Kondycja skóry w ciąży

3 min
Kobieta w ciazy rozsmarowywuje krem na brzuchu

Zmiany, które będą zachodzić w Twoim organizmie wpłyną zarówno na kondycję cery, jak i skóry reszty ciała. Są spowodowane zmianami w gospodarce hormonalnej, przyrostem wagi i zwiększonym napięciem skóry.

Kobieta w ciazy rozsmarowywuje krem na brzuchu
Kobieta w ciazy rozsmarowywuje krem na brzuchu

  • Czas ciąży to ten moment, kiedy możesz skupić się na sobie. Zabiegi z elementami masażu, które uelastycznią skórę to też doskonały sposób na relaks.
  • Przyszłe mamy mają wrażliwą skórę. Zrezygnuj z mocno perfumowanych kosmetyków, stosuj krem do twarzy z filtrem i smaruj piersi, brzuch, uda oraz pośladki kremami, które zapobiegną rozstępom.
  • Hormony wpływają na wszystkie procesy zachodzące w Twoim ciele. Stymulują działanie gruczołów łojowych, które nadają twarzy delikatnego blasku, ale mogą również powodować pojawienie się zmian trądzikowych. Ponadto, zwiększone zatrzymywanie wody w organizmie wygładza drobne linie i zmarszczki.
  • W II trymestrze może pojawić się tzw. kresa czarna, czyli ciemna linia na Twoim brzuchu. Powstaje w wyniku zwiększonej produkcji melaniny, która jest odpowiedzialna za pigmentację skóry. Linia ta znika kilka tygodni po porodzie.

Pamiętaj

  • Ostrożnie ze słońcem. Twoja skóra jest teraz narażona na przebarwienia. U części kobiet pojawia się ostuda – brązowe plamy na twarzy i szyi. Spowodowana jest zwiększoną produkcją melaniny broniącej skóry przed promieniami słonecznymi. Zmiany zazwyczaj znikają samoistnie do kilku miesięcy po porodzie. Jak im zapobiegać? Unikaj silnego nasłonecznienia, stosuj krem z filtrem, najlepiej SPF 30.
  • Wrażliwa skóra. W Twoim ciele szaleją hormony, dodatkowo zwiększa się masa ciała, co sprawia, że rozciąga się i jest delikatna. Łatwo ją podrażnić. Wśród najczęstszych winowajców znajdują się: proszek do prania, perfumowane kosmetyki do ciała, kosmetyki do makijażu. W redukcji podrażnień pomocne mogą być kosmetyki dla alergików lub skóry wrażliwej.
  • Trądzik. W czasie ciąży mogą pojawiać się wypryski. Stosuj delikatne zabiegi oczyszczające w domu. Odwiedź dermatologa lub kosmetyczkę, którzy polecą odpowiednie zabiegi.
  • Rozstępy w ciąży. To częsta przypadłość ciężarnych. Różowe linie pojawiają się w miejscach gdzie skóra najbardziej się naciąga (brzuch, uda, pośladki). Nie da się zapobiec ich powstawaniu  w 100%, ale stosując odpowiednie kremy możesz uniknąć tej pamiątki po ciąży.

Co zrobić, żeby wyglądać i czuć się promiennie?

To co jesz wpływa na Twoje ogólne samopoczucie, ale również na kondycję skóry w ciąży. Zwróć uwagę na to co jesz, pij dużo wody. Unikaj soli, która sprzyja zatrzymaniu wody w organizmie. Powinno to zmniejszyć obrzęki.

Warto również zadbać o nogi. W II i III trymestrze ciąży może pojawić się opuchlizna spowodowana zaburzeniami w gospodarce wodnej organizmu jak i przyrostem masy ciała. Ulgę przyniesie Ci położenie się z nogami wspartymi o poduszkę lub zanurzenie ich w misce z chłodną wodą. Możesz również wcierać w nie specjalne żele lub balsamy o działaniu chłodzącym.

Spędzaj też czas na świeżym powietrzu pobudzi to krążenie oraz poprawi Twoje samopoczucie sprawiając, że nabierzesz „zdrowych kolorów”. Słuchaj swojego ciała – pamiętaj, że Twój dobry nastrój jest najważniejszy.

Oceń ten artykuł: