Sposoby odciągania pokarmu

4 min
Kobieta przystawia laktator do obu piersi

Kiedy karmiąca piersią mama musi przygotować zapas pokarmu dla dziecka, pomocna może okazać się umiejętność odciągania mleka. Pokarm można odciągać ręcznie lub za pomocą laktatora.

Kobieta przystawia laktator do obu piersi
Kobieta przystawia laktator do obu piersi

O tym, jak odciągać pokarm, mama powinna zdecydować po rozpoznaniu swoich potrzeb i możliwości.

Sztukę bezpiecznego i wygodnego odciągania pokarmu możesz opanować dość szybko. W zależności od tego jak często i przez jaki okres chcesz odciągać pokarm, wybierz najlepszą dla siebie technikę: odciąganie ręczne lub z pomocą laktatora (odciągacza pokarmu).

Odciągnięty pokarm możesz przechowywać w lodówce, zamrozić, a po rozmrożeniu i podgrzaniu do temperatury ok. 37 st. C podać dziecku.

Zadbaj o swoje piersi przy odciąganiu pokarmu

Zwróć szczególną uwagę na to, by niezależnie od wybranego sposobu odciągania mleka Twoje piersi zawsze miały zapewniony odpowiedni komfort.

Pamiętaj, że nie wolno mocno gnieść, czy w jakikolwiek inny sposób ściskać piersi podczas odciągania pokarmu. Może to spowodować uszkodzenie pęcherzyków mlecznych i prowadzić do stanów zapalnych gruczołu piersiowego.

Jaki sposób odciągania pokarmu będzie najlepszy dla Ciebie?

Jeśli zapas mleka dla dziecka będzie Ci potrzebny jedynie od czasu do czasu (np. kiedy chcesz wyjść z domu i zostawić dziecko pod opieką), wystarczy opanowanie umiejętności ręcznego odciągania pokarmu.

Odciąganie pokarmu za pomocą laktatora ręcznego lub elektrycznego będzie przydatne w sytuacjach, kiedy konieczne jest częste odciąganie większych ilości pokarmu. Odciąganie mleka laktatorem sprawdza się również wtedy, gdy musisz wyjść z domu bez dziecka lub chcesz odpocząć i spędzić czas z przyjaciółmi.

Mamy decydują się na ściąganie mleka laktatorem także w przypadku, gdy:

  • dziecko jest zbyt słabe, by ssać pierś (np. z powodu przedwczesnego porodu),
  • dziecko i mama nie przebywają ze sobą, np. z powodu hospitalizacji,
  • mama wraca do pracy lub na studia i przerwy w karmieniu z konieczności są dłuższe.

Jak odciągać pokarm za pomocą laktatora?

Laktator ręczny. Jeśli zamierzasz odciągać pokarm rzadziej, wystarczy, że zaopatrzysz się w ręczny laktator. Zwróć uwagę, by miał regulowaną siłę ssania. Niektóre mamy wolą bardzo delikatne odciąganie, inne nieco mocniejsze. Dobry laktator powinien być też łatwy do czyszczenia i wyparzania.

Laktator ręczny jest tańszy, raczej bezawaryjny i bezgłośny, za to jego obsługa wymaga trochę wysiłku.

Nawet jeśli nie masz możliwości, aby regularnie przystawiać dziecko do piersi, dzięki umiejętności odciągania pokarmu możesz utrzymać laktację na stałym poziomie. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, porozmawiaj z położną lub doradcą laktacyjnym o tym, w jaki sposób możesz podtrzymywać i stymulować laktację

Laktator elektryczny działa szybciej, ale bywa mniej poręczny i słychać, gdy pracuje. Są też laktatory wyposażone w nakładki masujące, które mają naśladować ssanie dziecka. Jednak nie wszystkie kobiety uznają je za konieczne.

Jeśli zdecydujesz się na zakup laktatora elektrycznego, szukaj urządzeń, które cieszą się dobrą opinią oraz mają atesty i gwarancje.

Kiedy korzystasz z laktatora po raz pierwszy, przyłóż go do piersi zgodnie z instrukcją na opakowaniu – zrób to tak, by brodawka znalazła się w specjalnym otworze. Zacznij odciągać mleko z minimalną siłą ssania, stopniowo zwiększając moc laktatora. Odciąganie pokarmu na początku może być nieco bolesne – ulgę może przynieść Ci specjalna maść na popękane brodawki.

O czym warto pamiętać w trakcie odciągania pokarmu?

  • Wybierz spokojne i wygodne miejsce do odciągania pokarmu. Zrelaksuj się – pomyśl o swoim dziecku, połóż na piersi ciepły okład. Delikatnie masuj pierś, zataczając na niej palcami kółeczka, coraz bliżej brodawki, lub głaszcz pierś w stronę brodawki. Ujmij pierś w dłonie – jedna nad drugą – i „wałkuj” ją przesuwając ręce w przeciwne strony. Nie wstrząsaj piersią, delikatnie roluj brodawkę.
  • Ułóż odpowiednio palce na piersi. Połóż palce na granicy otoczki i wyczuj delikatne zgrubienia pod skórą – to przewody mleczne. W tym miejscu połóż palec wskazujący, a po przeciwnej stronie piersi kciuk. Jeśli będzie Ci wygodniej, możesz ułożyć kciuk i palec wskazujący odwrotnie. Pozostałymi palcami lub drugą ręką podtrzymuj pierś.
  • Masuj pierś. Aby odciągnąć pokarm, cofnij palce w stronę klatki piersiowej, zbliż je do siebie, a następnie przesuwaj z powrotem, lekko do przodu, zwalniając jednocześnie ucisk. Powtarzaj te ruchy, aż pokarm zacznie wypływać z przewodów mlecznych.
  • Zmieniaj ułożenie palców. Jeśli wypływ mleka zmniejsza się lub zanika, zmień ułożenie palców na otoczce i ponawiaj masowanie. W ten sposób odciągniesz pokarm ze wszystkich części gruczołu. Jeśli odciągasz pokarm z obu piersi, możesz je zmieniać w rytmie co kilka minut.

Kiedy podjąć decyzję?

Decyzji o tym, w jak odciągać pokarm, nie podejmuj za szybko. Nie kupuj laktatora przed porodem – dla wielu mam okazuje się on zbędny.

Jeśli masz wątpliwości co do wyboru techniki lub masz kłopoty z jej opanowaniem możesz skonsultować się z położną lub doradcą laktacyjnym, który podpowie, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie i dziecka.

 

Oceń ten artykuł: