Specjalistyczne badania USG w ciąży

3 min
Kobieta w ciazy przyglada sie zdjeciu usg

Kiedy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży jest to dla Ciebie czas wielkiej radości, ale jednocześnie czas niepokoju. Na pewno zastanawiasz się, czy Twój maluch jest zdrowy i czy rozwija się prawidłowo.

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. 1.Ekspert radzi
  2. 2.Inne badania w ciąży
Kobieta w ciazy przyglada sie zdjeciu usg
Kobieta w ciazy przyglada sie zdjeciu usg

  • By mieć pewność, że wszystko jest w porządku przez całą ciążę, musisz znajdować się pod opieką lekarza.
  • Kobieta oczekująca dziecka jest pod szczególną opieką lekarza. Przez cały okres ciąży wykonuje wiele badań, które pomagają lekarzowi bezpiecznie przeprowadzić ją przez te 40 wyjątkowych tygodni. Zdarza się, że lekarz nie będąc pewnym, czy płód rozwija się prawidłowo, zleca dodatkowe badania. Dodatkowe badania mają na celu dokładną analizę anatomiczną płodu.
  • Dzięki dodatkowym badaniom udaje się wykryć i leczyć schorzenia płodu. Leczenie jest możliwe jeszcze w brzuchu mamy albo tuż po narodzinach malucha. Badania dają również rodzicom czas na to, żeby przygotować się na przyjście na świat chorego malucha.
  • Wśród specjalistycznych badań USG wymienia się: badanie dopplerowskie, test Manninga, echo serca płodu.

Ekspert radzi

  • Nie martw się na zapas. Lekarz kieruje Cię na dodatkowe badania, ponieważ chce być pewny, że Twoje dziecko rozwija się prawidłowo. To, że ma wątpliwości, nie oznacza jeszcze, że dziecko może mieć wady. Zazwyczaj specjalistyczne badanie USG służy wykluczeniu wątpliwości lekarza. Myśl pozytywnie, a kiedy dostaniesz wyniki badania USG, na spokojnie porozmawiaj o nich z lekarzem.
  • Szybka diagnoza i skuteczne leczenie. Wczesne wykrycie nieprawidłowości, gwarantuje skuteczniejsze leczenie. Podczas dodatkowych badań USG, dowiesz się czy dziecko ma wrodzoną wadę serca lub zaburzenia czynnościowe w jego pracy. Najważniejsze, by nie przegapić wad u dziecka. Serce płodu można ocenić już około 14. tygodnia ciąży, najlepsze obrazy można jednak uzyskać między 20 a 22. tygodniem ciąży. Jeżeli wyniki będą nieprawidłowe konieczna może być konsultacja kardiologa prenatalnego.
  • Z bliskim raźniej. Zanim udasz się na badania pomyśl o partnerze lub innej bliskiej osobie, która wspiera Cię w ciąży. Pomoże włączyć Ci pozytywne myślenie i przypomni, że nie ma co się martwić na zapas.

Inne badania w ciąży

Współczesna medycyna daje możliwość przeprowadzenia bardzo specjalistycznych badań w ciąży. Poza wymienionymi wcześniej, lekarz może jeszcze skierować Cię na:

  • Badanie dopplerowskie. Wykonywane jest w przypadku zagrożeń, takich jak wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, nadciśnienie tętnicze ciężarnej, zaburzenia krzepnięcia krwi u ciężarnej. Podczas badania ocenia się przepływy krwi między łożyskiem a macicą. Lekarz dzięki ocenie ukrwienia poszczególnych struktur płodu może ocenić czy płód rozwija się prawidłowo.
  • Test Manninga/profil biofizyczny płodu. To nieinwazyjne badanie polega na obserwacji płodu w badaniu USG. Obserwacja trwa około 30 minut. W tym badaniu ocenia się tzw. dobrostan płodu, czyli jego ogólną kondycję. Badanie daje informacje o tętnie, napięciu mięśniowym, ruchach ciała, oddychaniu i ilości płynu owodniowego.
  • Echo serca płodu. Badanie to wykonuje się u kobiet, które posiadają już dzieci z wadami serca, mają w rodzinie osoby z wadami serca lub przyjmowały w ciąży leki, które mogły uszkodzić serce płodu lub mają cukrzycę. Badanie przeprowadza się również w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w rozwoju płodu po standardowym badaniu USG.

Oceń ten artykuł: