Objawy pierwszego miesiąca ciąży u każdej kobiety mogą wyglądać nieco inaczej. Jak zatem rozpoznać pierwsze objawy ciąży?

  • Obserwuj swoje ciało. Już w pierwszych dniach ciąży Twoje ciało będzie wysyłać sygnały świadczące o zachodzących w nim zmianach związanych z początkami ciąży.
  • Brak miesiączki to najczęstszy objaw wczesnej ciąży, który zwraca uwagę kobiety – jest on jednak miarodajny tylko wtedy, gdy Twój cykl jest regularny. Aby sprawdzić czy „alarm” nie jest fałszywy, zrób test ciążowy – jeżeli będzie on pozytywny, udaj się do lekarza.
  • Kolejna zmiana, która może świadczyć o tym, że jesteś w ciąży, to powiększone, pełne, tkliwe piersi. Większość kobiet ma podobne odczucia przed miesiączką, jednak jeżeli jesteś w ciąży nadwrażliwość piersi zwiększa się.
  • Około 2 miesiąca ciąży możesz zauważyć większą niż normalnie potrzebę oddawania moczu. W pierwszym trymestrze ciąży, przyszłe mamy borykają się często również z porannymi nudnościami.
  • Pamiętaj, że każda ciąża przebiega inaczej, dlatego część objawów charakterystycznych dla ciąży może u Ciebie nie wystąpić, a inne mogą być intensywniejsze niż u innych kobiet.

Pamiętaj

  • Brak miesiączki. Zazwyczaj jest dla kobiet równoznaczny z byciem w ciąży zwłaszcza jeżeli ich cykl był dotąd regularny. Pamiętaj, że zaburzenia cyklu, w tym jego wydłużenie, mogą towarzyszyć stresowi czy zmianie strefy klimatycznej. Czasami około pierwszego dnia miesiączki może pojawić się plamienie, które jest wynikiem zagnieżdżania się zarodka w macicy, co często bywa mylone z miesiączką – w takiej sytuacji najlepiej będzie jeżeli zrobisz test ciążowy.
  • Wyższa temperatura ciała. Jeśli kontrolujesz swój cykl przy pomocy pomiarów porannej temperatury ciała, od chwili zapłodnienia zauważysz jej wzrost o około 0,5 stopnia Celsjusza.
  • Tkliwość piersi. Może przypominać ich napięcie przed miesiączką. Możesz odczuwać również mrowienie, uczucie pełności, a nawet bolesność. Objawy te mogą pojawić się już kilka dni po zapłodnieniu, chociaż najczęściej pojawiają się po kilku tygodniach i nasilają wraz z rozwojem ciąży. Również otoczka piersi powiększy się i będzie ciemniejsza. Używaj odpowiednich kremów do pielęgnacji biustu w czasie ciąży aby uniknąć powstawania rozstępów.
  • Częste wizyty w toalecie. Już parę tygodni po zapłodnieniu możesz zauważyć u siebie potrzebę częstszego oddawania moczu. Wynika ona ze zmian zachodzących w Twoim układzie hormonalnym i powiększającej się macicy.

Brak okresu, czy jest równoznaczny z ciążą?

Zanik miesiączki to jeden z pierwszych symptomów świadczących o ciąży. Pamiętaj jednak, że na zaburzenia Twojego cyklu menstruacyjnego mogą mieć wpływ zarówno czynniki wewnętrzne (np. hormonalne) jak i zewnętrzne (stres, podróże). Jeżeli podejrzewasz, że możesz być w ciąży, zrób test – jeżeli wynik będzie pozytywny, udaj się do lekarza. Zdarza się też tak, że na chwilę przed dniem, w którym powinnaś dostać okres, możesz zauważyć plamienie, może być to objaw zagnieżdżania się zarodka w macicy. Żeby mieć pewność, że jesteś w ciąży powinnaś po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego, skonsultować się z ginekologiem oraz około 5-6 tygodnia ciąży wykonać badanie USG.

Twoje ciało w pierwszych miesiącach ciąży

Częstym objawem początków ciąży są mdłości. Wynikają one z huśtawki hormonalnej, której doświadcza Twoje ciało. Nudności raczej nie da się uniknąć, trzeba je przeczekać. Staraj się wtedy dużo odpoczywać, unikaj intensywnych i drażniących zapachów, jedz częściej, ale mniejsze porcje. Ta przykra dolegliwość, ustąpi wraz z rozwojem ciąży. W pierwszym trymestrze możesz również zaobserwować, że zmieni się Twój smak – możesz mieć ochotę na nietypowe dla siebie potrawy – to zupełnie normalne. Zachodzące w Twoim ciele zmiany powodują również, że możesz odczuwać zmęczenie oraz senność.

Gratulacje! Jesteś w ciąży!
Pierwszy trymestr ciąży - wszystko się teraz zaczyna