Poród w domu

4 min
Pielegniarka wspiera kobiete w ciazy podczas porodu w domu

Poród to dla każdej kobiety jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Każda z nas wyobraża je sobie inaczej. Po wysłuchaniu opowieści babci (która prawdopodobnie rodziła w domu), mamy (która rodziła w szpitalu) i przyjaciółek, które rodziły w szpitalu, domu narodzin lub we własnym domu - zaczynasz zastanawiać się, jaki scenariusz byłby najlepszy dla Ciebie. Dowiedz się, jak wygląda poród w domu.

Pielegniarka wspiera kobiete w ciazy podczas porodu w domu
Pielegniarka wspiera kobiete w ciazy podczas porodu w domu

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, warto przejść przez nasz kreator planu porodu i odpowiedzieć sobie na pytania w nim zawarte. 

Wybór: poród w domu, w domu narodzin czy szpitalnej sali porodowej to możliwość wyboru pomiędzy np. porodem całkowicie spontanicznym (czyli np. bez użycia oksytocyny) lub zmedykalizowanym (np. ze znieczuleniem zewnątrzoponowym porodu). Przed dokonaniem tak ważnego wyboru należy także zastanowić się nad stanem zdrowia mamy i przeanalizować przebieg ciąży. Poród w domu czy domu narodzin możesz rozważać tylko wtedy, kiedy jesteś całkiem zdrowa, a ciąża przebiega prawidłowo. 

Kilka warunków, jakie trzeba spełnić

Pamiętaj, że aby myśleć o porodzie w domu, musisz spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musisz być całkowicie zdrowa, a ciąża musi przebiegać fizjologicznie, co oznacza, że podczas jej trwania nie wystąpiły objawy wskazujące na podwyższone ryzyko zaburzeń w przebiegu porodu i połogu. Kwalifikacji do porodu w domu dokonuje położna w porozumieniu z lekarzem, specjalistą ginekologii i położnictwa w oparciu o wywiad dotyczący twojego stanu zdrowia, przebiegu obecnej ciąży, wyników badań zalecanych i dodatkowych (także USG, badań genetycznych i innych), a także przebiegu poprzednich porodów, jeśli spodziewasz się kolejnego dziecka.

Przygotowanie to podstawa

Ważne jest także, abyś to Ty i osoby towarzyszące, które mają uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu, były do niego przekonane. Jeśli chcesz urodzić w domu, bo ktoś cię do tego namawia, to zła motywacja. Pamiętaj, że decydując się na poród w domu, musisz być przekonana, że tego właśnie chcesz dla siebie i swojego dziecka. Domowego ciepła, otoczenia, które znasz, w którym czujesz się bezpiecznie. Musisz być przekonana i świadoma, że chcesz zrezygnować z procedur związanych z pobytem w szpitalu (min. ciągłego zapisu KTG, przebicia pęcherza płodowego, zastosowania kroplówki z oksytocyną, znieczulenia zewnątrzoponowego porodu itp.), ale także bierzesz na siebie wyzwanie – poród w domu to poród bez zaplecza lekarskiego i sali operacyjnej w zasięgu ręki. 

Wybór położnej

Najważniejszą decyzją, jaką musisz podjąć przed porodem domowym, jest wybór położnej, która go poprowadzi. Nie wszystkie położne to robią i nie możesz tego od nich wymagać. Są położne, które prowadzą porody domowe i trzeba ich poszukać na stronach internetowych. Warto także od najwcześniejszego etapu ciąży mieć kontakt z wybraną przez siebie położną – być może prowadzi ona Szkołę Rodzenia albo może indywidualnie przygotować Cię do tego niezwykłego wydarzenia. Wasz wzajemny życzliwy kontakt, zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, jakie będziesz czuła w kontakcie ze swoją położną, zaprocentuje podczas trudów porodu, bo to właśnie doświadczona położna nierzadko jest największym wsparciem dla rodzącej, pomimo tego, że obok znajduje się mąż, partner czy przyjaciółka. 

Zapytaj położną, co możesz przygotować do porodu w domu, jakie dodatkowe akcesoria będą wam potrzebne. Położna pojawi się u Ciebie w pierwszym okresie porodu, przeprowadzi Cię przez jego II i III fazę oraz zaopatrzy kanał rodny, jeśli doszło do urazu, i krocze, jeśli pękło lub wymagało nacięcia. Pozostanie przy was przez około 2-4 godziny po porodzie. Pamiętaj, aby być zabezpieczona w razie jakichkolwiek komplikacji. Warto wcześniej zorganizować sobie transport do szpitala – w momencie zagrożenia każda minuta ma znaczenie, dlatego kierowca wraz z samochodem powinien być w pełnej gotowości. Zawsze może się zdarzyć, że poród, który rozpoczął się w domu, z pewnych wskazań musi zakończyć się w szpitalu. W trakcie porodu domowego to położna bierze odpowiedzialność za zdrowie i życie mamy oraz maleństwa i dla waszego bezpieczeństwa może podjąć decyzję o przeniesieniu do szpitala – kiedy tylko podejrzewa, że dzieje się coś niepokojącego. 

Rola położnej podczas porodu domowego nie kończy się wraz z jego zakończeniem. Najczęściej położne odwiedzają was kilka dni po porodzie, aby sprawdzić stan ogólny i położniczy młodej mamy oraz pobrać testy przesiewowe u noworodka (obowiązkowe, w kierunku chorób metabolicznych) – jeśli nie, powinna to zrobić położna środowiskowa, pod której opieką pozostajecie. We własnym zakresie powinniście umówić konsultację z lekarzem neonatologiem, aby zbadał maleństwo kilka dni po porodzie (pierwszej oceny po porodzie dokonuje położna, ocenia noworodka w Skali Apgar – może to zrobić nawet kiedy dziecko leży po porodzie na brzuchu mamy), także kwestia szczepień noworodka jest bardzo istotna i pozostaje w gestii rodziców (problemem może być wykonanie szczepienia przeciwko BCG, ponieważ nie wykonuje się go we wszystkich Przychodniach POZ). 

Położna przyjmująca poród powinna wystawić następujące dokumenty:

  • Zaświadczenie o urodzeniu dziecka potrzebne do rejestracji w USC – rodzice mają 14 dni na rejestrację dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego odpowiednim dla miejsca urodzenia dziecka,
  • Książeczkę Zdrowia Dziecka,
  • Kartę Uodpornienia (położna lub rodzice powinni ją zanieść do przychodni, w której zapisane będzie dziecko),
  • Zaświadczenie dla pracodawcy potrzebne do uzyskania urlopu macierzyńskiego.

NFZ nie kontraktuje porodów domowych, dlatego za taką usługę musisz zapłacić wybranej przez siebie położnej.

Oceń ten artykuł: