Stany nagłe w ciąży do konsultacji lub hospitalizacji

3 min
Kobieta w ciazy oglada zdjecia usg w gabinecie obok lekarki

Pamiętaj, że pewne sytuacje podczas ciąży wymagają koniecznie konsultacji i wizyty w szpitalu – nie możesz z tym zwlekać bez względu na porę dnia czy nocy.

Kobieta w ciazy oglada zdjecia usg w gabinecie obok lekarki
Kobieta w ciazy oglada zdjecia usg w gabinecie obok lekarki

  • Na początku ciąży każde obfite krwawienie z pochwy, pojawienie się skrzepów lub żywo czerwonej krwi, szczególnie wtedy, gdy towarzyszą temu bóle, powinno wiązać się z natychmiastową wizytą u lekarza, ponieważ mogą to być objawy poronienia.
  • W późniejszej ciąży obfite krwawienia mogą być spowodowane nieprawidłowym umiejscowieniem łożyska - wtedy łożysko jest przodujące lub nisko usadowione. Podobne objawy mogą powstać przy przedwczesnym odklejeniu łożyska. Obie sytuacje są groźne dla życia matki i płodu.
  • Nadciśnienie tętnicze nie wywołuje żadnych odczuwanych zmian, poza pojawiającymi się pulsującymi bólami głowy. Zawsze gdy utrzymuje się wartość wyższa niż 140/90 mmHg, skonsultuj się z lekarzem.
  • Przedwczesne odejście wód płodowych to najczęstsza przyczyna porodu przed terminem. Pospiesz się z wizytą gdy zauważysz wydzielinę zabarwioną na zielono, podwyższoną ciepłotę ciała lub inne objawy stanu zapalnego.

Pamiętaj

  • Stany przedrzucawkowe i rzucawka. Do tego może prowadzić stałe nadciśnienie tętnicze zwane nadciśnieniem ciążowym. Jego gwałtowne podwyższenie z objawami stanu przedrzucawkowego takimi jak: bóle głowy, widzenie jak „przez mgłę”, wymioty, skąpomocz, niepokój, obrzęki – zmuszają do stałej opieki lekarza w szpitalu. Stan zdrowia ciężarnej może się niepodziewanie pogorszyć prowadząc do rzucawki w której występują drgawki połączone z utratą przytomności.
  • Zakrzepica. Prawie 90% przypadków zmian zakrzepowych występujących w ciąży dotyczy lewej nogi: objawy - tkliwość uciskowa, obrzęk kończyny, zasinienie lub zaczerwienienie skóry, podwyższone tętno (powyżej 100 uderzeń/min), stan podgorączkowy - mogą wskazywać na chorobę zakrzepową żył głębokich i wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. Leczenie polega na podaniu leków hamujących wykrzepianie a zapobieganie problemom na noszeniu pończoch uciskowych. Przy zakrzepicy żył jest ryzyko powstania zatorów w płucach co jest powikłaniem zagrażającym życiu.
  • Krwawienie. Może występować na każdym etapie ciąży i jest sygnałem niepokojącym. W pierwszym okresie ciąży traktuj je jako sygnał zagrożenia poronieniem, w późniejszym czasie może być realnym zagrożeniem dla życia mamy i dziecka. Pamiętaj, że zawsze należy zgłosić do lekarza.

Przedwczesne odejście wód

Stanem, który również wymaga nagłej hospitalizacji jest zbyt wczesne odpłynięcie płynu owodniowego, które zwiastuje rozpoczęcie porodu. Przerwanie ciągłości worka owodniowego wraz z odpływaniem płynu owodniowego dotyczy około 3% ciąż niedonoszonych (czyli młodszych niż około 3 tygodnie przed terminem porodu). Najczęstsze powikłania dla mamy i dziecka to zakażenia oraz poród przedwczesny i wynikające z niego wcześniactwo. Stan ten wymaga szybkiego rozpoznania i natychmiastowego leczenia w celu uniknięcia bądź zminimalizowania ryzyka powikłań – lekarze stosują wówczas antybiotykoterapię, podają leki przeciwskurczowe i leki przyspieszające dojrzałość płuc płodu. Za każdym razem kiedy będziesz miała wątpliwości, ponieważ będziesz miała wrażenie, że odchodzi Ci płyn owodniowy, powinnaś zawsze zgłosić się do lekarza i poddać obserwacji szpitalnej - badanie położnicze, testy paskowe, ocena ilości płynu owodniowego w USG.

Poród przedwczesny

Już na etapie opieki przedporodowej lekarz powinien ocenić czy istnieje w Twoim przypadku ryzyko porodu przedwczesnego, aby odpowiednio wcześnie ustalić, że powinnaś być pod szczególną opieką lekarską. Jako przyszła mama powinnaś znać objawy, które grożą porodem przedwczesnym, a należą do nich: odczuwane regularne skurcze macicy dużo przed terminem porodu, bóle podbrzusza przypominające bóle miesiączkowe, plamienie, zwiększona wydzielina pochwowa, uczucie wzmożonego ciśnienia w podbrzuszu, parcia „w dół” – jeżeli zauważysz którykolwiek z objawów pilnie powinnaś skonsultować się z lekarzem. W opiece szpitalnej postępowanie lecznicze jest dopasowywane do stanu każdej mamy w celu osiągnięcia optymalnych efektów.

Oceń ten artykuł: