Karmienie piersią podczas kolejnej ciąży

2 min
Mama siedzaca w fotelu karmi piersia noworodka

Wciąż karmisz piersią, a okazuje się, że oczekujesz dziecka? Kolejna ciąża nie jest powodem do przerwania karmienia. Karmienie piersią w ciąży nie „zabiera” składników odżywczych rozwijającemu się maleństwu, a Twój pokarm jest nadal w pełni wartościowy.

Mama siedzaca w fotelu karmi piersia noworodka
Mama siedzaca w fotelu karmi piersia noworodka

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, możesz karmić piersią przez cały okres jej trwania. Warto jednak mieć na uwadze, że odżywianie dwójki dzieci jest dla Twojego organizmu dużym obciążeniem. Dlatego podstawą jest teraz pełnowartościowa, zbilansowana dieta matki karmiącej piersią. Pozwala ona mamie zachować dobrą kondycję i dostarcza niezbędnych składników obojgu dzieciom.

Karmienie piersią w ciąży – ważne informacje

Twój pokarm podczas ciąży jest bezpieczny dla karmionego przez Ciebie dziecka. Choć organizm mamy nastawiony jest przede wszystkim na potrzeby rozwijającego się w brzuchu maleństwa, mleko zachowuje wszystkie swoje wartości odżywcze. Wytwarzane podczas ciąży hormony w minimalnym stopniu przenikają do pokarmu mamy.

Choć podczas karmienia wydziela się oksytocyna, która jest odpowiedzialna za wywołanie skurczów – jej ilość jest bezpieczna dla dziecka w Twoim brzuchu.

Może także zdarzyć się, że podczas karmienia starszego dziecka pojawi się u Ciebie bolesność brodawek, jednak to również wynika ze zmian związanych z ciążą.

Przeciwwskazania do karmienia piersią podczas ciąży

W karmieniu piersią podczas ciąży przeszkodę stanowić mogą wcześniejsze poronienia lub przedwczesne porody. Przyczyną skłaniającą do rezygnacji z karmienia starszego dziecka mogą być też niepokojące objawy w pierwszych miesiącach ciąży, takie jak plamienie, bolesne skurcze macicy czy utrata wagi.

Jeśli kolejna ciąża jest zagrożona, decyzję o karmieniu starszego dziecka piersią należy skonsultować i podjąć wspólnie z lekarzem, który może doradzić zaprzestanie karmienia.

Jak zmienia się Twoje mleko podczas karmienia piersią w ciąży?

Mniej więcej w połowie ciąży zaczyna się wytwarzanie mleka dla dziecka, które ma przyjść na świat. Około 20 tygodnia ciąży smak mleka karmiącej mamy nieco się zmieni. Wówczas może się zdarzyć, że starsze dziecko odmówi ssania piersi, ponieważ Twoje mleko przestaje mu smakować.

Jeśli rozważałaś już zakończenie karmienia, warto zastanowić się, czy nie jest to dogodny moment na odstawienie dziecka od piersi.

Karmienie piersią obydwojga dzieci po porodzie

Po porodzie możesz jednocześnie karmić noworodka i starsze dziecko. Pokarmu wystarczy dla obojga dzieci, ponieważ ssanie pobudza laktację. Niektóre mamy kilkorga dzieci twierdzą, że wspólne ssanie piersi wpływa pozytywnie na więź emocjonalną między rodzeństwem.

Jeśli po porodzie chcesz karmić dwójkę dzieci, najpierw przystawiaj do piersi noworodka, a dopiero potem starsze dziecko, dla którego pokarm mamy powinien stanowić jedynie część zbilansowanej diety.

Może zdarzyć się, że po przyjściu na świat noworodka starsze dziecko, które już przestało ssać pierś, będzie chciało znowu być przez Ciebie karmione. Jest to naturalna chęć skupienia uwagi mamy, która teraz więcej czasu poświęca młodszemu rodzeństwu.

Oceń ten artykuł: