciem pieczenia.

III trymestr ciąży

Twój brzuszek się powiększa, a maluszek coraz częściej daje znać o swoim istnieniu ruszając się i kopiąc. Jego aktywność, która za dnia cieszy, w nocy może utrudniać Ci spokojny sen. Pamiętaj, że Twoje dziecko rozpoznaje już smaki, dlatego słodycze, które zjesz (a dokładniej zawarta w nich glukoza), szczególnie przed snem mogą zachęcać je do radosnych harców. Zrezygnuj więc ze słodkich przekąsek wieczorową porą. W III trymestrze ciąży odpoczynek może stać się trudny, a na dodatek znowu zaczniesz odczuwać zmęczenie. Aby przynieść ulgę spuchniętym stopom oraz przeciążonemu kręgosłupowi, umieść nogi i stopy w łóżku trochę wyżej niż resztę ciała a pod głowę podłóż ortopedyczną poduszkę.

Oceń ten artykuł: