Sen w II trymestrze ciąży

3 min
Kobieta w ciazy spi bokiem na poduszce na lozku

Większość kobiet w drugim trymestrze ciąży nie jest już tak senna, jak w pierwszym. Dzięki hormonom ciążowym stajesz się pełna energii.

Kobieta w ciazy spi bokiem na poduszce na lozku
Kobieta w ciazy spi bokiem na poduszce na lozku

  • Nie warto jednak przesadzać z korzystaniem z tej energii i pamiętać o kilku zasadach, które pomogą Ci efektywnie i zdrowo wypocząć. Drugi trymestr to dobry moment, aby wprowadzić korzystne nawyki snu, które będą procentowały w późniejszym okresie.
  • W drugim trymestrze ciąży będziesz musiała zmierzyć się z częstymi wizytami w toalecie. Intensywny proces filtracji nerek w trakcie ciąży wiąże się z częstym oddawaniem moczu, także w godzinach nocnych. Wracając do łóżka możesz mieć problemy z ponownym zaśnięciem.
  • Wiele ciężarnych cierpi na nocne skurcze łydek i bóle kończyn. Nasilają się one w drugim trymestrze ciąży i są przyczyną nocnych pobudek. Aby temu zapobiec wzbogać dietę w składniki zawierające potas, magnez, wapń i witaminy z grupy B, a jeśli to nie pomoże skonsultuj się ze swoim lekarzem,
  • Pamiętaj, że dobry sen zależy od warunków, które panują w Twoim mieszkaniu. Zapewnij sobie optymalną temperaturę i wilgotność powietrza, a przed pójściem spać przewietrz pokój.

Ekspert radzi

  • Nocne wycieczki do toalety. Dla wielu kobiet nocne wycieczki do toalety stają się normą. Zadbaj o to, by Twoja droga do toalety była bezpieczna – usuń chodniczki, o które można się przewrócić, zostaw delikatne światło. Czasem może być to prawdziwy bieg sprinterski. Unikaj spożywania przed snem nadmiernej ilości płynów.
  • Zapewnij sobie ciszę i spokój. Zadbaj by światło wpadające z zewnątrz nie drażniło Twoich oczu. Jeśli mieszkasz w pobliżu hałaśliwej ulicy lub lotniska pomyśl o korkach do uszu, które wytłumią głośne dźwięki. Pamiętaj, że uszu nie można „wyłączyć” i jeśli tylko wyłapią jakiś dźwięk mózg natychmiast rozpoczyna jego przetwarzanie, co zakłóca nocny odpoczynek.
  • Spróbuj zasnąć przy kojącej muzyce. Harmonijne dźwięki pomagają zasypiać nawet niemowlętom, więc i Ty możesz spróbować! Możesz skorzystać z funkcji, która automatycznie wyłączy melodię po określonym czasie.
  • Zadbaj o swój komfort. Nie mniej ważne dla dobrego snu jest odpowiednie ubranie – z naturalnych tkanin i niekrępujące ruchów. W sklepach z bielizną dla ciężarnych znajdziesz wiele ładnych i odpowiednich piżam. Te same zasady dotyczą wyboru pościeli.
  • Dużo odpoczywaj. Jeśli to możliwe ucinaj sobie krótkie drzemki w ciągu dnia. Nie śpij jednak zbyt długo. Ograniczaj spożycie napojów zawierających kofeinę.

Dieta wpływa na wszystko

Lepiej rozplanuj swoją dietę w ciąży i dostarczaj organizmowi więcej wartości odżywczych. Z ciężkostrawnych potraw zrezygnuj wieczorem, mogą one powodować kłopoty z zaśnięciem, a później ciężki, przerywany sen. Unikaj kawy, herbaty, słodyczy. Jeśli cierpisz na zaburzenia snu ogranicz spożycie kawy i herbaty wieczorem. Możesz spróbować zastąpić je ciepłym mlekiem z dodatkiem miodu albo herbatą z melisy.

Najlepsze pozycje do snu w ciąży

Spanie na brzuchu z czasem stanie się po prostu niemożliwie i będziesz musiała z tej pozycji zrezygnować. Ze spaniem na plecach musisz się pożegnać po 20. tygodniu ciąży. Niewskazane jest nawet drzemanie czy odpoczywanie w tej pozycji. Szybko powiększająca się macica zaczyna uciskać kręgosłup i naczynia krwionośne. Spanie na plecach może więc wywołać u Ciebie nie tylko ból pleców, ale może też prowadzisz do obniżenia ciśnienia i ograniczać dopływ krwi do rozwijającego się płodu.

Przyzwyczaj się do spania na lewym boku. To pozycja najbezpieczniejsza w ciąży, ponieważ gwarantuje prawidłową cyrkulację krwi. Optymalnie będzie, jeśli między nogami umieścisz poduszkę. To poprawi krążenie krwi w kończynach i zapobiegnie obrzękom kostek. Jeśli trudno Ci zasnąć w tej pozycji, wypróbuj specjalne poduszki ciążowe, które to ułatwiają. Jeśli w nocy obudzisz się na plecach lub brzuchu nie martw się, tylko wróć do pozycji na boku.

Oceń ten artykuł: