Poród – czy to już?

3 min
Kobieta sprawdza wielkosc swojego ciazowego brzucha rekoma

Jeżeli jesteś w ciąży po raz pierwszy możesz mieć wątpliwości czy akcja porodowa się już rozpoczęła. Czasami skurcze przepowiadające są silne i trwają na tyle długo, że łatwo je pomylić z właściwymi skurczami porodowymi.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Ekspert radzi
  2. 2.Kiedy zgłosić się do lekarza?
Kobieta sprawdza wielkosc swojego ciazowego brzucha rekoma
Kobieta sprawdza wielkosc swojego ciazowego brzucha rekoma

  • Na kilka tygodni przed porodem spakuj torbę ze wszystkimi potrzebnymi rzeczami. Upewnij się również, że Twoi bliscy wiedzą, co mają robić kiedy poród się już rozpocznie.
  • W miarę zbliżania się terminu porodu porozmawiaj z osobą, która uda się z Tobą do szpitala, o podziale obowiązków (np. ustal kto ma pamiętać o torbie i dokumentach, zadzwonić do lekarza lub położnej). Sprawdźcie gdzie jest najbliższy szpital i jak się tam dostać, z której strony budynku znajduje się izba przyjęć. To wszystko może okazać się pomocne. Jeżeli będziecie jechać samochodem, upewnijcie się, że jest zatankowany.
  • Zazwyczaj akcja porodowa rozpoczyna się powoli i będziesz miała sporo czasu na skompletowanie rzeczy i dotarcie na szpitalną izbę przyjęć. Są jednak sytuacje, w których bezzwłocznie powinnaś zgłosić się do szpitala, ponieważ mogą być zagrożeniem dla zdrowia Twojego i dziecka.

Ekspert radzi

  • Minął termin porodu. Pamiętaj, że poród w terminie jest rzadki. Najczęściej dziecko przychodzi na świat między 38. a 41. tygodniem ciąży. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, zazwyczaj możesz zostać w domu do 7. dni po wyznaczonym terminie porodu. Jeżeli okres ten będzie się wydłużał, omów z lekarzem sposób postępowania – ciąża „przenoszona” powinna być niezwykle starannie monitorowana.
  • Ruchy płodu. Sposób w jaki je odczuwasz zależy od miesiąca ciąży, ilości płynu owodniowego, wielkości płodu czy grubości powłok brzusznych. Pod koniec ciąży ruchy płodu najczęściej słabną. Czasami dziecko w Twoim brzuchu jest bardziej aktywne, a czasami pozwala sobie na chwilę lenistwa. Dzieci zazwyczaj bardziej się ruszają w godzinach wieczornych oraz po posiłkach czy słodkich przekąskach. Aktywności możesz się również spodziewać, gdy Ty odpoczywasz (ustaje tak przyjemne dla dziecka kołysanie) lub lekko dotykasz brzucha.
  • Karta wg Cardiff. Pozwala Ci na obserwację ruchów dziecka. Począwszy od godziny 9:00 rano do godz. 21:00 zwracasz szczególną uwagę na aktywność dziecka. W ciągu jednej wybranej godziny powinnaś zanotować 10 ruchów. Jeżeli aktywność płodu znacznie się zmniejsza lub nie czujesz jego ruchów o stałej porze, udaj się do szpitala aby wykonać badania KTG oraz USG z oceną stanu płodu.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeżeli skurcze macicy są regularne

Oznacza to, że występują co 7-10 minut i trwają minimum 20-30 sekund. Skurcze stopniowo będą stawały się bardziej bolesne, częstsze i dłuższe. Jeżeli nie ustępują po zmianie pozycji, spacerze, czy ciepłej kąpieli, to znak, że nadszedł czas porodu. Pamiętaj, że czas jaki upłynie od pierwszych skurczów do narodzin dziecka to kwestia indywidualna. Zazwyczaj kolejny poród jest szybszy od pierwszego to znak, że poród się zaczyna. Powszechnie znanym objawem rozpoczynającego się porodu jest:

Odejście wód

Jest to popularne określnie na odpłynięcie płynu owodniowego. To sygnał rozpoczęcia porodu, niezależnie od tego czy towarzyszą mu skurcze. Jeżeli zauważyłaś wyciek prawie przezroczystego płynu z pochwy, powinnaś udać się do szpitala. Płyn owodniowy może mieć również zielonkawy lub rdzawy odcień. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości czy wydzielina jest płynem owodniowym powinnaś zgłosić się do lekarza i poddać obserwacji szpitalnej. Przedwczesne pęknięcie błon płodowych około terminu porodu niemal w 80% przypadków prowadzi do wystąpienia czynności skurczowej w ciągu 24 godzin.

Wystąpi plamienie

Może ono towarzyszyć odejściu czopu śluzowego, jednak intensywniejsze plamienia lub wręcz krwawienie może świadczyć o powikłaniu ze strony łożyska i wymaga pilnej interwencji medycznej. Powodem do zgłoszenia się do szpitala może być również napięcie oraz ból brzucha.

Oceń ten artykuł: